
Folytats 2. oldal

1533.
Melchior Hoffman anabaptista bejelentette a franciaorszgi Strasbourgban, amelyet az j Jeruzslemnek vlasztott ki, hogy 1533-ban a vilgot lngok fogjk elpuszttani. gy hitte, hogy az j Jeruzslemben pontosan 144 000 szemly fogja tllni a katasztrft, mg az Enoch s Elias nevu kt szrny szjbl kitr lngok a vilg tbbi rszt el fogjk puszttani. A gazdag s jmbor hvk, akik azt elhittk, hogy a megmeneklk kztt lesznek, knyvelsket megsemmistettk, adsaiknak tartozst elengedtk, pnzket s javaikat sztosztottk a szegnyek kztt, Nem adtak magyarzatot arra, hogy ezeket az adomnyokat a pusztt tzben mire s hogyan lehet felhasznlni, s az sem tnt fel senkinek, hogy a vilgvge eltti nagylelkusg aligha szmt dicsretes cselekedetnek.

A pusztt tzvsz dtuma eljtt, s egy Matthys nev j apostol jelentkezett, aki bejelentette, hogy a dtum kicsit eltoldott. Ennek eredmnyekppen 1534 februrjban Amszterdamban tbb mint szz j hvt kereszteltek meg. rdekes megjegyezni, hogy 1533 s 1534 folyamn a korbcsols bntetse feltnen hinyzott a bntetsek kzl, felteheten a fenyeget tzvszre val tekintettel.
1537. (valamint az 1544., 1801. s 1814. vekben)
A franciaorszgi Dijonban halla utn nyilvnossgra hoztk Pierre Turrel asztrolgus jslatait. A vilg vgre vonatkoz adatok egy 277 ves idtartamot fedtek le, de szerencsre valamennyi tves volt. Ngy klnbz szmtsi mdszert alkalmazott, mindegyik ms dtumot eredmnyezett, azonban biztostotta olvasit, hogy szigoran ortodox nzeteket vall, ami abban a korban igen blcs lps volt.
1572.
Britanniban a teljes napfogyatkozs s nhny ltvnyosan fnyes csillag szlelse valami fontos dolog bekvetkeztt jelezte. Meglehetsen nagy pnik alakult ki, de semmi rendkvli nem trtnt.
1584.
Cyprian Leowitz asztrolgus, akinek abban a kitntetsben volt rsze, hogy mveit IV. Pl ppa a tiltott mvek indexbe tetette, 1584-re jsolta a vilg vgnek bekvetkezst. Mindazonltal nem akart kockztatni, ezrt az gi esemnyekre vonatkoz csillagszati tblzatokat egszen 1614-ig elksztette arra a rendkvl valszntlen esetre, ha a vilg mgis megmaradna. Meg is maradt.

1588.
A blcs Regiomontanus (Johann Mller, 1436-1476) halla utn flesz fanatikusok ldozatv vlt, akik okkult s mgikus hatalmat tulajdontottak neki, s azt lltottk, hogy egy meglehetsen homlyos ngysorosban (quatrain) 1588-ra jsolta a vilg vgt. 1587-ben azonban John Harvey norfolki orvos megnyugtatta olvasit, hogy a mesternek tulajdontott szmtsok hibsak, s ennek eredmnyekppen a jslat hamis. Harveynak volt igaza.
1648.
A szmirnai Sabbati Levi rabbi a kabbala alkalmas interpretcijval arra a kvetkeztetsre jutott, hogy a vrt Messis, s eljvetele ltvnyos csodk ksretben 1648-ban kvetkezik be. Annak ellenre, hogy semmifle ltvnyos csoda nem trtnt, 1665-re a rabbinak mr szmos kvetoje lett, a vrva vrt dtum pedig 1666-ra vltozott. Szmirna polgrai munkjukat abbahagyva a Jeruzslembe val visszatrsre kszldtek, mindezt a Levi ltal megtrtnt lltlagos csodk hatsra. Az esemnyek les fordulatot vettek, amikor a szultn szervezkeds vdjval bilincsbe verve Konstantinpolyba hozatta s brtnbe vettette a rabbit, mg kveti a tvoli Hollandiban, Nmetorszgban s Magyarorszgon mr csomagolni kezdtek az Armageddon megelzse okn. E hvk szerencstlensgre a szultn a szeszlyes rabbit ttrtette az iszlm hitre, ezzel a mozgalom vget is rt.
1654.
Helisaeus Rslin elzszi orvos 1578-ban az efemeridk s az 1572-es fnyes nva megfigyelse alapjn arra kvetkeztetett, hogy 76 v mlva lngba borulva fog elpusztulni. Nem rte azonban meg, hogy jslata nem teljesedett be. A megjellt v azonban baljsnak ltszott, mivel augusztus 12-re napfogyatkozst jeleztek (tnylegesen augusztus 10-n volt a napfogyatkozs), amely sokak szerint a vilg vgnek eljele. Sokan trtek t az igaz hitre, az orvosok betegeiknek azt tancsoltk, maradjanak otthon, s a templomok dugig voltak az ijedt emberekkel.

1665.
Londonban, a nagy pestisjrvny tetfokn a kvker Solomon Eccles azzal ijesztgette a polgrokat, hogy ez a jrvny csupn csak a Vg kezdete. Amikor a jrvny terjedse cskkenni s nem nvekedni kezdett, letartztattk s brtnbe vetettk. Kiszabadulsa utn a Nyugat-indiai-szigetekre szktt, s hamarosan megprblt a rabszolgk kztt lzadst sztani. A hatsgok letartztattk s visszakldtk Angliba, ahol rviddel megrkezse utn meghalt.
1704.
Nicolas de Cusa (Nicolaus Cusanus) bboros a Vatikn egyetrtse nlkl bejelentette, hogy a Vgtlet 1704-ben fog bekvetkezni.
1719. mjus 19.
Jakob Bernoulli, aki korban az els a svjci Basel hres matematikuscsald tagjai kztt, megjsolta, hogy 1680-ban egy stks vissza fog trni, s a tallkozsnak fldrenget hatsai lesznek. Az stks ugyan nem trt vissza – nyilvn csillagszati okokbl –, azonban Bernoulli emellett azrt felfedezte a rla elnevezett hres szmokat. Szerencsre a Bernoulli nv errl s a csald hrom genercijnak tbbi kiemelked matematikusrl hres, nem pedig Jakob csillagszati szmtsairl s baljs prfcijrl.
1736. oktber 13.
„A vg kezdetnek" ismt London a clpontja, vzznnel ezttal William Whiston a js. A Temze folyt elleptk az ijedt polgrok csnakjai, azonban mg csak nem is esett. jabb fiask.
1757.
Emanuel Swedenborg, misztikus/teolgus/spiritiszta, aki mindent elkvetett, hogy a figyelem kzppontjba kerlhessen, az angyalokkal folytatott gyakori konzultcijnak egyikn azt az informcit szerezte, hogy a vilg vgnek dtuma 1757. Nagy bnatra azonban senki nem vette ot komolyan, mg az angyalok sem.






Design©HoneyJen
|