
"Mi a llek?- az let fekete doboza, elmegynk, r nem tallnak soha.
Bklszunk, nzzk fentrl a vilgot, fldn jr testtelen magnyunk,
de itt mr, helynk nem talljuk. Mindent elrejt duzzad lelknk
elmlt mesket, rgi szerelmnk. Fjdalmaink, csokorba font rmk,
melyek elrejtznek a knok kztt. Gyrtt, elhasznlt testnk, eltemettk,
Lelknk?- rkk lni fog ha szerettk."


Sokminden a llek tkrrl s emberi tulajdonsgokrl
Azt mondjk a szem a llek tkre. Szmomra nagyon fontos hogy lssam a msik ember szemt mikor beszlgetnk.
Biztos sokan mondttok vagy hallotttok azt a krdst hogy-" mirt nem nzel a szemembe mikor hozzm beszlsz?"-ez egy nagyon fontos krds szerintem.
Az a vlemnyem, ha tisztk a gondolataim, mikor a msikkal beszlek, akkor nincs mitl tartanom s ott legbell nem kell sajt magam elt pirulni, hogy ht "hu n most hazudni fogok".
Ezrt szeretem pl mikor valakinek ltom a szemt mikor beszlek vele.Annyira lehet ltni benne, hogy vajon a partnerem miknt ll hozzm. Persze elfordult mr, hogy tvedtem, de ltalban mindig bejnnek ezek a dolgok. Egy szem sokmindent elrulhat egy emberrl. A termszetrl, a viselkedsrl, arrol, hogy milyen ember is valjban.


Nhny gondolat a szemrl ismeretlenektl
A szem a llek tkre - szoktk mondani.
s valban. A szem rengeteget elrul tulajdonosrl, annak rzseirl, gondolatairl. Ha belenznk a msik szembe, rgtn tudjuk, hogy szimpatikusak vagyunk-e neki, vagy sem. Ennek tudomnyos magyarzata is ismert. Ha a szembogarunk kitgul, az azt jelenti, hogy a msik rokonszenves szmunkra. Ha sszehzdik, akkor ennek ellenkezjrl van sz. Mivel kk szem embereknl jobban megfigyelhet e jelensg, mint barnknl, ezrt mondjuk azt, hogy a kk szem hideg, mg a barna meleg, s ezzel nyugalmat, bartsgot raszt. A szemnek teht tbb funkcija is van, s mivel sokat elrul rlunk, ezrt szemhjfestkkel, pillafestkkel vagy kihzssal titokzatoss tehetjk....
*****
Aki nem nz a msik szembe, az nem szinte, az olyan ember, ki nem szeretn, ha ltnnk azt, amit valjban gondol.

A szem mgikus...
n mindig figyelem az emberek szemt,s nagyon sokszor ltom hogy egsz mst mond mit amit gondol. Ahhoz hogy a msik szembe nzznk fel kell vllalni valnkat,kicsit kiadjuk magunkat-mintha meztelenek lennnk..ha valaki nem szgyenlssgbl teszi,utal arra hogy valamirt knos neki szintnek lennie 100 %-ban..Ezt gyakorolni kell. Mert j rzs magunkat vllalva,magunkat adva mindenfle hantzs nlkl belenzni a msik szembe..n szoktam csinlni.:)br bevallom mr hazudtam is..de igyekszem nem tenni..lesz ami lesz.Van aki tudja s rejti de van aki nem s akkor is bele nz a szemedbe mikor hazudik.De olyan is van aki tudja de azt is ha nem nz rd le bukik, ezrt a mondat elejn mg szinte s rd nz hogy meg tvesszen,de a hazugsgokl mindig tall valamit amirt a tekintete flre siklik majd jra vissza tr.Az ilyen embereknl kell a legjobban figyelni.Az elmlkedsem eredmnye: Marhasg!Szemrebbens nlkl, a szemedbe mlyedve hazudok neked, ha az rdekem gy kvnja.Utlok hazudni s nagyon rosszul rzem magam ha a msik rdekben mgis kell .Biztos ismered azt hogy "kegyes hazugsg " undok egy dolog de nha muszj.A Japnoknl nem illik egyms szembe nzni.Nos, ht volt itt pr gondolat, sajt vlemny a dologrl. Nekem ezek kzl van egy amelyik nagyon megfelel annak, amit n is mondank. Nekem a 3. gondolat az, amelyik bejn.Szerintem a Fldn nincs olyan ember, aki ne hazudott volna mg. Termszetesen n is igy vagyok ezzel. Az igazsg az, hogy az let is magban hordozza a sok hazgsgot.De az nagyon nem jn be mikor valaki annak hazudik, aki kzel ll hozz, hozztartozja.Ha mr nekik nem mond igazat azt nagyon csfnak tartom.Kellennie egy olyan hatrnak, hogy kinek s mennyire s mit hazudunk.

