

A 6 lny titn:
- Tthsz: titanisz s tengeristenn, keanosz testvre s felesge volt. adott letet a vilg legnagyobb folyinak, gy a Nlusnak, az Alpheiosznak, a Maeandernek. Termkenysgnek gymlcse hromezer lny, az keaniszok s ugyanennyi fi, a folyamistenek. Alakja, mint a vilg vizeinek megtestestje Thalassz hasonmsaknt is megjelenik.
Tthsz, akrcsak frje, Zeuszt tmogatta a titnok harcban, s a harc idejre menedket nyjtott Zeusz hrom nvrnek s a Gigszok lzadsakor is az Olmposz isteneit tmogatta. Hrval nagyon j viszonyt alaktott ki, az istenek kirlynje gyakran visszajrt egykori neveljhez.
Hrval mindig j bartsgban voltak, gy esett, hogy amikor Kalliszt s Arkasz az gboltra kerltek a Nagy Medve s a Kis Medve csillagkp formjban, a csaldott, elgedetlen Hra nvrhez, Tthszhz fordult setsgrt. Tthsz, az rk mozgsban l tengeristenn parancsra a kt csillagkp – anya s fia – rkk kergetik egymst a csillagos szaki gbolton s sohasem kerlnek a horizont al.
- Rheia vagy Rhea: ni titn (titanisz) a grg mitolgiban. Kronosz felesge, akitl Hesztia, Dmtr, Hra, Hadsz (Aidsz), Poszeidn s Zeusz gyermekei szlettek.
Kronosz szletsk utn lenyelte els t gyermekt, mert attl tartott, hogy valamelyikk megfosztja hatalmtl. A gyermekek azonban Istenknt tovbbltek apjuk belsejben. Amikor Rheia jabb gyermeket vrt, titokban tartva, rkdiban szlte meg, majd Gaival Krtra vitette, ahol a Meliszok (Adraszteia, Ida s Melissza) neveltk. Hazatrve Rheia Kronosznak egy beplyzott kvet adott, aki azt gondolvn, hogy a gyermeke az, lenyelte. Zeusz amikor felcseperedett s megtudta, hogy mit kvetett el apja, bosszt forralt s varzsital segtsgvel meghnytatta t, hogy kiszabadthassa testvreit. A hrom fitestvr Zeusz, Poszeidn s Hadsz megfosztottk apjuktl a hatalmat, majd megosztva azt, k uralkodtak a vilgon. Zeusz az gbolt, Poszeidn a tenger, Hadsz pedig az alvilg ura volt. Rheia hrom lnya istenn lett s az Olmposzon ltek.
Rhea-rl neveztk el a Szaturnusz egyik holdjt.
- Themisz: egy grg istenn volt. Az Olmposzon tancsad az igazsg gyeiben, Zeusszal egytt tartja fenn a rendet, a termszetben s az emberi gyekben. Jslatokat is krtek tle, Apolln Delphiben az rkbe lpett. Szmos helyen tiszteltk t Hellaszban. A kpzmvszetben mrleggel brzoltk. A trvnyes vilgrendnek a mitolgiai megtestestje.
- Mnmoszn: grg mitolgiai alak, titanisz, az emlkezs istennje, a mzsk anyja.
Mnmoszn s Zeusz kilenc szerelmes jszakt tlttt egytt, melynek gymlcseknt az istenn „kilenc egyforma termszet lnyt szlt, akik csak az neklsre gondoltak, semmi egybre”. E lnyok a mzsk, a mvszetek megszemlyesti. I. e. 4. szzadi daktilikus hexameterben rdott grg srfeliratok alapjn Mnmoszn volt a neve Hadsz egyik folyjnak is, amely a Lth prja volt az alvilgban. A holt lelkek azrt ittak a Lth vizbl, hogy amikor reinkarnldnak, ne emlkezzenek korbbi letkre. Csak a beavatottak kivltsga volt, hogy halluk utn a Lth helyett a Mnmoszn vizbl ihattak. Ez a forrs az emlkezet vizt csobogja. Az emlkezs pedig minden kultrban a tuds legtisztbb forrsa. E srfeliratok valsznleg kapcsolatban lltak a korabeli misztriumvallssal, vagy az orphikus mtoszokkal.
Ugyanezt a trtnetet talljuk, a boitiai Trophniosz jshely szertartsaiban, ahol a kt forrs, a Lthe s a Mnmoszn egytt jelenik meg: „az istenflnek e kt ktbl kell innia, a Lth vizbl, hogy elfeledje az emberi letet, a Mnmosznbl, hogy majd visszaemlkezhessk arra, amit a msvilgon ltott. A hallba val beavats tapasztalatnak a vgn az istenfl hasonl lesz az ihletett tudshoz, a klthz s a prfthoz.”Egy hasonl megjelentssel tallkozunk Platn Respublika cm mvnek vgn, „Er mtoszban”.
Hsziodosz Istenek szletse (Theogonia) cm mvben is tallkozhatunk Mnmoszn alakjval, aki magban hordozza a feleds adomnyt is. Kirlyok s kltk fohszkodtak hozz, s ajnlottk erejket hogy rszeslhessenek az istenn hatrozott, parancsol, tuds jellemvonsaibl.
- Phoib
- Theia: a titaniszok egyike a grg mitolgiban.Testvrei a titnok s titaniszok, valamint a hekatonkheirek s a kklopszok. Frje Hperin. Gyermekei: Hliosz (a Nap istene), Szeln (a Hold istennje), sz (a hajnal istennje). Neve Thia alakban is elfordul.





Design©HoneyJen
|