
Folytats 3. oldal

1761. prilis 5.
Amikor William Bell katonatiszt s vallsi fanatikus szrevette, hogy 1761-ben a februr 8-ai s a mrcius 8-ai fldrengs kztt pontosan 28 nap telt el, termszetszerleg arra a kvetkeztetsre jutott, hogy az egsz vilg elpusztul 28 nap mlva, azaz prilis 5-n. A legtbben azt lltottk, hogy a dtumnak ngy nappal elbb kell bekvetkeznie (prilis 1.!) de sok hiszkeny londoni igyekezett csnakot szerezni, vagy elhagyni a vrost, mintha az megmenten ket a vilg vgtl. A trtnetrs semmi tbbet nem jegyzett fel Bellrl prilis 6-t kveten, amikor is a londoni Bedlam elmegygyintzetbe zratta a csaldott kznsg.
1774.
Joanna Southcott (1750-1814) angol szektavezet azt lltotta, hogy terhes s a mhben az j Messist hordozza, akit Shiloh nven nevezett. A trtneti feljegyzsek szerint „terhessge semmi eredmnyhez nem vezetett", valamint a vilg vge sem kvetkezett be jslata szerint. Egy titkos jegyzeteket tartalmaz dobozt hagyott htra, amelyet rendelkezse szerint csak a halla utn lehetett felnyitni, 24 pspk jelenltben. Taln mert nem elegenden szmos magas egyhzi szemlyt rdekeltek jegyzetei, a dobozt nem nyitottk fel, s nyoma veszett. A hlgyet tbb ms njellt prfta kvette, mindegyikk sajt vilgvge-jslattal, de hasonl eredmnnyel. Egyik utdjval, John Turnerrel mg tallkozni fogunk a tovbbiakban.
1801.
Pierre Turrel asztrolgus hrom msikkal egytt ezt a dtumot jellte meg a vilgvge idpontjnak. Eddigre az els kett mr hamisnak bizonyult, s ezttal sem jrt szerencsvel.

1814.
Pierre Turrel asztrolgus ezt az vet jellte meg a vilgvge utols dtumnak. Az els hrom nem jtt be, s ismt csak nem nyert! Ahogy Charles Mackay r fanyarul megjegyezte „a vilg ugyanolyan boldogan csvlta a farkt, mint korbban".
1820. oktber 14.
John Turner prfta volt a Southcott-fle szekta vezetje az angliai Bradfordban. Ennek a szektnak a specialitsa a vilg vgnek megjslsa volt, az els magnak a szekta alaptjnak Joanna Southcottnak nevhez fzdik (l. 1774.) Turner sikertelen jslata a gylekezett ellene fordtotta, s annak vezetst John Wroe vette t (lsd majd 1997.).
1843. prilis 3. (valamint 1843. jlius 7., 1844. mrcius 21 s oktber 22.)
William Miller, a Millerita Egyhz alaptja tizent ven t gondosan tanulmnyozta a Szentrst, s arra a kvetkeztetsre jutott, hogy a vilg vge valamikor 1843-ban jn el. Ezt a felfedezst, amelyet „jszakai sikoltsnak" nevezett el, 1831-ben jelentette be. Amikor 1833-ban ltvnyos meteorzport lehetett megfigyelni, kveti gy reztk, hogy egyre kzelebb vannak a jslat beteljesedshez. Azutn, ahogy a megjellt dtumok egyike sem eredmnyezett Armageddont, Miller eltolta egy kicsit a dtumot. A hsges kvetk egy rsze azonban tovbbra is ezrvel lepte el a dombok tetejt Amerika-szerte. Vgl az utols dtum, oktber 22-e utn a milleritk abbahagytk vigilijukat. t vvel ksbb Miller meghalt, azonban tovbbra is nagy tisztelet vezte be nem teljeslt jslatai ellenre.
A mozgalom megvltoztatta nevt, majd ksbb tbb, ma is ltez egyhzra esett szt, kzttk a Hetedik Nap Adventista Egyhzra, amelynek ma Amerikban tbb mint hrommilli tagja van.
1874.
Charles Taze Russell, Jehova Taninak egyike ezt a dtumot jsolta meg a vilg vgnek.
1881.
Azok, akik a gizai Nagy Piramis, Kheopsz fra srja mreteinek mricsklsvel folytatnak szmmisztikt, kiszmtottk, hogy mindennek vge lesz 881-ben. Az adatok pontosabb jramrse utn jobb (de nem sokkal jobb) dtumknt 1936-ot jelltk meg. Ezen az rtken a szakemberek tovbb javtottak, s vgl 1953-at jelltk meg vgs dtumknt. A mrstechnika s a jsls mdszereinek tkletestse folyamatban van. Amint egy j, pontos dtum megszletik, azonnal tudatni fogjuk az olvasval.

