|

ALAPISMERETEK 1.

Mind izomtmeg nvelshez, mind szlkstshoz, mind fogyshoz szksges az edzs. Edzs nlkl SEMMI nem mkdik. Nincsenek csodaszerek, s nem ltezik semmilyen olyan termk, ami edzs nlkl hasznl.
Defincik:
Slyzs edzs
Az edzs lnyege, hogy stimulljuk az izmokat arra, hogy tpanyagokat vegyenek fel. Az edzsterhels hatsra az ppen edzett izomban tallhat sznhidrtok (a neve glikogn) kirlnek, mert ezt hasznljuk zemanyagnak, valamint a fehrjeszerkezet srl. gy az izomban fehrje (aminosav) s glikognhiny lp fel. Edzs utn azonnal elkezddik a tpanyagok felvtele, ezrt nagyon fontos megfelelen tpllkozni. A terhels hatsra az izom kompenzl, tbb tpanyagot vesz fel, mint amennyit leadott. Minl tbb tpanyag van az izomban (minl tbb fehrje pl be, s minl tbb sznhidrtot trol) annl nagyobb lesz az izom. Ehhez a terhelst hossz tvon nvelni kell - egyre nagyobb sly, nagyobb intenzits.

Aerob edzs
Olyan mozgsforma, amely egyszerre mozgatja meg a nagy izmokat -a lb mindenkppen a mozgs alapja? de alacsony intenzitssal, ezltal nem okoz az izmokban a slyzs edzshez hasonl terhelst, glikognrlst stb. A folyamat lnyege az egyenletes, monoton edzs, pl. temps gyalogls, egyenletes terhelssel. Ilyenkor nagyon hamar tll a test arra, hogy a zsrokat hasznlja energiaforrsnak, mert van id arra, hogy az amgy idignyes aerob folyamatokat a zsrok zsrsavakk bontst stb. elvgezze, mivel nincs hirtelen, gyors, intenzv izommunka. A terhelst gy kell belltani, hogy ne legyen a pulzus magas, max. 130, mert a magasabb pulzus mr tesik kardi tartomnyba. Ez a zsrget edzs. Aerob edzs a gyalogls gpen vagy gyalog, a futs (az edzetteknek, akinek nem emelkedik meg a pulzusa), ellipszistrner, bicikli, stb.
Kardi edzs
Formjt tekintve ugyanaz, mint az aerob edzs, de itt a magas pulzusszm miatt mr fokozott az izommunka, gy a test nem tudja zsrbl (lassan) fedezni az energit. Ez valjban llkpessgi edzs. Annak ajnlott, aki nem vgez slyzs edzst, slyzs edzst vgzknek azonban knnyen izomvesztesget okoz. Semmikppen se olyan hatkony, mint a slyzs edzs aerobbal kombinlva.

Regenerci
Az izomnvekeds a regenerci ideje alatt trtnik, vagyis amikor pihennk. Intenzv edzsnl egy izom teljes regenerldsa egy hetet vesz ignybe. A kezdk feladata az, hogy megtanuljanak intenzven edzeni, de kzben biztostsk a megfelel pihensi idt. Alapvet az elgsges mennyisg - minimum 8 ra alvs.

Bemelegts
Minden slyzs edzs eltt szksges, mdja kardi gpen vgzet 5-10 perc laza testmozgs vagy gimnasztika (vllkrzsek stb.). Ezen fell minden izomcsoport edzse eltt vgezznk 1-3 knny bemelegt sorozatot, esetleg kln a gyakorlatok eltt is. A bemelegts a vrnyoms fizikai munkhoz szksges megnvelst, a hajszlerek megnylst, az izletek bemelegedst szolglja, valamit az idegrendszer felkszlst a nagy terhelsre. Megfelel bemelegtssel az izomszakadsok s egyb srlsek valamit izleti kopsok elkerlhetk (a megfelel - egynenknt vltoz).

Intenzits
Az edzs "nehzsgi foka". Az intenzv edzs kevs pihent, sok slyt jelent. Az edzs kezdknt nem intenzv, majd az intenzitst fokozni kell a sly nvelsvel s az edzs "prgss" ttelvel, majd erltetett ismtlsekkel, amikor az edzpartner pszicholgiai segtsgvel kzdjk le a slyt. Az tlag edzterembe jr edzse nem intenzv, inkbb pinalegyezsnek hvhatjuk. Az intenzv edzs fj, lihegst s teljes izom bedurrans-rzetet okoz.
Pihenid
A pihenid gyakorlottaknl annyi legyen, amg a pulzusszm kzel normlisra esik s a lihegs albbhagy. Kezdknl intenzits hinyban egyszerbb 1 perces pihenket tartani, kisebb izmoknl pedig fl percet. A sorozatok kztti pihenid funkcija az, hogy az idegrendszer regenerldjon, s az izomsejtek energiakszletei jratltdjenek. Kisebb izmoknak pl. bicepsz, kevesebb pihen kell, kart edzeni fl percekkel lazn lehet, mikzben egy htat nem valszn.

