

Els tizenkt gyermekeik, a hat fitestvr a hat titn s a hat lny
6 fi titn:
- Promtheusz: A grg mitolgia egyik alakja, egy titn, aki ellopta a tzet az istenektl az embereknek.
- keanosz: a vilgcen, amelyrl a grgk s a rmaiak gy tartottk, hogy a vilgon krbefoly hatalmas foly. A grg mitolgiban a vilgcent megszemlyest keanosz a titnok egyike.Hellenisztikus s rmai kori mozaikokon gyakran brzoltk frfitorzknt: izmos felstesttel, hossz szakllal s szarvakkal, derk alatt kgytesttel. A rgi grg tudsok hite szerint keanosz testestette meg a vilgtengereket(vagyis az akkori ismeretek szerint a Fldkzi-tengert s az Atlanti-cent), de ahogy a fldrajztudomny fejldtt, gy lett keanosz egyre hatrozottabban az ismeretlenebb Atlanti-cen megtestestje, mg a Fldkzi-tenger vilgban Poszeidn uralkodott. keanosz sajt nvrvel, Tthsszel lpett hzassgra, s frigykbl szlettek meg a tengerek nimfi az keaniszok, a vilg folyi, forrsai s tavai.
- Koiosz: Felesge Eurbia. Hatalmt megdntttk a Titnok Birodalmban.
Bevonntk a tz vig tart hborba, ami az olimposzi istenek s a titnok kztt zajlott. Miutn Zeusz (az olimposziak vezre) elment Gaihoz segtsget krni, szlt Kklopsznak s a szzkaraknak. Az segtsgkkel az istenek nyertk meg a hbort. Kriosz a Hadsz legmlyre, a Tartaroszba jutott.
-Hperin: Sokig hordozta a Napot. Felesgl sajt testvrt, Theit vlasztotta, s szletett is tle hrom gyermeke: Hliosz, a nap istene, Szeln, a hold istennje s sz, a hajnal istennje. Hperin felnevelte gyermekeit, s Hlioszt megtantotta mindenre, amire csak figyelnie kellett a Nap irnytsban, s vgre megpihenhetett az ids titn, mert feladatt Hliosz vitte tovbb. Hperin "ragyog" isten, sz szerint "magasan jr" (vagyis az gen), ezrt Hliosszal azonostjk : Homrosznl gyakran, a hellenisztikus-rmai mitolgiban mindig, Hliosz fiait Hperionidszeknek nevezik.
- Iapetosz: felesge Klmen keanisz, aki Atlaszt s Menoitioszt, Promtheuszt s Epimtheuszt szlte neki. Ms forrsok szerint Iapetosz anyja Aszia keanisz, Iapetosz a titanomakhia rsztvevje, Zeusz a Tartaroszba tasztotta, ahol osztozott titnfivrei sorsban.
- Kronosz: a tizenkt titn legfiatalabbja. Az olmposzi istenek egyik atyja. Amikor a fld vilgra hozta az ris titnokat, Uranosz megrmlt ltvnyuktl, de legfkppen megijedt gyermekei erejtl s hatalmassgtl. gy az g azt mondta Gainak, hogy rtsguk miatt a Tartaroszban fognak lni. A fld mlyn azonban nagyon keserves az let, s a szeret anya, Gaia egyre nehezebben viselte, hogy a titnoknak ilyen sanyar sorsot sznt apjuk. Egy nap megelgelte Uranosz kegyetlensgt, s elhatrozta, hogy bosszt ll rajta. Gaia gy gondolta, hogy az g istene fjdalmat okoz neki azzal, hogy teherbe ejti, majd szinte sszes gyermekt a fld mlyre szmzi. gy aztn azt remlte, hogy szeretje jobb beltsra tr, ha megfosztja frfiassgtl.
