|
 
|
Az let kialakulsa
(folytats 2. rsz)
AMintegy 3.8 millird ve vzben jelentek meg a legels letjelek : bonyolult vegyi reakcik az svnyvilgot lvilgg alaktottk. Megjelentek a legels mindssze egyetlen sejtbl ll lnyek s vltozatos formkat hoztak ltre az ibolyntli sugrzs ellen vd cenban. Sokkal ksbb 375 - 360 milli vvel a mai kor eltt az llatok kijttek a tengervzbl s meghdtottk a szrazfldet.

A sejt az els llny
A legegyszerbb s legparnyibb ltez l szervezet a sejt. Mgis a sejt mr igen bonyolult szervezds. Leheletvkony sejthrtya burkolja a citoplazmt azt az anyagot amely mr magt a sejtmagot vdelmezi. Egyetlen sejt is lehet nll llny ezek az egysejtek (Prohistk). A nvnyvilgot alkot sejteket Protophitnak az llatvilg sejtjei pedig Protozonak nevezzk.

Sejthalmazok
680 milli esztendeje a fejlds hatrozott ugrst tett. A mindaddig magnyos sejtek egyesltek s gy jttek ltre a legels tbbsejt szervezdsek. Ezek a legels llnyek-mivel sem hjuk,sem pncljuk,sem pedig vzuk nem volt-csak elvtve maradhattak fnn. Nmelyek ma is lnek,anlkl hogy valdi fejldst mutatnnak,mint pldul az algk.A nvnyekhez tartoz moszatok,metafitk''. A tbbsejt a,metazoa'' elnevezst hasznljk. Az ember szintn metazoa.Teste a tbbmillirdnyi-gy mondjk,legkevesebb 10 millird-sejt tkletes egyttese.
A tenger az let forrsa
A tenger volt s marad az let rk blcsje. A legklnbzbb llnyek nyzsgtek benne. Egyesek kzlk az aljzathoz rgzdtek msok mint a planktont alkot mikroszkopikus llnyek lebegtek vagy klnfle mdon : uszonycsapsokkal hullmz testmozgssal vagy vzsugr kilvellsvel knnyedn elmozdultak.

Pnclos s hjas llatok
Mintegy 580 milli esztendvel ezeltt az llatok megsokasodtak s mind tbb faj alakult ki. A vzben oldott svnyi skat felvve pnclt vagy hjat, kovcsoltak '' maguknak. E szilrd vzak smaradvnykokknt fennmaradtak. A kambrium idszak meleg ghajlata ktsgkvl elsegtette az j llatok megjelenset. Egyesek mint pldul a szivacsok a prgekarak s a csigk mr mindmig fnnmaradt llatcsoportol sei. Msok kipusztultak s csupn maradvnyaik ismertek mint pldul az Archaeocyathk. Ez utbbiak nagyon si kicsiny llatkk voltak melyek mszcsvet vlasztottak ki a testk kr. A tengerfenken egymssal s magval a kzettel sszetapadva ltek. Az let gy hagyta nyomait a Fldn.

Az els gerincesek
Mintegy 450 milli ve megjelentek az els gerincesek : az llkapocs nlkli halak ( Agnatha ). melyeknek szja csupn egyszer nyls volt. A szilur idszak folyamn az llatok tovbb sokasodtak. A legels llkapoccsal br gerincesek,az els, igazi '' halak is napvilgot lttak ezek voltak az Acanthodii - flk. Szinte egyidejleg a nvnyvilg is talakult : j nvnyfajok jelentek meg s telepedtek meg a szrazfldn. A gerinctelenek a skorpik s a szzlbak is a szrazfldre rkeztek a vz tbb mr nem volt kizrlagos letelem...
Az si ngylbak: a ktltek
A devon idszakban rendkvl sok halfaj lt. Kzlk egyesek mint pldul a bojtosszs halak mr a ngylbak elfutrai. Mintegy 370-360 milli esztendvel ezeltt a bkaflk szletshez vezettek. A bkk a legels gerincesek amelyek mr vzen kvl is kpesek lni. E bkaflk mg si jellegeket viseltek hat vagy nyolc ujjuk volt s megriztk halseik bizonyos vonsait.

Gerincesek a szrazfldn
A karbon korszakban a gerincesek vgleg meghdtottk a szrazfldet. Az j fldek ttri azonban letk egy szakaszban mg sokig a vzhez ktdtek. A bkapetbl kikel ebihalaknak vzben kellett lnik. Az ebihalak talakulsuk utn kezdenek kimszni a szrazfldre anlkl azonban hogy a nedves krnyezettl eltvolodnnak. Ez az oka annak,hogy a ktltek nem vehettk teljesen birtokba a szrazfldet. Ksbb a pett vd magzatburok megjelensvel a gerincesek fokozatosan elszakadtak vzi, rabsguktl ''. E pete - tojs - rendkvl tkletes valsgos parnyi vilg sajt , vzellts '' - sal amelyben a magzat kifejldik. E szrazfldi tojsbl kibjva az jszltt azonnal letkpes. A madarak eltt a karbon idszakban mintegy 340 milli vvel ezeltt megjelent hllk raktak elszr tojsokat. Ettl kezdve eltvolodtak a vztl s nem ismertek hatrt tbb a szrazfld meghdtsban...

A hllk kora
A fldtrtneti kor utols idszakban a karbont kvet permben mintegy 280 milli esztendvel ezeltt csupn egyetlen hatalmas sszrazfld ltezett a Pangea. Az ghajlat szrazabb lett ami kedvezett a hllk elterjedsnek. A nvnyzet megritkult s alkalmazkodott az j ghajlati felttelekhez. Az ghajlati vltozsok hatsa nemcsak jtkony volt : egyes tengeri csoportok mint a hromkarj srkok kipusztultak s soha tbb nem bukkantak fl. E vltozsok a fldtrtneti kor vgt jelzik s a kambriumban megkezddtt hossz idszak 250 milli vvel ezeltt vget rt. A fldtrtneti kzpkor folyamn korszerbb vilg fejldtt ki : a dinoszauruszok kora s megjelentek az els emlsk.

|


                
|
Design©HoneyJen
|
|
|
|