

Kzs jellemzk
- Szmos haj sllyedt el gy, hogy tll nem maradt, s a katasztrfk helyn rulkod trgyat, nyomot (hajroncs, olajfolt, stb.) nem talltak.
- Nhny esetben a haj srtetlen llapotban, de szemlyzet nlkl bukkant fel.
Elfordult, hogy a haj fedlzetn tartzkodkat halva talltk. Klsrelmi nyomok a halottakon nem voltak fellelhetk.
- A replgpek s a hajk a katasztrfkat megelz percekben vagy semmilyen jelzst nem adtak, vagy meg-megszakad kapcsolattal azt kzltk, hogy mszereik nem hasznlhatak, ssze-vissza jeleznek.
A megbolondult mszerek rejtlye
Az Izland kzelben kitrt Surtsey nev tenger alatti tzhny mkdse sorn lgkri elektromos jelensgeket figyeltek meg. A tudstsok szerint az cenbl felszll gzoszlopon t narancsszn villmok cikztak. Eurpa flelmetes tzhnyjnak, a Vezvnak kitrsi gzfelhjben is elektromos jelensgek jtszdnak le, amelybl a gzfelh elektrosztatikus tltttsgre kvetkeztethetnk.
Figyelemre mlt, hogy a Bermuda-hromszg katasztrfival gyansthat Antilla vulkni szigetv leghatalmasabb felszni tzhnyjnl, a Mont Pele-nl, a katasztrflis kitrs alkalmval is elektromos lgkri jelensget figyeltek meg, amely a kitrs utn hossz ideig fennmaradt.
Mindezen tnyek arra utalnak, hogy a tzhnyk ltal kilvelt gzfelhknek gyakran elektrosztatikus tltsk van. Felttelezhet teht, hogy ugyancsak elektrosztatikus tltsk lehet a mlytengeri tzhnyk gzainak is.
Az elektromos jelensgek vizsglatakor nem szabad megfeledkezni egy msik fizikai hatsrl sem. A tengervzben felfel halad gzbuborkok s a vz kztt srlds lp fel, amely a gzatomok kls elektronplyjn kering elektronok kzl elektront szakthat le. gy a gzrszecskk elektronjaiktl megfosztva pozitv elektromos tltssel lphetnek ki a lgtrbe.
Ennek tkrben vizsgljuk meg Don Henry kapitny tovbbi megfigyelseit, miszerint a hajhdon lv irnyt az ramutat jrsval megegyez irnyban, sebesen krbeforgott. Ez elektromosan tlttt gzok vzbl val kiramlsnak felttelezsvel magyarzhat.
"...Mindent kiszedett genertorainkbl: az ramszolgltats megsznt, mszereink nem mkdtek, a segdgenertor is felmondta a szolglatot..."
Az elektromosan tlttt gzok ramlsa folytn lteslt ers mgneses tr vrhatan elssorban a villamos berendezsekben okozhat zavarokat, zrlati jelensgeket. Az energiaszolgltats megsznse a mrmszerek mkdst bntotta meg.
Elkpzelhet, hogy a lteslt mgneses tr is rnykolta a fedlzetet az elektrosztatikus tltttsg gzrszecskk ell, s ezrt nem lptek fel lgzsi nehzsgek a haj utasainl.
A trsgben lezajlott tll nlkli katasztrfk a most lertakhoz hasonlan kvetkezhettek be annyi klnbsggel, hogy hevesebb gzmls folytn a vz srsge oly mrtkben lecskkent, hogy a haj, utasaival egytt, viszonylag gyorsan vz al merlt s elsllyedt.
Mirt nem ltjk a veszlyt?
A lgtrbe rt tzhnyk gzaiban tekintlyes mennyisg szilrd szennyez anyagok tallhatk. Ezek jelzik a lgkrben a gzok tjt, sokszor 15-20 km magassgig is. A legtbb vulkni gz azonban szilrd szennyezds nlkli llapotban szntelen, vagy csak igen nagy vastagsg rtege mutat halvny sznezdst. Ezrt valszn, hogy a szilrd szennyezdstl megszabadult gzok vzfelsznen val megjelense szabad szemmel aligha lthat.
