A Föld kialakulása
(1. rész)
A Föld 4,6 milliárd évvel ezelőtt alakult ki. Ez alatt az idő alatt a földi környezet jelentős változásokon ment keresztül.Így mintegy 4 milliárd évvel ezelőtt létrejöttek az óceánok és a szárazföldek, 3,8 milliárd éve az első egysejtű élőlények, baktériumok. Az egysejtűek az óceánokban több mint 2,5 milliárd éven keresztül az egyedüli élőlények voltak. Az első puhatestű többsejtűek az óceánokban 1 milliárd ezelőtt keletkeztek. Mintegy 600 millió évvel ezelőtt az óceánokban forradalmi változások kezdődtek: kialakultak az első szilárd vázas élőlények.
A fotoszintetizáló élőlények anyagcseréje következtében a légkörben egyre több oxigén gyűlt össze, majd mintegy 400 millió éve az oxigénből keletkező ózon kiszűrte a Nap sugaraiból a halálos, nagy energiájú sávokat. Ez megnyitotta az utat a szárazföldi élet számára. Az első szárazföldi élőlények a növények (mohák, harasztok) voltak, majd rövidesen a rovarok is megjelentek. A hüllők első kétéltű gerincesből származtak. A Földet több százmillió éven keresztül a hüllők uralták, amelyek minden bizonnyal az emlősök és a madarak ősei voltak. 65 millió évvel ezelőtt a hüllők nagy része (pl. dinoszauruszok) kihalt, és fejlődésnek indultak az emlősök. Ezzel párhuzamosan a növényvilágban uralkodó váltak a virágos növények, amelyek szaporodásában a rovarok fontos szerepet játszanak. A fejlődés kb. 5 millió éve az emberszabásúak kialakulásához vezetett, majd megjelentek az előemberek, és mintegy százezer éve a mai, gondolkodó ember, a Homo sapiens.Közben - ahogy már utaltunk rá - a lemeztektonikus mozgások hatására mozogtak a szárazföldek, hidegebb és melegebb periódusok váltogatták egymást.
A világegyetemben sok ezer millió galaxis van. Naprendszerünk a Tejútrendszer nevű galaxis tagja. A Föld az egyike annak a kilenc bolygónak, amely a Nap körül kering. A Nap tömegvonzása tartja őket a keringési pályán.
A Nap bolygói
1. Merkúr, a Naphoz legközelebb eső bolygó. Alig nagyobb, mint a Hold.
2. Vénusz, mely fényesen ragyog Föld, ami az otthonunk
3. Föld, ami az otthonunk.
4. Mars, a vörös bolygó, neve a vörös színű kőzetére utal.
5. Jupiter, melyeknek felszíne nem szilárd.
6. Szaturnusz, melyet kövekből és jégből álló gyűrűk vesznek körbe.
7. Uránuszt 9 gyűrű veszi körbe.
8. Neptunusz olyan messze van a Naptól, hogy sötétség és fagy borítja.
9. Plútó, melyet csak 1930-ban fedeztek fel.
Naprendszerünkben 61 hold található. A Föld körül egyetlen hold kering, a Jupiternek 16 holdja van.
A Föld mintegy 4500 millió évvel ezelőtt alakult ki. Kezdetben valószínűleg csak egy óriási kavargó gáz- és porfelhő volt a helyén. A Föld felszíne ma is változik. Egymillió év múlva Amerika 40 km-rel távolabb lesz Európától, mint ma.
|