Szablyossg
A gyakorlatok szablyos vgrehajtsa az izom stimulcijnak alapfelttele. A szablyossgon azonban nem egy knyvben lerajzolt kpet kel rteni, az ilyesmi csak irnymutats (hogy a delikvens mgse a seggbe dugott rddal akarja a bicepszgyakorlatot vgezni) mivel mindenkinek ms strukturlis adottsgai vannak. Szablyossg az, ha csak a clizom dolgozik, segdizmok nlkl (kivve nagy sszetett ergyakorlatok), s az izom maximlis munkt vgez azltal, hogy a teljes sszehzdst s a teljes kinylst elrjk, mindenfle lendlet nlkl - de vigyzat, az izom nylsa nem egyenl az izlet nylsval, rezni kell a mozdulatot s a vgpontot!
trend
A tmegnvels s a dita is specilis trendet ignyel. Igazbl ezek az trendek lennnek normlisak az tlagember tpllkozshoz kpest. Az trendnek minimum 3 rnknti teljes tkezst kell tartalmaznia, ez minimum 5-6 tkezs naponta. (A htkznapi tlagember tpllkozsa mg egy nem sportol szintjn sem alkalmas a testnk tpllsra, nem vletlenl van ennyi beteg ember!) Ha testnk nem kap tpanyagot, n. katabolikus llapotba kerl, bontani fogja az izmokat. Izompts megfelelen megtervezett trend nlkl LEHETETLEN. Ugyangy, zsrgets, testkompozci megvltoztats megfelelen megtervezett s kivitelezett (igen, az adagokat minden alkalommal mrni kell, lehetleg pontosan, kezdetben akr mrleggel) trend nlkl NEM LEHETSGES!
A szksges edzstpusok s trendek:
Tpanyagszksglet
A tpllkozs sorn megfelel mennyisg s minsg tpanyagokat kell bevinni. Ezek arnya, illetve mennyisge vltozik cltl fggen. Az trendnek megfelel mennyisg s minsg sznhidrtot, fehrjt s zsrt kell tartalmaznia. Ezek az alap makrotpanyag-forrsok. A mikrotpanyagokat -vitaminok s svnyi anyagok- ma mr nem tudjuk termszetes forrsbl ptolni, mivel a modern nvnytermels, a mtrgyzs s a krnyezetszennyezs miatt a zldsgek, gymlcsk stb. nem tartalmaznak elg tpanyagot. gy e clbl fontos tpllkkiegsztt, vitamin s svnyi anyag csomagot hasznlni.
- A fehrje szerepe: a fehrje a sejtek ptanyaga, kztk az izomsejtek is.
***
- Sznhidrt: a sznhidrt a testnk zemanyaga. Tmegnvelskor sznhidrttal betltttnek kell lennie a testnek, hogy a fehrjket be tudja pteni, ez az n. anabolikus llapot. Ha a sznhidrt kevs, a fehrjket t tudjuk alaktani energiaforrsnak.
***
- Zsrok: az aerob tevkenysgek zemanyaga, s az lettani funkcik mkdtetje. Zsrra szksg van az trendben. Szerept se fehrje, se sznhidrt nem tudja tvenni.
Tpanyagforrsok
Fehrje:
elsrang: csirke, pulyka, halak, marhahs (ezek fehrjetartalma 20%), tojsfehrje (10%), ezekre alapozzunk.
msodrang: proteinek (trendkiegszt porok), sovny sajtok, trk, ezeket kiegsztsnek hasznljuk
Sznhidrt
elsrang: rizs (sznhidrttartalma 70%), pufirizs, zabpehely (60%)
msodrang: ftt burgonya (20%), durum s teljes kirls tszta (70%), gabonk, hvelyesek, teljes kirls kenyr
Rostanyag
-zldsgek
Zsr
elsrang: lenmagolaj, MCT, olajos magvak, halolajak, olvaolaj (fzs), extra szz olvaolaj (ntet) stb.
msodrang: teltett zsrok (fizikailag minden olyan zsr, ami szilrd, llati zsiradkok stb.) ezeket a zsrforrsokat tartsuk lent az trendnkben!
Vz
A vz testnk majd 80%-t alkotja. Alapvet a kielgt vzfogyaszts. Testnk minden 20kg-jra 1 liter vz jusson, azaz egy 80kg-os embernek 4, egy 90kg-osnak 5, egy 50 kils nnek 3 liter vzfogyaszts szksges. Dita alatt ezt clszer felkerekteni, 60kg krl mr fogyaszthatunk 4 liter vizet. Az vnyvizek s a csapvz kztt lnyges klnbsg csak az utbbi szennyezettsgben s ferttelnttartalmban van. rban a legjobb megolds az otthoni vztisztitval szrt vz vagy a gagyi olcs svnyvz. Igyekezznk az elsrang tpanyagforrsokat hasznlni, a msodrangakat pedig kiegsztsnek vagy zestsnek! A tpanyagtartalom pontos meghatrozshoz a megfelel tblzatokat kel hasznlni (vagy rszletes kalriatblzat).




Design©HoneyJen
|
|
|
|
|
|