A katasztrfa elkpzelt lefolysa
Induljunk ki abbl a felttelezsbl, hogy az cen mlyn gzkitrs kvetkezett be. Egy ilyen gigantikus gzkitrs alkalmval a vz alatti tzhny hatalmas mennyisg, tbb tz MPa nyoms gzkeverket juttathat az cen vzbe. A mlyben lezajlott vulknkitrs gzai megtisztulva s a tengervz hmrskletre hlve a tenger felsznre rkeznek. A felszni vzrteg srsgt, az tbuborkol, kitgul gzok hirtelen lecskkentik.
Mi trtnik ilyen esetben a vzfelsznen sz hajval?
A megtisztul gzoknak a vz felsznn val megjelense valsznleg kezdetben nem szlelhet, nem lthat, csak akkor, ha a haj mr pezsg vzben halad. Ekkor viszont mr ks vdekezni, mert a vz intenzv pezsgsvel egy idben a szemlyzet legnagyobb megrknydsre a haj merlse rohamosan n, egyik pillanatrl a msikra kritikus mreteket lthet.
Nehz elkpzelni, hogyan reagl ilyen vratlan esemnyre a haj kapitnya s legnysge. Felttelezhet, hogy ltva a megmagyarzhatatlan sllyedst, utols mentsgl a vzbe vetik magukat, a legjobb esetben valamilyen mentalkalmatossggal felszerelve. A vzben azonban szrny dolgokat tapasztalnak: a vz nem gy viselkedik, mint ahogy azt eddig megismertk. Kezk s lbuk csapsai tmasz nlkl maradnak, mert a kzeg, amelybe kerltek, knnyedn kitr vgtagjaik nagy sebessg mozgsa ell. Testk nagy ervel hzza ket lefel, erejk gyorsan fogy, s nem tudnak tovbb fennmaradni.
Ebben a kzegben minden - legyen az mentcsnak, vagy mentvvel felszerelt ember - gyorsan elsllyed. Taln az emltett okok miatt nem tudott mg senki sem meneklni az ilyen kritikus helyzetbe kerlt hajkrl.
Az eltns lehetsges okai
Milyen okok kvetkeztben sllyedhetnek el a hajk, zuhanhatnak le a replgpek, felttelezve, hogy az eltnsek legtermszetesebb okaknt a vz al kerls jhet szba.
1) Robbans a hajn vagy a replgpen?
Haj s replgp gyors eltnsekor ez relis ok lehet, de mindkt esetben a tenger felsznn roncsok, vagy legalbbis olajfoltok maradnak vissza. Mivel roncsok s olajfoltok fellelst egyetlen hrforrs sem emlti, a robbanst, mint katasztrfalehetsget az esetek tlnyom tbbsgben ki kell zrni.
2) Mechanikai srls kvetkeztben elsllyed a haj?
Voltak olyan hajk, amelyek klsrelmi nyomok nlkl tltk a katasztrfahelyzetet. Ennek alapjn minden valsznsg szerint a hajszerencstlensgek jelents rszt nem mechanikai roncsolhats vltotta ki.
3) zemzavar miatt lezuhan a replgp?
Nhny esetben a replgpek kzlni tudtk a balesetet megelz rendellenessgeket (az irnyt ssze-vissza jelez stb.), de magra a kszl katasztrfa okra vonatkoz tjkoztatst nem tudtak adni. Mechanikai srlst egyetlen esetben sem jeleztek. Az azonban teljesen nyilvnval, hogy ha a replgpet mechanikai srls nem ri, csak gy kerlhet a tengerbe, ha sebessge egy hatrrtk al cskken, vagy a sebessgnek irnya kedveztlenl alakul.