Olyan is van mikor az ember azt mondja, hogy taln jobb volt az a megolds bizonyos helyzetben , hogy hazudott. Ezt nevezzk kegyes hazgsgnak.Persze nem csak a szembl lehet kiszrni, hogy valaki hazudik vagy sem. A testbeszd is rengeteget elrul. A hangsly, egy sznet, egy mozdulat.
********
Hmm! Ugye milyen rdekes dolgok ezek?

Egy kis tudomnyos
Az emberi szem mindig is a biolgusok egyik kedvelt objektuma volt. Az evolci ellenzi gy gondoltk, egy ennyire tkletes szerkezet fnyes bizonytka annak, hogy az llnyeket nem hozhatta ltre a vak vletlen vezrelte folyamat. Ilyet csak egy tkletes tervezmrnk kszthet. Az evolucionistk viszont a tintahalak szemre mutogattak, amely majdnem (ez fontos, hogy csak majdnem) azonos felpts, mint az emeber, s ebben lttk tkletes bizonytkt annak, hogy a hasonl krlmnyek hasonl szerkezeteket hoznak ltre.
A szaruhrtya
A szem legkls rtege. Egyefell vdi a szemlencst s a szivrvnyhrtyt, msfell mr ez is megtri a fnyt. A szaruhrtya beteges megvastagodsa a szrkehlyog.

A szivrvnyhrtya
A szivrvnyhrtya feladata, hogy a lencsre jut fny mennyisgt szablyozza. Sttben sszehzdik, ezltal a rs megnagyobbodik, ers fny hatsra kitgul, s gy szkti a rst. Sok sznanyag van benne, ami visszaveri a fnyt, ezrt sznes. Ezek a sznek hatrozzk meg a szemsznt (az a szp, akinek kk).
A pupilla
A pupilla nem ms, mint a szivrvnyhrtyn lev rs. Ezen keresztl jut a fny a lencsbe. Ltszlag a pupilla szkl s tgul, valjban a szivrvnyhrtya.

A szemlencse
A szemlencse egy rugalmas lencse, ha kivesszk remekl pattog, mint egy gumilabda (aki boncolt mr krszemet, jl tudja). A szemlencse tri meg a fnyt s irnytja a retinra. Alakjt kis izmok szabjk meg, attl fggen, kzelebbre vagy tvolabbra prblunk nzni. A rvid- s tvolltst leggyakrabban a szemlencse rugalmassgnak s alakjnak hibi okozzk. A lencse s a szaruhrtya kzti teret folyadk, a csarnokvz tlti ki. Ennek tlzott termelse okozza a zldhlyogot.
Az vegtest
Az vegtest kocsonys anyag, nincs ms dolga, mint kitlteni a lencse s a retina kzti teret.
A retina
A retina vagy ideghrtya az a vkony kis hrtya, amin a fnyrzkel sejtek tallhatk. Kt tpusuk van, a plcikk csak annyit rzkelnek, van-e fny, de nagyon rzkenyek, mr egyetlen fotont is megreznek. A csapocskk a fny sznt is rzkelik, de mkdskhz mr ersebb fnyre van szksg. Ezrt van, hogy nagyon gyenge fnyben fekete-fehrben ltunk.
A srgafolt
A srgafolt az a rsz a retinn, ahol a legtbb csapocska tallhat, ez az leslts helye. A szemlencse ide vetti azt a kpet, amire ppen fkuszlunk.
Az rhrtya
A rhrtya a retina mgtt tallhat, erekkel gazdagon tsztt hrtya. Feladata, hogy oxignnel s glkzzal lssa el a retina idegsejtjeit, melyek, mint az idegsejtek ltalban, nagyon falnkok s vlogatsak (csak a glkz j nekik, de abbl sok).

