Boszorkányok
A boszorkányokat számos néven emlegették pl. szépasszony, tündér. A középkori boszorkányperek nyugati mintát hordoznak, amely nem fedi le a magyar népi boszorkányhitet.A boszorkányperek megszűnése nem jelentette a falusi boszorkányhit megszűnését. A magyar falunak egészen a második világháborúig általában volt egy vagy több boszorkánya. Senki nem hitte komolyan, hogy az ördöggel szövetkeznek, boszorkányszombatra járnak. Azt azonban továbbra is hitték, hogy léteznek olyan asszonyok, akik képesek embert, állatot megrontani. Át is változnak, ha akarnak, macskává, kutyává, békévé, lóvá.
Utazásunk 25.000 évvel ezelőtt kezdődik, amikor is az emberek Európában két istent tiszteltek: a Szarvas Istent (a vadászat istene) és a Termékenységi Istent. Az ősi emberek a vadászat előtt rituálékat tartottak, aminek szerepe az állat lelkének elpusztítása volt.
A Termékenységi Istent, akit nő képében ábrázoltak, fontosabbnak tartották, lévén ő jelentette számukra az emberiség fennmaradását és az állatok, illetve a Föld termékenységét is.
Az emberiség fejlődése során egyre nagyobb szerepet kapott a papság. A legnagyobb ütemű fejlődés Európában tapasztalható, ahol napjainkban is fellelhetjük eredeti ősi formájában azt, amit ma boszorkányságnak nevezünk. Angliában e közösségek vezetőit Wicca-nak hívták, amely magyarul annyit tesz: a Bölcsek Bölcse.
A Wicca csak művelt ember lehetett.
Az ősi magyaroknál sámánnak, táltosnak nevezték. A kereszténység előretörése azonban háttérbe szorította ezeket a csoportokat, akik nem akarták elfogadni ezt az új vallást. Márpedig az új vallás bevezetése nehéz feladatnak bizonyult, még i.sz. 1000 körül is jócskán éltek pogányok, főleg a falvakban. A pogány szó azt jelenti, hogy puszták embere. Ha valakit pogánynak neveztek, az akkoriban egyet jelentett azzal, hogy nem városi személy, ugyanakkor nem is keresztény. A térítés eszköze volt a lelki fenyítés. A régi hagyományok, rituálék eltörlésével próbálták rábírni az embereket a keresztény hit felvételére. Az egyház például azt gondolta, hogy az üstöt a gyermekek megfőzésére használják, melyhez fűszerként kígyót, békát, macskát kevernek. Természetesen erről szó sem volt. Az inkvizíció rosszindulata miatt terjedt el ez a tévhit és a gyógynövények népi nevei miatt, mint például macskaszem, ami a csillagvirág elnevezésére szolgált.
A Bibliában nincs szó a boszorkányokról, a keresztények mégis egy csúnya nőről beszélnek.A boszorkányüldözések a középkorban váltak intenzívvé. Majdnem három évszázadon keresztül tartott a megpróbáltatás, melynek eredménye 11 millió áldozat. A XII-XIV. században elégették az eretnekeket.Magyarországon 1565-ben volt az első, 1756-ban az utolsó boszorkányper. Ezen időszak alatt 554 bírói ítélet született, melyből 192 halálos volt.
Forrás: http://www.hokkento.szeged.hu/
Nostradamus
Nostradamus 1503-ban, Olaszországban született. Gyermekkorában nagyapja tanította csillagászatra, matematikára, irodalomra és több nyelvet is segített neki elsajátítatni. Később az egyetemen művészeteket és orvoslást tanult, valamint az okkultizmus lelkes híve lett. Állítólag sikeresen gyógyította a kor nagy betegségét, a pestist is.
A világ leghíresebb prófétája Nostradamus volt, akit neveztek már Isten és a Sátán követének is. Jóslatainak valóságtartalma körül ma is gyakran felparázslik a vita.
Nostradamus 1503-ban, Olaszországban született. Gyermekkorában nagyapja tanította csillagászatra, matematikára, irodalomra és több nyelvet is segített neki elsajátítatni. Később az egyetemen művészeteket és orvoslást tanult, valamint az okkultizmus lelkes híve lett. Állítólag sikeresen gyógyította a kor nagy betegségét, a pestist is. Az Inkvizíció üldözései elől Franciaországba menekült, ahol később IX. Károly király udvari orvosa lett. Korában nagy tiszteletnek örvendet, pártfogói között tarthatta számon például Medici Katalint is.
Forrás: http://www.harmonet.hu/
Kasszandra
Kasszandra Priamosz és Hekuba, a trójai királyi pár leánya, a legszebb trójai hercegnő volt a görög mitológiában.
Szépsége olyan vakító volt, hogy fénye elérte az Olümposzt is. Így történt, hogy Apollón isten szemet vetett a halandó szépségre, és el akarta csábítani a hercegnőt. Kasszandra szerelméért cserébe azt kérte az istentől, hogy ajándékozza neki a jóslás képességét. Apollón fel is ruházta a jövőbelátás képességével a leányt, azonban miután ezt megkapta, Kasszandra elutasította Apollón szerelmét. A feldühített isten büntetésül azt rótta ki a hercegnőre, hogy jóslataiban soha ne higgyen senki, és emiatt szenvedjen egész életében.
És valóban így történt.
A szép hercegnő mindent előre meglátott, mégsem hitt szavaiban senki. A trójai háborúban sokszor tudtak volna szavai segíteni hazájának, de sosem hallgattak rájuk. Így a háború végén, amikor az ajándék falovat begördítették Trója falai mögé, ő azt tanácsolta, hogy égessék el azt, mert pusztulást hoz a városra. Bolondnak nevezték, és ünnepelték a győzelmet. Azon az éjszakán Tróját feldúlták az akháj seregek.
Kasszandra Athéné szentélyébe menekült, de kis Aiasz megtalálta, és megerőszakolta a hercegnőt.
Ezután a sereg vezérének, Agamemnónnak adta át a leányt hadizsákmányként. A nagy király hazavitte magával Kasszandrát, aki a hajóúton többször is próbálta figyelmeztetni urát, hogy otthonában meg fogják gyilkolni, mégsem hitt neki senki. Így aztán miután kikötött a hajó Mükénében, és Agamemnón a palotában járt, Klütaimnésztra és Aigiszthosz meggyilkolták a nagy királyt és vele együtt Kasszandrát is.
Forrás: http://hu.wikipedia.org/
|