Démonok
A démonokról sok különböző felfogás létezik.A legnépszerűbb talán az, hogy egy démon nem más mint egy másik létsíkból megidézett lény, amely képes megszállni egy testet és egy mértékig irányítani. Meg lehet szabadulni tőlük, többek között ördögűzéssel, vagy talizmánokat, mindenféle szentelt vagy mágikus dolgokat, tárgyakat alkalmaznak, hogy az emberről levegyék a rontást, amit a démon okozott. Ugyanezek a módszerek védelmül is szolgálnak.
Maguk a démonok - vagy más néven gonosz, tisztátalan szellemek - Sátán legalacsonyabb rangú szolgái, akiknek az a feladatuk, hogy a gyakorlatban tegyék tönkre az embereket, és a magasabb rangú szellemi lények által eltervezett tragikus sorsot konkrét tettekkel váltsák valóra az életükben. Tehát, úgymond, ők végzik el a piszkos munkát, és közvetlenül ők a felelősek a legtöbb olyan szenvedésért, amely felett az emberek minden igyekezetük ellenére sem tudnak úrrá lenni.
A démonok általában az emberek bűnei által szerzik meg a jogot arra, hogy leigázzák őket. A Tízparancsolat első két parancsolatával, tehát az idegen istenek imádásával és a bálványimádással kapcsolatos bűnök esetében még az ősök által elkövetett bűnök is jogalapot biztosítanak a démonok számára, hogy az utódok életébe behatoljanak.
Mitológiában is él a démon képe, ott eleinte mint isten szerepelt majd fokozatosan lett alsóbbrendű, végülis valahol az embernél kicsivel magasabb szinten de az istenek hatalma alatt találta meg a helyét.
Szellemek
A szellemeket több szempontból is csoportosíthatjuk. Talán az egyik legfőbb lényeg, hogy a szellem egy itt ragadt, vagy már fénybe megtért, s önként szellemlényről van szó.
Vannak az itt ragadt szellemek őrájuk illik inkább a kísértet fogalom is.
Hogy miért ragadnak itt, annak több oka is lehet, pl.:
- Házi szellemek: ha az élő személy nagyon ragaszkodott a lakóhelyéhez, mert mondjuk rengeteget dolgozott azért, hogy azt felépítse, annyira kötődik hozzá, hogy halála után sem hajlandó azt elhagyni. Lelke továbbra is ott marad, s nem hagy nyugtot az ott élő halandóknak. Leginkább az új odaköltözött lakóknak okozhat kellemetlenségeket. Innen ismeretesek a rejtélyes ajtócsapkodások, ijesztő hangok, kopogások. Durvább esetben a kísértet megtámadhatja az embereket, pl.: lelöki őket a lépcsőn, megrángatja hajukat, eldugja személyes tárgyaikat, kiveri kezükből a forró kávés csészét, esetleg egyéb fizikai erőszakot alkalmazhat. De az ember álmaiba is beférkőzhet, ezzel rémálmokat okozva, vagy csak egyszerűen felriasztja őket alvás közben, valamilyen fogdosással, vagy idegen ijesztő hangokkal. Őket nevezik kopogó, kopogtató szellemeknek is. Voltaképpen az a céluk, hogy elüldözzék az ott lakókat, gyakran is kerül ki az eladó tábla ezekre a házakra, mert a lakók félnek, nem hinnék el nekik a velük történt rejtélyes eseteket, s nem is tudják sokszor, hova fordulhatnának segítségül.
Sok ilyen kísértethistória ismeretes Angliából, Skóciából, néhol egy-egy ilyen kísértetkastélyt kifejezetten turistalátványként hirdetnek, s utakat, nyaralásokat szerveznek az utazási irodák.
Nem csak házakhoz, személyekhez is kötődhetnek szellemek. Pl. egy igen féltékeny férj halála után is tudni akarja felesége nem lép-e téves útra. Vagy egy élő rokon is fogva tarthatja szerette szellemét a ragaszkodásával.
Sok kísértet azért nem hajlandó elhagyni az árnyékvilágot, mert ő úgy gondolja neki még dolga, küldetése van ezen a földön. Pl.: egy befejezetlen könyv megírása, vagy egy szülő, aki úgy érzi kötelessége megvédelmezni gyermekét, s családját.
Erőszakos halált halt szellemek: ők már nem csak házakban találhatóak meg. Gyakorlatilag bárhol előfordulhatnak. Ismeretesek azok a kísértethistóriák, amikor egy házban kegyetlen gyilkosság történik, s a lélek nem tud elmenni, nem találja meg a fényfolyosót és itt reked. Ők is lehetnek rosszindulatúak. Szellemként ragadhatnak itt az öngyilkosok is. De minden más esetben amikor hirtelen halált hal valaki, pl: autóbaleset, áramütés, egy végzetes fejbelövés egy háborúban a lélekben nem is tudatosul, hogy ő már nem él, olyannyira hirtelen érte a halál. Sokáig úgy él a szellemsíkon, hogy ő azt hiszi, még mindig hús-vér ember.
