A 6 lány titán:
- Téthüsz: titanisz és tengeristennő, Ókeanosz testvére és felesége volt. Ő adott életet a világ legnagyobb folyóinak, így a Nílusnak, az Alpheiosznak, a Maeandernek. Termékenységének gyümölcse háromezer lány, az ókeaniszok és ugyanennyi fiú, a folyamistenek. Alakja, mint a világ vizeinek megtestesítője Thalasszó hasonmásaként is megjelenik.
Téthüsz, akárcsak férje, Zeuszt támogatta a titánok harcában, s a harc idejére menedéket nyújtott Zeusz három nővérének és a Gigászok lázadásakor is az Olümposz isteneit támogatta. Hérával nagyon jó viszonyt alakított ki, az istenek királynője gyakran visszajárt egykori nevelőjéhez.
Hérával mindig jó barátságban voltak, így esett, hogy amikor Kallisztó és Arkasz az égboltra kerültek a Nagy Medve és a Kis Medve csillagkép formájában, a csalódott, elégedetlen Héra nővéréhez, Téthüszhöz fordult seítségért. Téthüsz, az örök mozgásban élő tengeristennő parancsára a két csillagkép – anya és fia – örökké kergetik egymást a csillagos északi égbolton és sohasem kerülnek a horizont alá.
- Rheia vagy Rhea: női titán (titanisz) a görög mitológiában. Kronosz felesége, akitől Hesztia, Démétér, Héra, Hadész (Aidész), Poszeidón és Zeusz gyermekei születtek.
Kronosz születésük után lenyelte első öt gyermekét, mert attól tartott, hogy valamelyikük megfosztja hatalmától. A gyermekek azonban Istenként továbbéltek apjuk belsejében. Amikor Rheia újabb gyermeket várt, titokban tartva, Árkádiában szülte meg, majd Gaiával Krétára vitette, ahol a Meliászok (Adraszteia, Ida és Melissza) nevelték. Hazatérve Rheia Kronosznak egy bepólyázott követ adott, aki azt gondolván, hogy a gyermeke az, lenyelte. Zeusz amikor felcseperedett és megtudta, hogy mit követett el apja, bosszút forralt és varázsital segítségével meghánytatta őt, hogy kiszabadíthassa testvéreit. A három fiútestvér Zeusz, Poszeidón és Hadész megfosztották apjuktól a hatalmat, majd megosztva azt, ők uralkodtak a világon. Zeusz az égbolt, Poszeidón a tenger, Hadész pedig az alvilág ura volt. Rheia három lánya istennő lett és az Olümposzon éltek.
Rhea-ról nevezték el a Szaturnusz egyik holdját.
- Themisz: egy görög istennő volt. Az Olümposzon tanácsadó az igazság ügyeiben, Zeusszal együtt tartja fenn a rendet, a természetben és az emberi ügyekben. Jóslatokat is kértek tőle, Apollón Delphiben az ő örökébe lépett. Számos helyen tisztelték őt Hellaszban. A képzőművészetben mérleggel ábrázolták. A törvényes világrendnek a mitológiai megtestesítője.
- Mnémoszüné: görög mitológiai alak, titanisz, az emlékezés istennője, a múzsák anyja.
Mnémoszüné és Zeusz kilenc szerelmes éjszakát töltött együtt, melynek gyümölcseként az istennő „kilenc egyforma természetű lányt szült, akik csak az éneklésre gondoltak, semmi egyébre”. E lányok a múzsák, a művészetek megszemélyesítői. I. e. 4. századi daktilikus hexameterben íródott görög sírfeliratok alapján Mnémoszüné volt a neve Hadész egyik folyójának is, amely a Léthé párja volt az alvilágban. A holt lelkek azért ittak a Léthé vizéből, hogy amikor reinkarnálódnak, ne emlékezzenek korábbi életükre. Csak a beavatottak kiváltsága volt, hogy haláluk után a Léthé helyett a Mnémoszüné vizéből ihattak. Ez a forrás az emlékezet vizét csobogja. Az emlékezés pedig minden kultúrában a tudás legtisztább forrása. E sírfeliratok valószínűleg kapcsolatban álltak a korabeli misztériumvallással, vagy az orphikus mítoszokkal.
Ugyanezt a történetet találjuk, a boiótiai Trophóniosz jóshely szertartásaiban, ahol a két forrás, a Léthe és a Mnémoszüné együtt jelenik meg: „az istenfélőnek e két kútból kell innia, a Léthé vizéből, hogy elfeledje az emberi életet, a Mnémoszünéből, hogy majd visszaemlékezhessék arra, amit a másvilágon látott. A halálba való beavatás tapasztalatának a végén az istenfélő hasonló lesz az ihletett tudóshoz, a költőhöz és a prófétához.”Egy hasonló megjelenítéssel találkozunk Platón Respublika című művének végén, „Er mítoszában”.
Hésziodosz Istenek születése (Theogonia) című művében is találkozhatunk Mnémoszüné alakjával, aki magában hordozza a feledés adományát is. Királyok és költők fohászkodtak hozzá, s ajánlották erejüket hogy részesülhessenek az istennő határozott, parancsoló, tudós jellemvonásaiból.
- Phoibé
- Theia: a titaniszok egyike a görög mitológiában.Testvérei a titánok és titaniszok, valamint a hekatonkheirek és a küklopszok. Férje Hüperión. Gyermekei: Héliosz (a Nap istene), Szeléné (a Hold istennője), Éósz (a hajnal istennője). Neve Thia alakban is előfordul.
Design©HoneyJen
|