Gondolatok 2.
 
Weres Sndor: A ltezs
Nzz meg egy kdarabot, egy kalapcsot, egy bokrot, egy paript, egy embert: mindegyik keletkezett, pusztul, hatrolt, egyni, kln-lv.
De kzs lnyegk, a ltezs, nem keletkezett, nem pusztul, nem hatrolt, nem egyni, nem kln-lv. A ltezs mindenben azonos.
A sokfle keletkez s pusztul alakzat: ez az let.
Az rk egymsutn, melynek minden alakzat csak egy-egy llomsa: ez a ltezs. Az ember az egyetlen, aki a vltozkban a nvvelrgzthett keresi: rtelme van. Az ember az egyetlen, aki nmagban az egyni s feltteles dolgok al, a kzs s felttlen ltezsig s: lelke van.
"Amg azt hiszed, hogy dobog valahol egy szv, mely rted dobog, bocsss meg az embereknek. Egy emberi szv, mely nzetlenl rez irnyodban, elg, hogy megbocsss mindazoknak, kiknek nz s komisz szvt megismerted:
elg, hogy megbocsss az emberek sszessgnek.
Nem kell sok, hogy a remnytelensg kzepette megengeszteljenek.
Egy ember is elg. S nem igaz, hogy nem tallkoztl ezzel az emberrel.
Csak ppen ideges voltl, vagy trelmetlen s moh, s odbb mentl.
Mert ember vagy, s mert ilyen az emberi szv."
(Mrai Sndor)

Szeretet...Mi is a szeretet? rzelem...? De valban rzelem? Ennl tbb... A szeretet nem rzelem, hanem cselekvs. A szeretet mindig a msik emberrt ltezik. Nem azrt szereti a msik embert, mert "viszontszeretetet "vr. rl a viszontszeretetnek, de nem azrt szeret, hogy t szeressk. A valdi szeretet nem vr a msik szeretetre, mr akkor is szeret, amikor a msik ember mg nem szeret, s azutn is szeret, amikor a msik mr nem szeret. Szeretni annyit jelent:adok, nem pedig kapok. Adom nmagamat, adom rmm, bnatom, rdekldsem, egyttrzsem, bartsgom, hlm, rtelmem...
A szeretet lnyege a msik-centrikus gondolkods s cselekvs. A szeretet trd s felelssgteljes. Figyel a msik ember kimondott s kimondatlan ignyeire. Szksges hozz a msik ember tisztelete. Akit szeretek, annak tisztba vagyok egynisgvel. t szeretem, nem egy illzit, egy kpet, s nem azt, akinek szerintem lennie kne.
Ehhez pedig ismernem kell t.
Szent goston mondta, nem lehet valakit szeretni, akit nem ismerek,s nem lehet megismerni valakit, akit nem szeretek. a szeretet lnyege, hogy nem fgg semmitl. a szeretet elfogads. a szeretet elfogadja a msikat, ahogy a msik van. Nem akarja megvltoztatni. Megvltoztatni csak nmagunkat lehet. Lehetetlen msok szeretete nmagunk szeretete nlkl. Szeretni azt jelenti, fny s melegsg vagyunk a msik szmra. Minl inkbb szeretnk s odaajndkozzuk magunkat, annl rtkesebb lesz letnk.
(Hermann Hesse)

"Nagy btorsg kell ahhoz, hogy egy ember fenntarts nlkl engedje szeretni magt. Btorsg, csaknem hsiessg. A legtbb ember nem tud szeretetet adni s kapni, mert gyva s hi, fl a bukstl. Szgyelli, hogy odaadja, s mg sokkal inkbb szgyelli, hogy kiadja magt a msiknak, elrulja titkt. Azt a szomor, emberi titkot, hogy szksge van gyngdsgre, nem tud meglenni nlkle. Mert azt hiszem, ez az igazsg."
(Mrai Sndor)

"A szeretetnek hrom alkoteleme van: az adni, az elfogadni tuds s a sebezhetsg. Ha valaki nem kpes adni s elfogadni, nem tud szeretni, s aki szeret, a rvidre zrt, erszakos megoldsokat is flreteszi. A szeretet lelemnyessgt kellene megtanulnunk, s megvalstani a mindennapjainkban. Mert br az ember mindig a sajt kort tartja a legszeretetlenebbnek, legelfsultabbnak s legidegenedettebbnek, a szeretet vgtelenl htkznapi dolog.
Nem feltn, nem ltvnyos, nem a sikert kzppontba llt, s az ezt istent korban taln ezrt nem is lehet olyan npszer. A mi korunkban sem az, melynek egyik legfbb parancsa, hogy lgy sikeres, rvidtvon s ltvnyosan. Pedig a csak sikerbl lni akar let vgtelenl szegny emberileg. Nagyon knnyen sszeroppan, s a kudarccal nem tud mit kezdeni. A szeretet el tudja viselni a kudarcot, s ert tud adni az jraindulshoz."
(Blcskei Gusztv)
Mrai Sndor: Az emberi jellemrl
A legrdekesebb tnemny, mellyel az emberi letben tallkozhatunk, az emberi jellem. Semmi nem olyan rdekes, meglep, kiszmthatatlan, mint a folyamat, melynek sorn egy ember elrulja jellembeli sajtsgait... S mert a jellem maga az ember, hasztalan iparkodunk eltitkolni azt: jellemt ppen olyan kevss rejtegetheti az ember, mint ahogy testi lnyt nem tudja elrejteni semmifle kdsapka.
Ideig-rig viselhetnk az letben lszakllt s lruhkat, de egy pillanatban lehull rlunk minden jelmez, s megmutatkozik a valsg. Egy mozdulat, egy sz, egy cselekedet vgl is elrulja igazi jellemnket: az larcosbl csak alkalmi lehet.
S a tallkozs egy jellem valdi sajtsgaival a legnagyobb emberi lmny, melyben rsznk lehet.
"Nmelyik ember akrhny iskolt jr is, akrhny knyvet olvas is, az rtelme homlyos.
Tud szavakat, knyvcmeket, dtumokat, de ha a vlemnyt krdezzk, elmulunk az ostobasgn. Msik ember, ha analfabta is, vilgos rtelm, j rzs. lds azoknak, akik vele, mellette lnek."
(Grdonyi Gza)
  
Vissza
|