
Maja civilizci

A maja civilizci egy Kzp-Amerikban lt prehispn civilizci, amely fleg a kifejlett rsmdjrl, mvszetrl, monumentlis ptszetrl, valamint a matematikai s asztronmiai ismereteirl hres. A legjelentsebb si amerikai civilizci volt.

Trtnelem
- Preklasszikus (formatv) kor i. e. 10000 – i. sz. 300
A preklasszikus kor a maja civilizci kialakulsnak korszaka, s maga is hrom nagyobb peridusra oszthat, az smaja (korai preklasszikus) korra (i. e. 10000 - i. e. 1250), a kzps- (i. e. 1250 – i. e. 450) s ksi preklasszikus (i. e. 450 – i. sz. 300) korszakokra.
A legkorbbi emberi rtegekben a pleisztocn utn kzvetlenl kipusztult llatok csontjai jelennek meg. Az agyagmvessg s kermiakszts is legksbb i. e. 2300 krl elterjedt. A fldmvels kezdetei i. e. 2500-1500 kz tehetk. A preklasszikus kor vgn termeltek kukorict, tapasztott alapra ptett favzas s zsptets kunyhkban laktak, szn- s formagazdag kermit ksztettek.

- Klasszikus kor 300 – 950
A klasszikus kor egyenes s tretlen folytatsa a preklasszikusnak. A lakossgszm s a npsrsg tovbb nvekedett, egyre nagyobb arny krnyezetformls indult meg. Ezt a Campeche tartomnyban, Edzna mellett feltrt csatorna-rendszer is igazolja, aminek f eleme egy 12 km hossz csatorna. Ennek szaki vgben egy 100 mter szlessg, ma is vzzel telt gdr van, csak innen 253 ezer m3 fldet s sziklt termeltek ki valamikor i. e. 200 s i. sz. 100 kztt.
A klasszikus kort sokan a maja civilizci virgkornak tartjk, mivel ekkor jttek ltre a legnpesebb vrosok s a korszak msodik felnek alkotsai az egyetemes mvszettrtnet szerint is kiemelkedek. Ennek ellenre a korszak a szntelen hbork idszaka is.
A 6. szzad kzepn szmos korbban alrendelt uralkod elszakad Tikaltl, s ekkor kezd el terjeszkedni az elbb Tz'ibanchben, majd ksbb Calakmulban szkel dinasztia, melynek legnagyobb uralkodja Yuhknom Ch'en (A Vrosokat Renget), aki 662-ben Copn, Tonin s Palenque vrosok kivtelvel uralta a maja alfldeket.
562 s 735 kztt Tikal s Calakmul lland hborban lltak egymssal. Calakmul tovbb terjeszkedett, m 692-ben Tikal vgleg gyzelmet aratott, ami utn a calakmuli uralkodk hatalma soha nem nyerte vissza korbbi nagysgt. Azonban Tikal nem volt kpes fenntartani az gy megszerzett hegemnit, s a 700-as vektl kezdve a maja alfldeken tbb tucat egymssal hol bkben, hol hborban ll politikai alakulat jtt ltre. Az elkvetkez 100 vben a vrosok s a lakossg szma tovbb ntt, amely szmos problmt vont maga utn. Ma mg vitatott okok kvetkeztben a 800-as vektl kezdve egyre tbb teleplst hagytak el laki, s a 950-es vekre az alfldek kzponti rsze jrszt elnptelenedett.

- Posztklasszikus kor 950 – 1550
Az elz kor vrosai elszrtan fekdtek Mexik dli rszn, Guatemala s Honduras terletn. A 10. szzad vgtl a posztklasszikus kor fbb vrosi kzpontjai a Yucatn-flsziget szaki feln koncentrldtak.
A putnok, akiket chontal-majknak is neveznek, a Mexiki-blbl (Campeche s Tabasco) rkeztek, s El Petn kzponti rszn telepedtek le. Valsznleg a putnok ptettk a kr alak templomokat s a fejsze alak labdajtkplykat.
A klnbz vrosok s a putnok – akikre hatottak a Mexik kzps vlgyben l toltkok – kztti hbork miatt a maja trsadalom militarizlsa egyre nagyobb mreteket lttt. Bevezettk a Tollaskgy, Quetzalcatl kultuszt, amelyet maja nyelven Kukulknnak hvtak.
978 krl az itz npcsoport elhagyta a dlnyugati partot, s letelepedett Chichnben, Yucatnnak azon a rszn, ahol a klasszikus kor idejn mr laktak. Ezen a terleten j dinasztit alaptottak.
A toltkok Mayapnban telepedtek le, s ellenrzst gyakoroltak a kereskedelmi tvonalak felett. A valsznleg mexiki eredet Xiu csald feje megalaptotta Uxmal vrost.
Hrom vros, Chichn Itz, Mayapn s Uxmal megalaktotta a Maja konfdercit, amely tbb mint ktszz vig kormnyozta a majk vilgt. Ebben az idszakban virgzott a kultra s a mvszet, amelyre hatst gyakoroltak a toltkok, a hatsuk megfigyelhet pldul Chichn Itz emlkmveinek stlusn.
A konfderci 1194-ben felbomlott, s a hrom vros hborba keveredett egymssal. Fl vszzaddal ksbb Mayapn legyzte Chichn Itzt, lerombolta a vrost, a lakossgot rabszolgasorba vetette, s a kvetkez ktszz vben uralkodott a rgi felett. 1441-ben Chichn Itz maji fellzadtak, amelynek eredmnyeknt Mayapn uralkodcsaldjt kiirtottk, sszeomlottak az isteni monarchik, s az anarchia s a szthulls idszaka kvetkezett, amelyben az nll apr vrosllamokat seork vezettk.
Fl vszzaddal ksbb a spanyolok rkezsekor a ragyog maja kultra mr hanyatlott, a trsadalom felbomlott, s nem poltk a rgi hagyomnyokat.
A kirlyok s a maja trsadalom fejlett intzmnyei mr a spanyolok rkezse eltt eltntek, megknnytve ezzel a hdtk feladatt, akik 1541-re mr csaknem az egsz Yucatn-flszigetet az uralmuk al hajtottk; br nhny csoport, pldul az itzk, mg csaknem kt vszzadon t folytattk az ellenllst.




Design©HoneyJen
|