Grg csillagmtoszok: Orion
rint Artemisz lte meg Dlosz szigetn. A hatalmas termet rin Poszeidn s Eural gyermeke volt. Poszeidn megldotta t azzal a kpessggel, hogy t tudott lbalni a tengeren. Els felesgt, Szidt a szpsgre fltkeny Hra a Hadszba vetette. Ksbb rin elkerlt Khiosz szigetre, ahol megkrte Oinopin lenynak, Meropnak a kezt. Feladatul azt kapta, hogy irtsa ki a szigeten elszaporodott vadakat. Oinopin azonban - aki mr megbnta grett - leitatta t, majd lmban megvaktotta, s a tengerpartra vetette. rin akkor elment Hphaisztosz kovcsmhelybe, elrabolt onnan egy szolgt, a vllra ltette, s megparancsolta, hogy vezesse el napkeletre. Amint odart, a nap sugaraitl visszanyerte ltst, s mr indult is vissza Oinopinhoz. Kzben azonban Poszeidn fld alatti hzat kszttetett Hphaisztosszal Oinopinnak, sz pedig beleszeretett rinba, s magval ragadta s loszra vitte. Aphrodit ugyanis azzal sjtotta szt, hogy egyfolytban szerelmesnek kellett lennie, amirt egytt hlt Arsszal. Csakhogy rin diszkoszversenyre hvta ki Artemiszt, s lltlag ez okozta vesztt; msok gy meslik, hogy Apolln, attl flve, hogy hga beleszeret rinba, elment a Fldanyhoz, s sikerlt rvennie, hogy az rinra kldjn egy skorpit. rin szrevette, hogy semmifle fegyverrel, amit haland ksztett, nem tudja ttni a skorpi pncljt, gy a tengerbe vetette magt, s Dlosz fel kezdett szni. rint vgl Artemisz nyila lte meg, mert Apolln elhitette a vele, hogy a messze sz rin egy garzda, aki erszakot kvetett el egy pisz nev hperboreusz lenyvendgn. Artemisz a csillagok kz emelte rint s a Skorpit gy, hogy egymst soha utol nem rhetik.
Az, hogy rin az gen mire vadszik, vitatott. Egyesek szerint a Bikra (Taurus), msok szerint a Nylra (Lepus). Ismt ms vlemny, hogy a Plejdokra (sic!). Annyi bizonyosnak ltszik, hogy van kt kutyja, egy kicsi (Canis Minor) s egy nagy (Canis Major). A Mrleg is kapcsoldik egy kicsit a trtnethez: bizonyos csillagainak elnevezse azt mutatja, hogy a Skorpibl metszettk le ket.

Andromda
Kpheusz (Cepheus) kirly birodalmba, Aithiopiba rkezve, Perszeusz rtallt a kirly lnyra, akit kitettek egy tengeri szrny martalkul. Kassziopeia (Cassiopeia), Kpheusz felesge ugyanis szpsgversenyre kelt a nreiszekkel, s azzal krkedett, hogy mindegyikknl klnb. A nreiszek megharagudtak r, Poszeidn pedig osztotta haragjukat, s rvizet kldtt a vidkre, st tetejbe mg egy tengeri szrnyet (Cetus) is. Ammn azt a jslatot adta, hogy csakis gy sznik meg a csaps, ha Kassziopeia lenya, Andromda (Andromeda) a szrny prdja lesz. Kpheusz az aithiopszok unszolsra knytelen volt engedelmeskedni, s lenyt egy sziklhoz ktzte. gy pillantotta meg t Perszeusz, beleszeretett, s gretet tett Kpheusznak, hogy megli a szrnyet, ha felesgl veheti a megmentett lenyt. Megllapodsukat eskvel is megerstettk, majd Perszeusz megkzdtt a szrnnyel, meglte, s kiszabadtotta a lenyt. m Phineusz, Kpheusz btyja, aki elzleg eljegyezte Andromdt, sszeeskvst sztt Perszeusz ellen. Perszeusz felfedte az sszeeskvst, felmutatta a Gorg-ft, s Phineuszt, trsaival egytt menten kv vltoztatta.

A nemeai oroszln
Hraklsz elsnek azt a feladatot kapta, hogy hozza el a nemeai oroszln brt. Ez sebezhetetlen lny volt, Tphn ivadka. Hraklsz tnak indult, hogy megkeresse az oroszlnt. Klenaiba rkezett, s itt egy Molorkhosz nev napszmos ltta vendgl. Amikor Molorkhosz ldozat bemutatsra kszlt, Hraklsz megkrte, hogy vrjon harminc napig. Ha psgben trne vissza a vadszatrl, akkor ldozzon a megment Zeusznak, ha pedig meghalna, akkor neki, a hrsznak mutasson be ldozatot. gy indult Nemeba. Ott megtallta az oroszlnt, s elszr nyllal ltt r. Amikor azonban kiderlt, hogy az llat sebezhetetlen, buzognyt ragadott, azzal kezdte ldzni. Az oroszln egy ketts bejrat barlangba meneklt. Hraklsz azonban elzrta az egyik bejratot, majd a msikon keresztl rtmadt az llatra, kezt krlfonta a nyakn, s addig fojtogatta, mg az meg nem fulladt. Ezutn vllra vette, s elvitte Klenaiba, ahol Molorkhosz, mivel a harmincadik nap mr leldozban volt, most kszlt bemutatni a halottat megillet ldozatot. Hraklsz ldozott a megment Zeusznak, majd Mknaiba vitte az oroszlnt.
Eursztheusz nagyon megrettent Hraklsz btorsgtl, meg is tiltotta neki, hogy mg egyszer betegye a lbt a vrosba. A munkirl is ezentl a vroskapu eltt kellett szmot adnia.
A feladatokra egy hrnk rvn kapott parancsot.

A lernai hydra
A msodik feladat az volt, hogy Hraklsz lje meg a lernai hdrt. A hdra a lernai mocsarakban lt, ki-kiltogatott a sksgra, s az llatokat meg a vidket puszttotta. Hatalmas testn kilenc fej ntt, ebbl nyolc haland, a kzps halhatatlan. Hraklsz kocsira szllt - Iolaosz volt a kocsihajtja -s meg sem lltotta a lovakat, mg Lernba nem rt; meg is tallta a hdrt egy domb tetejn, az Ammn-forrs kzelben, ahol a barlangja volt. Tzes nyilakat zdtott r, hogy kicsalogassa. Amikor vgre eljtt, Hraklsz megragadta s lefogta, az llat azonban a lbra tekeredett. Az sem segtett, hogy Hraklsz buzognnyal kezdte tni a fejeit: mert minden sztvert fej helyn kt msik ntt ki. Egy hatalmas rk is a hdra segtsgre sietett, harapdlni kezdte Hraklsz lbt. Miutn a rkkal mr elboldogult, segtsgl hvta Iolaoszt, aki flgyjtotta a kzeli erd egyik sarkt, s szks gakkal kigette a hdra fejeinek gykereit, hogy ne tudjanak jra kinni. Miutn ilyen mdon sikerlt vgeznik a mindig jranv fejekkel, Hraklsz levgta a halhatatlan fejet is, a Lernn keresztl Elaiuszba vezet t mentn elsta s slyos sziklatmbt helyezett r. Majd felvgta a hdra tetemt, s nylvesszit megmrtotta az epjben. Eursztheusz kijelentette, hogy ezt a munkt nem lehet a tz kz szmtani, mivel nem egyedl, hanem Iolaosz segtsgvel lte meg a hidrt.

|