
Maja civilizci- folytats

Mvszet
A maja mvszet a klasszikus korszakban (i. sz. 250-900) volt a legjelentsebb. Klnbz terleteken eltr szobrszat, festszet s ptszet fejldtt ki, amit Mexik vltozatos domborzata, nvnyzete s az itt tallhat svnykincsek tettek vltozatoss. A majk legtbbszr emberalakokat, pldul elkelk s tisztsgviselk letnek jeleneteit brzoltk, akik fnyz ruht, sznes tollfejdszt s ltzket viseltek az nnepsgeken (innen tudunk az ltzkdsi szoksaikrl is). A maja falfestmnyek kzl nem sok maradt fenn. A leghresebbek Bonampakban tallhatk, ezek harci jeleneteket, csata eltti szertartsokat, emberldozatokat brzolnak. Az anyagmvszetet is a soksznsg s az antropomorfizmus jellemezte, fleg a temetkezsi szoksokhoz kapcsolhat. ptszetk legnagyobb remekei a templomok s palotk voltak, kzlk a leghresebbek Palenque vrosban tallhatak s a ksei klasszikus korban (i. sz. 600-900) pltek. A legjobb llapotban fennmaradt ptmnyek a Feliratok Temploma, a Palota s a Naptemplom. Ezeken jl megfigyelhetk a maja ptszet jellegzetessgei: a csipkzett prknyok, a dsztett ajtflfk, a lpcssorok s az n. maja boltv.


Valls
A majk szerint a vilg egy mgikus hely, melyet isteni mgia tlt be, amely a fldi s a mennyei vilgot kti ssze. Vlemnyk szerint, a jelenlegi vilg tbbszri teremts eredmnye. A Popol Vuh szerint jelen vilgunk a negyedik teremts (az aztkok szerint az tdik) sorn jtt ltre. A negyedik teremts 4 Ahan 8 Cumku napjn (keresztny idszmts szerint i. e. 3114. augusztus 13-n) kvetkezett be.
Vallsi, rituls szerepet tlttt be a labdajtk, amellyel a kozmosz mkdst akartk szemlltetni. Kln erre a clra sznt hosszks plykon jtszottak, amelyet fldbl ptettek, kfalakkal vdve. A jtk a kosrlabdhoz hasonlatos: gumibl kszlt labdt kellett a plya vgn elhelyezett 20-25 cm-es krgyrn tdobni. A jtkosok br knyk-, trd- s fejvdket hordtak. A jtk, gy ahogy a vallsuk is, a j s rossz harcrl szlt. A nyertes csapat tagjait a jtk vgeztvel felldoztk. Ezt az ldozatok megtiszteltetsknt s dicssgknt kellett, hogy rtelmezzk. Az ldozati szertarts meglehetsen kegyetlen volt: papok vgeztk a plyn vagy a templomban, melynek sorn obszidin pengvel felvgtk az ldozatokat, majd kiemeltk mg dobog szvket. A jtk elterjedsvel megjelentek az n. tzompantlik, a koponyatart llvnyok. A legnagyobb pen maradt labdajtktr Chichn Itzban tallhat.

A maja kultra romjainak feltn jellegzetessge a vallsi ptmnyek dominancija. Egyltaln maga a valls s annak mkdteti (pl. papok) kimagasl fontossg szerepet jtszottak a klasszikus majk letben. A klasszikus id vrosllamait tbbnyire kirlyok irnytottk, akik egyben a legmagasabb vagy az egyik legfontosabb vallsi szerepet is betltttk brzolsok alapjn is ltszik, hogy az uralkodknak s a maja trsadalom vezet rtegnek is al kellett magukat vetnik a gyakran kegyetlen vallsi szertartsoknak.

Maja rs
A maja rs hieroglif rs, kpjeleket, sztagjeleket s fonetikus jeleket egyarnt tartalmaz. Mra a rendelkezsre ll maja szvegek 90%-t elfogadhat pontossgal el tudjk olvasni. Az rsrendszer megfejtsben dnt szerepet jtszott Jurij Valentyinovics Knorozov szovjet-orosz tuds munkssga.
Az rst - legendjuk szerint - Icamna nev istenktl, a nappalok s jszakk irnytjtl kaptk. Emlkei kbe vsve, cserpre festve vagy stukkszeren megmintzva maradtak fenn, rva pedig sszesen hrom kdexben s egy kdex-tredkben. A tbbi indin rstl tbbek kztt az klnbzteti meg, hogy minden jegye tojsdad vagy ngyzetes alak keretbe foglalt, s hogy az eredetileg brzolt trgyak rajza mr vzlatoss, sokszor felismerhetetlenn vlt.


Design©HoneyJen
|