Első tizenkét gyermekeik, a hat fiútestvér a hat titán és a hat lány
6 fiú titán:
- Prométheusz: A görög mitológia egyik alakja, egy titán, aki ellopta a tüzet az istenektől az embereknek.
- Ókeanosz: a világóceán, amelyről a görögök és a rómaiak úgy tartották, hogy a világon körbefolyó hatalmas folyó. A görög mitológiában a világóceánt megszemélyesítő Ókeanosz a titánok egyike.Hellenisztikus és római kori mozaikokon gyakran ábrázolták férfitorzóként: izmos felsőtesttel, hosszú szakállal és szarvakkal, derék alatt kígyótesttel. A régi görög tudósok hite szerint Ókeanosz testesítette meg a világtengereket(vagyis az akkori ismeretek szerint a Földközi-tengert és az Atlanti-óceánt), de ahogy a földrajztudomány fejlődött, úgy lett Ókeanosz egyre határozottabban az ismeretlenebb Atlanti-óceán megtestesítője, míg a Földközi-tenger világában Poszeidón uralkodott. Ókeanosz saját nővérével, Téthüsszel lépett házasságra, és frigyükből születtek meg a tengerek nimfái az ókeaniszok, a világ folyói, forrásai és tavai.
- Koiosz: Felesége Eurübia. Hatalmát megdöntötték a Titánok Birodalmában.
Bevonnták a tíz évig tartó háborúba, ami az olimposzi istenek és a titánok között zajlott. Miután Zeusz (az olimposziak vezére) elment Gaiához segítséget kérni, szólt Küklopsznak és a százkarúaknak. Az ő segítségükkel az istenek nyerték meg a háborút. Kriosz a Hadész legmélyére, a Tartaroszba jutott.
-Hüperión: Sokáig ő hordozta a Napot. Feleségül saját testvérét, Theiát választotta, és született is tőle három gyermeke: Héliosz, a nap istene, Szeléné, a hold istennője és Éósz, a hajnal istennője. Hüperión felnevelte gyermekeit, és Hélioszt megtanította mindenre, amire csak figyelnie kellett a Nap irányításában, és végre megpihenhetett az idős titán, mert feladatát Héliosz vitte tovább. Hüperión "ragyogó" isten, szó szerint "magasan járó" (vagyis az égen), ezért Héliosszal azonosítják : Homérosznál gyakran, a hellenisztikus-római mitológiában mindig, Héliosz fiait Hüperionidészeknek nevezik.
- Iapetosz: felesége Klümené ókeanisz, aki Atlaszt és Menoitioszt, Prométheuszt és Epimétheuszt szülte neki. Más források szerint Iapetosz anyja Aszia ókeanisz, Iapetosz a titanomakhia résztvevője, Zeusz a Tartaroszba taszította, ahol osztozott titánfivérei sorsában.
- Kronosz: a tizenkét titán legfiatalabbja. Az olümposzi istenek egyik atyja. Amikor a föld világra hozta az óriás titánokat, Uranosz megrémült látványuktól, de legfőképpen megijedt gyermekei erejétől és hatalmasságától. Így az ég azt mondta Gaiának, hogy rútságuk miatt a Tartaroszban fognak élni. A föld mélyén azonban nagyon keserves az élet, és a szerető anya, Gaia egyre nehezebben viselte, hogy a titánoknak ilyen sanyarú sorsot szánt apjuk. Egy nap megelégelte Uranosz kegyetlenségét, és elhatározta, hogy bosszút áll rajta. Gaia úgy gondolta, hogy az ég istene fájdalmat okoz neki azzal, hogy teherbe ejti, majd szinte összes gyermekét a föld mélyére száműzi. Így aztán azt remélte, hogy szeretője jobb belátásra tér, ha megfosztja férfiasságától.
