|

Az emberi viselkeds

Az emberek mindennapi viselkedsnek sokfle mozgatrugja lehet. Vannak ezek kztt olyanok, amelyek a szemlyisg mlybl erednek, s vannak olyanok, amelyeket a divat szl.

Az ember mkdsnek legmlyn a szemlyisg jellemzi rejtznek. Az alapokat a felmeninktl, mindek eltt a szleinktl kapjuk. A gnek ltal rktett jegyek nagyon fontosak, de ezek mellett ott vannak azok a sajtossgaink is, amelyek kizrlag minket jellemeznek. Ez utbbiak a krnyezetbe val beilleszkedsk, a szocializcink folyamatban plnek a szemlyisgnkbe. Teht rklt s tanult vonsok egyttese adja szemlyisgnk egyszervolt sajtossgait.

A magatarts az embert ltalnosan jellemzi, a szemlyisgjegyeket s a helyzethez val tudatos s sztns alkalmazkodst egytt jelenti. Bzisa a szemlyisg, megnyilvnulsi formit gyerekkorunk ta tanuljuk. Konkrt, helyzethez kapcsold megnyilvnulsait, esemnyeit viselkedsnek nevezzk. A viselkeds szintjn jelenik meg a bevezetben emltett stlus.
Az embert sajt jellemz szemlyisgjegyei, rgzlt magatartsi vonsai ersen befolysoljk abban, hogy minden esetben a legalkalmasabb mdot hasznlja. Ezrt kell viselkedsnket tudatosan figyelni, s a helyzetekhez igaztani.

Az emberi termszet biolgiai gykerei
A modern biolgia sokszorosan igazolta azt a tnyt, hogy az ember is az llatvilghoz tartozik: egy klnleges emls faj. Klnlegessge ppen viselkedsformiban rejlik. Pldul az ember az egyetlen olyan llatfaj, amely kpes kultrt s trsadalmat ltrehozni, pedig gnjeink csak krlbell egy szzalkban klnbznek a csimpnzoktl.
    
Emberek lenzse
Arrogancia vagy gg a neve a valaki ltal sajt magnl kevesebbre tartott szemlyekkel (kisebbekkel, tudatlanabbakkal, tjkozatlanabbakkal,szegnyebbekkel, alacsonyabb rangakkal) szemben mutatott tlzott bszkesg, ntudat s felsbbrendsg megnyilvnulsa viselkedsben, gesztusokban s fogalmazsban.

Ez tbb okbl is elfordulhat. Esetleg azrt, mert gy rzik az arrogns emberek, hogy k tbbek a msiknl s ezt ki is mutatjk. A dolognak az els fele rendben is lenne, mert vannak olyanok, akik megmrettetnek s knnyebbnek talltatnak, ezltal tnyleg lehet rangsort lltani ember s ember kztt, de az, hogy valaki "mrleggel a hna alatt jrkljon", na az mr hagy nmi kvnni valt maga utn. Gyakran az ilyen viselkedsben az erltets, az erlkds tapasztalhat.
(Azt nem hiszem, hogy szimpln gy szletik az illet, bunk s bekpzelt, mert ez mind tanulhat tulajdonsg.)

Knny az embernek elkerlni ezt a hibt, mgpedig nvizsglattal. Na nem arra gondolok, hogy megkrdem magamtl: "tnyleg n vagyok a jobb?", hanem arra, hogy azt a krdst teszem fel, hogy: "szksges legyznm mindenkit, s nekem a legjobbnak lennem?". Ugyan is a cscson baromi magnyos az ember.

Aki arrogns, az a prbeszdben arra trekszik, hogy hatrozhassa meg a kommunikci stlust, tartalmt, ltalban a szablyait. Ezzel ugyanis behozhatatlan elnyre tesz szert.

Az arrogns szemly nem csak indokolatlanul bzik sajt kpessgeiben, de keresi is azt a foglalkozst, helyzetet, szerepet, ahol a nlnl ”kevesebbeket” rendre utastja vagy helyre teheti.

Sajnos a mai vilgban farkastrvnyek mkdnek, de mivel nem vagyunk egyformk, ezrt minden tren klnbz teljestmnyt nyjtunk. Van aki ebben jobb, van aki abban. El kell ismerni, ha valaki msban kiemelkedbb mint mi, st, ez jobb ha minket csak tbbre sarkall, mint ha - j Magyar szoks szerint - lenznnk az illet aktulis teljestmnyt. (fleg, ha meg sem kzeltjk azt).

Teht nzznk tkrbe, mondjuk ki, hogy nem nznk le senkit pusztn kedvtelsbl, s nem akarjuk, hogy dgljn meg a szomszd tehene, mg ha a mink l is. Ha ezt szintn meg tudjuk tenni, - br sokszor hazudunk magunknak- akkor ezt egyenlre elkerltk.

|
Vissza

|
|
|
|
|
|
|