Az emberölés áldozatai olykor megpróbálják környezetüknek, s szeretteiknek tudtára adni vagy keresnek egy szellemlátót, médiumot ,hogy ki az elkövető. Ám gyakran sikertelenül. Egyrészt mert a legtöbb ember nem érzékeli a szellemek jelenlétét, másrészt a rendőrségnél s bíróságokon nem elfogadott az ily módon feltüntetett bizonyíték. Bár a valóságban egyes esetekben kérnek a nyomozók segítséget parafenoménektől, szellemlátóktól, és még ha segít is ez a módszer megtalálni a gyilkost a legtöbb rendőr materialista beállítottságú, és nem szívesen nyilatkoznak ezekről az ügyekről a sajtónak.
Az alvilág, evilág és felvilág összeköttetései
Körülbelül így kell ezt elképzelni lentről haladva felfelé: az alvilág van legalul, azt egy kút köti össze a felvilággal, azt meg az égig érő fa a menyországgal. Ez a fa: az életfa, melynek gyökerei az alsó világban, a halott lelkek közt ágaznak el, míg lombjának teteje az angyalok közt. Világfa csúcsát vagy gyökerét, időben és térben kapukat is kijelölnek, átjárókat, ahol a lelkek közlekednek a világok: Felvilág, evilág és Alvilág között. November elején tehát az Alvilág átjárója tárul fel - ekkor van ugye Halottak napja, ekkor lehet áldozni az elhunyt ősök emlékének -, míg májusban a Felvilág felé nyílik meg az út - ekkor állítanak világfát jelképező májusfát és régen szertartás keretében a legrátermettebbek meg is mászták azt.
Sárkányok
A sárkány (Drago drago) állandó testhőmérsékletű állat vagyis melegvérű teremtmény, aki belsőleg tudja ellenőrizni testhőmérsékletét. Ez a tulajdonsága képessé teszi arra, hogy igen kiterjedt életterén belül képes legyen elviselni különféle éghajlatokat, s hogy az év minden szakában éjjel is, nappal is aktív tudjon maradni; a hüllőktől eltérően nem függ a nap melegétől.
A sárkánynak rendszerint van szárnya, a csontjai pedig üregesek, ezáltal könnyebbek. Léteznek a távoli múltból itt maradt sárkányok, akiknek rövid lábuk van, és hiányzik a szárnyuk. Ezek a ritka túlélők intelligensek, meglehetősen agresszívek, és egyetlen fajhoz tartoznak, amelyet a "mélység férgei"-nek neveznek, és amely faj a kihalás szélén áll. Ezek az állatok nagyon sokáig élnek. Vannak feljegyzések olyan sárkányokról, amelyek ötszáz, sőt ezer évet éltek, de olyan sárkányról nem tudunk, amelyik végelgyengülésben múlt volna ki. Sokkal inkább balesetnek, betegségnek vagy kérlelhetetlen ellenségének, az Embernek köszönhetően pusztul el.
Hajlamosak a betegségre, és a legalattomosabb kórok családonként változhatnak. A tűzsárkány esetében a legveszélyesebb betegség a "pikkelyrozsda", ami végzetes is lehet. A "Seline dementai" a földi sárkányok között a leggyakoribb, míg az akut gyomorhurut non virginae főképpen a vízi sárkányokat támadja meg, akiknek igen érzékeny gyomruk van.
Hatalmas ereje ellenére a sárkány idővel veszít agilitásából, s könnyen áldozatául esik egy magányos, ám kegyetlen sárkánygyilkosnak, a páncélos Ichneumon-nak. Ez a mocsárlakó - amit Plinius az A természet históriája című művében mint órsó formájú sárlakót ír le, s aminek testét kemény páncéllapok fedik - a sárkányok halálos ellensége.
A misztika
Szó szerinti jelentése "titokzatosság, rejtelmesség". A misztika örökké jelen volt minden vallásban és minden kultúrában. A keleti filozófiákat önmagukban is misztikusnak lehetne nevezni, de a három Biblián alapuló, Nyugati világvallásnak (zsidó, keresztény, mohamedán) is megvannak a misztikus (nem dogmákon alapuló) irányzatai (zsidó: kabbala; keresztény: gnoszticizmus; mohamedán: szufizmus). A misztika képviseloit legtöbbször nem kis gyanakvással fogadták. Eckhart mester (1260-1327), a középkor nagy misztikusa ellen eretnekség miatt vádat emeltek, Halládzsot, az iszlám misztikust pedig 922-ben eretnek tanai miatt kivégezték. Az ítélet 600 korbácsütés volt.
Ha mégsem pusztult volna bele, akkor testét darabokra szaggatják. A hatvanas években az Egyesült Államokban a hippik és ellenzéki diákok soraiban divatba jött, hogy drogokat (elsosorban LSD-t) használjanak misztikus tudatállapotok elérésére. Timothy Leary, az úgynevezett kábítószeres misztika fo képviseloje emiatt veszítette el állását a Harward Egyetemen. A misztikában jelen van a távolságot teremto élményvilág, amely fejleszti a kritikus szemléletet, és ama tapasztalat is, amely ,ha helyesen élünk vele rendkívüli módon elosegíti a személyiség gyarapodását.
|