A hatalom megszerzése
Tervét egyedül nem tudta végrehajtani, így azt előadta gyermekeinek, akiket szavaira elfogott a félelem. Egyedül Kronosz jelentkezett a feladatra. Gaia létrehozott méhében egy fehér fémet és óriási, gyémánt keménységű sarlót készített belőle. Kronosz megragadta az élesre fent sarlót és várta az alkalmas pillanatot. Mikor Uránosz megjelent, hogy ismét lefeküdjön Gaiával, előugrott rejtekéből, és levágta atyja nemi szervét. Az üvöltő istenség vére a földre hullott, és ebből születtek meg az Erinnüszök, a Gigászok és a Meliák, az isteni eledel készítői. Kronosz a levágott szervet a dühöngő tenger habjaiba vetette, amelyből így kikelt a gyönyörűséges Aphrodité. Ezután a titánok felhozták a föld mélyéből a százkezűeket, megfosztották Uranosz-t hatalmától és Kronosz-t tették meg az ég urává. Kronosz nem hálálta meg félelmetes testvérei jótettét. Ő is rettegett százkezű öccseitől, kezüket széttéphetetlen bilincsbe verte és bezárta őket a Tartaroszba, az alvilág mélyére. A titánok nőül vették nővéreiket és számos istenmagzatot nemzettek.
Az aranykor
Miután Uranosz félrehúzódott az istenek trónjáról, Kronosz feleségül vette saját testvérét, Rheiát, és együtt uralkodtak emberek és istenek felett. Uralma alatt élte aranykorát a világ. Az emberekben ekkor még nem dolgozott az irigység, kapzsiság vagy bármi erőszak. Nem ismerték a nehéz munkával elérhető megélhetést és a törvényeket sem. A teljes harmóniát azonban megbontotta Gaia jóslata, amely szerint Kronosz trónját saját gyermeke fogja megdönteni.
Az Olümposz
Ezt hallván Kronosz úgy döntött, hogy lenyeli összes utódját. Rheia három leányt és három fiút szült Kronosznak, aki sorban el is nyelte őket. Hesztia, Démétér, Héra, Poszeidón és Hadész után azonban Rheia megelégelte férje kegyetlenségét, és Gaia segítségével titokban szülte meg Zeuszt, akit ezután Kréta szigetén neveltek fel nimfák és egy anyakecske. A gyermek helyett egy nagy követ pólyált be Rheia, és Kronosz nem törődve a dologgal, le is nyelte azt. A titánok kora hamarosan lejárt, hiszen Zeusz felcseperedett, és Gaia, valamint Meltisz segítségével sikerült meghánytatnia apját. Így öt testvére újból napvilágra került. Mire Kronosz feleszmélt, Zeusz testvéreivel és szövetségeseivel megtámadta a titánokat. Eget-földet rázó hosszú háború tört ki, amely sok mindent elpusztított a földön. A háborúban végül Zeusz győzött, és a titánokat a Tartaroszba záratta. Ezután elfoglalhatta apja helyét az istenek és emberek trónján.
Történetük
Uranosz olyannyira nem kedvelte legfiatalabb gyermekeit, a három küklopszot és a három hekatonkheirt, hogy a Tartarosz mélyére vetette őket. Emiatt Gaia rábeszélésére a legifjabb titán Kronosz, bosszúból Uranoszt megcsonkította és hatalmától megfosztotta, s ezáltal a főhatalmat megkaparintotta. Testvéreit az Alvilágból ugyan kiszabadította, de rövidesen – gigantikus erejüktől megrettenve – azokat oda ismét bezárta. Miután feleségül vette Rheiát, születendő gyermekeiket sorban lenyelte, nehogy anyja jóslata beteljesedjen, miszerint saját gyermeke fogja a tróntól megfosztani. Rheiának mégis sikerült egy gyermekét, Zeuszt megmentenie, s egy távoli helyen felnevelnie, aki apját egy óriási küzdelemben, a titanomakhiaban, vagyis a Titánok harcában legyőzte, s ezáltal a főisteni hatalmat megszerezte, s büntetésképpen a titánokat a Tartaroszba zárta – kivéve azokat, akik a harctól tartózkodtak, illetve az ő oldalán harcoltak – s onnan csak hatalma megszilárdítása után engedte ki őket.
Megjegyzés:
Hésziodosz szerint a küklopszok és a hekatonkheirek Uranosz és Gaia legfiatalabb gyermekei voltak, Apollodórosz szerint viszont a legidősebbek. Ezenkívül szerinte csak a küklopszokat taszította Uranosz az Alvilágba.
Design©HoneyJen
|