A ltideg
A ltidegben gylnek ssze a retinrl elvezet idegsejtek nylvnyai. Ahol ezek kilpnek a retinrl, ott nincsenek fnyrzkel sejtek. Ez a vakfolt, ha oda vetl a kp, nem ltjuk.
A szem a llek tkre - szoktuk mondani. De vajon mennyi informci lehet egy pillantsban? A modern tudomny szerint a szem nmagban nem kifejez - hiszen mit fejezhet ki egy lencse? A szemrl alkotott benyomsunk gazdagsga e tudomnyos nzetek szerint csak viszonylagos, s jrszt a pupilla nagysgnak, a szem llsnak, a szem krnyki rncoknak, a krnyez arc jtknak tudhat be. Valban - ha egy pillanatra gondolatban talakulunk materialista tudss, bizony fogs krds lehet: vajon mirt gondoljk az emberek, hogy a szem a llek tkre, amikor materialista mdon nehz a szemben olyasmit tallni, ami a szemet kifejezv teheti? Az riszdiagnoszta ugyan sok rszletet lt a szemben, de ezek a rszletek vagy alkatiak, egsz leten t vltozatlanok, vagy esetleg egy-egy betegsg idejn jelennek meg, vagyis semmikppen sem lehet bellk kiolvasni pillanatnyi lelkillapotunkat - gy tnik. Akkor viszont honnan ered benyomsunk, hogy a szembl ki lehet olvasni, mit rznk?
Kzelebb jutunk e rejtly megoldshoz, ha szrevesszk, hogy a hall belltakor a szem jellegzetesen "elvegesedik", oploss, kifejezstelenn vlik. Igen, ez az a pont, ahol a llek tvozik, s ez az a pont, amikor a szem is jellegzetesen megvltozik - de nem a pupilla mrete, a szem llsa, hanem a szem kifejez mivolta, a szem pupillt krlvev tengernek jellege vltozik meg! Ha a hall pillanatban kifejezstelenn vlik, akkor a hall eltt kifejezssel br, vagyis itt, a pupillt krlvev risz birodalmban kell keressk a szem s a llek titkt! De ht mi lehet ez, ha egyszer a materialista nem lt itt semmi klnset? Nem szkl ebben az risz-tengerben semmifle kaleidoszkp-szer mintzat, amely lelkillapotunktl fggen ms-ms, jellegzetes mintt ltene! Vagy mgis? De ha igen, hogyan s mifle? Annyi bizonyos, hogy tudtunkkal mindmig a vilgon senki sem tud az risz pillanatonknt vltoz, lelkillapotunkat jl olvashatan kifejez mintzatrl. Mrpedig ilyennek lennie kell! De mi magunk sem ismerjk ezeket a mintzatokat, ltkrl sem tudunk, teht ha lteznek ilyenek, csakis mlytudatunkkal rzkelhetjk ket! Ez a felvets megfelel annak a tapasztalatnak, hogy a szemben olvass klnleges fogkonysgot, ers rzelmi rhangoltsgot kvn. Ers rzelmi rhangoltsg llapotban mlytudatunk sokkal jobban kpes informcit felfogni, mint ahogy azt mi el tudjuk kpzelni!

Vissza