A hatalom megszerzse
Tervt egyedl nem tudta vgrehajtani, gy azt eladta gyermekeinek, akiket szavaira elfogott a flelem. Egyedl Kronosz jelentkezett a feladatra. Gaia ltrehozott mhben egy fehr fmet s risi, gymnt kemnysg sarlt ksztett belle. Kronosz megragadta az lesre fent sarlt s vrta az alkalmas pillanatot. Mikor Urnosz megjelent, hogy ismt lefekdjn Gaival, elugrott rejtekbl, s levgta atyja nemi szervt. Az vlt istensg vre a fldre hullott, s ebbl szlettek meg az Erinnszk, a Gigszok s a Melik, az isteni eledel kszti. Kronosz a levgott szervet a dhng tenger habjaiba vetette, amelybl gy kikelt a gynyrsges Aphrodit. Ezutn a titnok felhoztk a fld mlybl a szzkezeket, megfosztottk Uranosz-t hatalmtl s Kronosz-t tettk meg az g urv. Kronosz nem hllta meg flelmetes testvrei jtettt. is rettegett szzkez ccseitl, kezket szttphetetlen bilincsbe verte s bezrta ket a Tartaroszba, az alvilg mlyre. A titnok nl vettk nvreiket s szmos istenmagzatot nemzettek.
Az aranykor
Miutn Uranosz flrehzdott az istenek trnjrl, Kronosz felesgl vette sajt testvrt, Rheit, s egytt uralkodtak emberek s istenek felett. Uralma alatt lte aranykort a vilg. Az emberekben ekkor mg nem dolgozott az irigysg, kapzsisg vagy brmi erszak. Nem ismertk a nehz munkval elrhet meglhetst s a trvnyeket sem. A teljes harmnit azonban megbontotta Gaia jslata, amely szerint Kronosz trnjt sajt gyermeke fogja megdnteni.
Az Olmposz
Ezt hallvn Kronosz gy dnttt, hogy lenyeli sszes utdjt. Rheia hrom lenyt s hrom fit szlt Kronosznak, aki sorban el is nyelte ket. Hesztia, Dmtr, Hra, Poszeidn s Hadsz utn azonban Rheia megelgelte frje kegyetlensgt, s Gaia segtsgvel titokban szlte meg Zeuszt, akit ezutn Krta szigetn neveltek fel nimfk s egy anyakecske. A gyermek helyett egy nagy kvet plylt be Rheia, s Kronosz nem trdve a dologgal, le is nyelte azt. A titnok kora hamarosan lejrt, hiszen Zeusz felcseperedett, s Gaia, valamint Meltisz segtsgvel sikerlt meghnytatnia apjt. gy t testvre jbl napvilgra kerlt. Mire Kronosz feleszmlt, Zeusz testvreivel s szvetsgeseivel megtmadta a titnokat. Eget-fldet rz hossz hbor trt ki, amely sok mindent elpuszttott a fldn. A hborban vgl Zeusz gyztt, s a titnokat a Tartaroszba zratta. Ezutn elfoglalhatta apja helyt az istenek s emberek trnjn.
Trtnetk
Uranosz olyannyira nem kedvelte legfiatalabb gyermekeit, a hrom kklopszot s a hrom hekatonkheirt, hogy a Tartarosz mlyre vetette ket. Emiatt Gaia rbeszlsre a legifjabb titn Kronosz, bosszbl Uranoszt megcsonktotta s hatalmtl megfosztotta, s ezltal a fhatalmat megkaparintotta. Testvreit az Alvilgbl ugyan kiszabadtotta, de rvidesen – gigantikus erejktl megrettenve – azokat oda ismt bezrta. Miutn felesgl vette Rheit, szletend gyermekeiket sorban lenyelte, nehogy anyja jslata beteljesedjen, miszerint sajt gyermeke fogja a trntl megfosztani. Rheinak mgis sikerlt egy gyermekt, Zeuszt megmentenie, s egy tvoli helyen felnevelnie, aki apjt egy risi kzdelemben, a titanomakhiaban, vagyis a Titnok harcban legyzte, s ezltal a fisteni hatalmat megszerezte, s bntetskppen a titnokat a Tartaroszba zrta – kivve azokat, akik a harctl tartzkodtak, illetve az oldaln harcoltak – s onnan csak hatalma megszilrdtsa utn engedte ki ket.
Megjegyzs:
Hsziodosz szerint a kklopszok s a hekatonkheirek Uranosz s Gaia legfiatalabb gyermekei voltak, Apollodrosz szerint viszont a legidsebbek. Ezenkvl szerinte csak a kklopszokat tasztotta Uranosz az Alvilgba.






Design©HoneyJen
|