A grgk is az let bizonyos terleteihez rendelt istenekben hittek. Pldul Aphrodit volt a szerelem istennje, mg Arsz a hbor, Hadsz pedig a halottak istene volt.
A tulajdonkppeni imdat mindssze nhny isten fel irnyult, klnsen a tizenhrom olmposzira.
Az olmposzi istenek (s pldul Perszephon, az Eleusziszi misztriumok prtfogja)
nagy pnhelln kultuszok kzpontjai voltak.
Sok terletnek, st mg egyes falvaknak is megvoltak a maguk kultuszai, melyek olyan nimfk s kisebb istensgek kr sszpontosultak, akiket jformn sehol msutt nem ismertek.
A phrgiai Kbelhez hasonl idegen isteneket jl ismertk szerte Hellaszban, de nem tiszteltk ket.
A grg hiedelemvilgot nagyban tvettk a rmaiak, s az sajt mitolgijuk alapjul szolglt.

A grg mitolgiban a panteon isteneinek emberi alakja van (antropomorfizmus), m legfkppen k az Univerzum megszemlyestett eri. Mint ilyenek, tbb-kevsb vltozatlanok. Mg nha gy tnik, brnak nmi igazsgrzettel, gyakran kicsinyesek vagy bosszszomjasak.
Az istenek kegyeit ldozattal s jmborsggal lehet elnyerni, de ez nem jelent garancit, mivel hajlamosak a gyakori vlemnyvltozsra.
A haragjuk kmletlen s a szerelmk is legalbb ilyen veszlyes lehet.
A grg istenek egyetlen dologtl flnek, az aranyagancs szarvas vrtl,
amely eltrli az ereikben kering folyadkbl, az ikhrbl nyert halhatatlansgukat.

A grg mitolgia vilga elgg sszetett. Tele van szrnyekkel, hborkkal, intrikkkal s kotnyeles istenekkel. Emellett vannak a hrszok, akik segtenek az embereknek fellkerekedni ezeken a problmkon. Az emberek persze sokkal nagyobbak voltak akkoriban, m a grgk nem lttak nagy szakadkot a trtnelmk s a vallsuk kztt (lsd az Iliszt s az Odsszeit. A grgk a mtoszbeli hsk s az kultrjuk egyenesgi leszrmazottainak tekintettk magukat.
„Nem tudjuk, hogy e trtnetek mikor hangzottak el elszr jelenlegi formjukban; de brmikor is, az bizonyos, hogy a primitv letforma addigra mr a tvoli mltba merlt.
A mtoszok, ahogy ma ismerjk ket, nagy kltk alkotsai.

A grg mitolgia mesi nem dertenek fnyt arra, milyen is volt az si emberisg – de bsgesen rvilgtanak arra, hogy milyenek voltak a rgi grgk.
Ez pedig szmunkra, akik intellektulis, mvszi s politikai szempontbl is rkseiknek tartjuk magunkat, jval fontosabb.
Neknk semmi sem idegen, amit tlk tanulunk.”

|