1881.
Shipton anya lltlag a kvetkez sorokat rta le:
"A vilgnak biztosan vge lesz,
s a dtum ezernyolcszznyolcvanegy."
Ez a jslat, valamint a rm is, hibs. 1864-ben Richard Head „Shipton anya lete s halla" cmmel knyvet rt, amelynek 1862-ben Charles Hindley kiadta egy zavaros s szabadon „javtott” vltozatt. 1873-ban Hindley elismerte, hogy az idzett s sok ms verset hamistott, ez a beismers azonban egyltaln nem mrskelte a vidki Angliban 1881-ben bekvetkezett pnikhangulatot. Miutn a vilgnak mgsem lett vge a megjellt idpontban, a fenti lverset „felfrisstett” vltozatban jbl kiadtk, az ezernyolcszzat ezerkilencszzzal, a nyolcvanegyet pedig kilencvennel helyettestve. A vilg azonban a hivatalos szervek tbbsge szerint mgsem rt vget.
1914.
Egyike a dtumoknak, amelyet a Jehova Tani megjelltek. A msik kt dtum 1874 s 1975 volt.
1936.
A Kheopsz piramis mricsklinek egyik megjsolt dtuma.
1947.
1889-ben „Amerika legnagyobb prftja", John Ballou Newbrought biztosan lltotta, hogy 1947-ben: „minden ltez kormny, vallsok s az sszes pnzgyi monoplium megbukik, s megsznik ltezni... Az gynevezett keresztny vallsunk jelenlegi formja lerohanja Amarikt, letpi az amerikai zszlt s srba fogja taposni. Eurpban a katasztrfa mg szrnybb lesz.... Emberek szzai s ezrei fognak elpusztulni... Minden nemzet elpusztul, a fld pedig nyitva lesz mindenki szmra, hogy jjjn – menjen akarata szerint.”
Nos, nem volt egy nagyszer v, de azrt nem volt annyira rossz sem!
1953.
Egy csoport Kheopsz-piramis – gyagys ezt az vet jellte meg a vgsnek. Nos, taln jobb lenne visszamenni a Kirlyok Kamrjba s mg dolgozni egy kicsit!

1974.
rdekes mdon a bolygk 1524-es egyttllsa sokkal pontosabb volt, mint az a konjunkci, amelyet a Jupiter-effektus cm ostoba knyvben kt, egybknt normlisnak tn csillagsz jsolt meg 1982. mrcius 10-re, amelynek borzaszt hatsa lesz a Fldre. Ms csillagszok termszetesen tagadtk, hogy brmifle veszly fenyegetne, s amikor eljtt a megjellt dtum, ahogy tapasztalhattk, semmit nem lehetett szrevenni. A szerzk egyike azonban az 1980-ban bekvetkezett nhny fldrengst a „Jupiter-effektus” eljeleknt jellte meg, a kznsg meg csak ttotta a szjt.
1975.
A Jehova Taninak egyik vilgvge-dtuma.
1977.
John Wroe, akit a legszelidebb trtnsz is „mocskos szj, undort koszos kjenc” jelzvel illet, 1823-ban megrklte a Southcott-szekta vezetst, amikor John Turner vilgvge jslata hamisnak bizonyult. A pldkbl tanulva Wroe nem kockztatott. Az Armageddon jslata 1977-re szlt. Az 1971-ben megjelent „Becstelen prftk” (Prophets without honor) cm knyv a kvetkezket rja Wroe-rl: „Amikor a vas- s bambuszfggny kt oldaln termonukleris hatalmak nznek egymssal farkasszemet, j ha emlkeznk arra – amennyire az a feljegyzsekbl megtlhet –, hogy John Wroe valban egy igazi prfta volt!”
1980.
Egy nagyon rgi arab vilgvge-jslat kimondta, hogy amikor a Szaturnusz s a Jupiter a Mrleg jegyben konjunkciban lesz 9 fok 29 perc irnyban, bcst mondhatunk mindennek, a mecseteknek, a tevknek, az egsz hbelevancnak. A csillagszati konfigurci az j naptr szerint 1980. december 31-n jflkor majdnem megvalsult a csillagszok szmtsai szerint. A Jupiter helyzete 9 fok 24 perc, a Szaturnusz 9 fok 42 perc volt, teht a rgi szmtsok elgg korrektek voltak. Mindenesetre a tevknek a szeme sem rebbent.





Design©HoneyJen
|