A vulkni gzok lehetsges hatsa
Ha a vzbl nagy tmegben gzok ramolnak ki, akkor lecskken a vz felszni rtegnek srsge, s a haj - mivel a srsge vltozatlan - mlyebbre merl a kisebb srsg kzegben. gy vz al kerlhet.
Tapasztalati tny ugyan nem tmasztja al, hogy a tenger felsznn t valaha is nagy mennyisg gz tvozott volna, ez azonban nem zrja ki egyrtelmen a gzkiramls lehetsgt, esetleg csupn az cenokrl szerzett eddigi ismeretek hinyossgra utal.
A replgp minden hajtmvnek egyidej lellst az is okozhatja, ha a leveg oxingntartalma olyan mrtkben cskken, hogy a hajtmvek zemt lehetv tev gyors gs nem tud folytatdni. Nem tmasztja al tapasztalati tny, hogy ilyen ok kvetkeztben valaha is replgp zuhant volna le. Pontosabban fogalmazva ilyen ok kvetkeztben esetleg trtnhetett mr balaset, de hogy ennek oxignhiny volt az oka, errl nincs tudomsunk. Elvileg teht az cen feletti replskor az oxignhiny a replgpek hajtmveinek lellst s ezzel a katasztrfjukat is okozhatja.
Hogyan vltozhat meg a tenger felsznn lv leveg sszettele oly mrtkben, hogy a replgpek hajtmvei lelljanak? A legvalsznbben gy, ha a tengervzbl nagy tmegben gzok lpnek ki s a tenger felsznn, viszonylag nagy magassgig mdostjk a leveg sszettelt, cskkentik oxigntartalmt.
Vz alatti vulknkitrsek
A Fld klnbz cenjainak, tengereinek aljazatt tbb tzezer kilomteres hosszsgban repedsvlgyek (Atlanti-htsg kzpvonala) s mlytengeri rkok (pldul a Puerto Rico-rok) tagoljk.
Ezek mentn az izz magma a szilrd krget ttrve az cen aljzatra mlik, s ilyenkor az cen vizvel kzvetlenl rintkezsbe kerl. Hasonlan a felszni vulknkitrseknl tapasztalhat - olykor risi mrv - gzkiramlsokhoz, az cen fenekre ml lva gyakran nagy gztmeggel rkezik. Ezek a gzok a hatros tengervzbe kerlnek, keverednek.
A vz alatti lvamlst, lvakitrst kveten az odakerlt gzok a tengervz ramlsa folytn elszakadhatnak, eltvolodhatnak attl a helytl, ahol a vzbe jutottak; hasonlattal lve: gy mozoghatnak az cen vizben, mint a lgtrben a felhk. Ezek a gzds vztmegek hossz vzfelszn alatti mozgs, cirkulls, bolyongs utn elre meghatrozhatatlan helyen s idpontban bukkanhatnak a felsznre. Felsznre val rkezsk azonban a vz alatti tjuk vgt is jelenti. A gzok a folyadktl elklnlnek, intenzv pezsgs kisretben, a szdavz buborkaihoz hasonlan a lgtrbe lpnek.
A levegbe kerlt gzok a vz felsznn, esetleg a felszn felett bizonyos magassgban, rteges vagy amorf formban felhalmozdnak, s klnbz fizikai s kmiai hatsokon alapul rendellenessgeket okozhatnak.
Ez a teria a vzbl kilp gzok jrmvekre (hajkra, replgpekre) kifejtett hatsval, mint elsdleges hatssal szmol, s a gzok emberekre gyakorolt hatst csak msodlagos, de mindenkppen hat tnyezknt veszi figyelembe. Vagyis nem azrt sllyed el a haj, zuhan le a replgp, mert gzmrgezsben elpusztult a szemlyzet s kptelen a gpek irnytsra, hanem fordtva: a gzmls miatt elsllyed a haj, lezuhan a replgp, s ekzben a szemlyzet vagy a tengervzbe fullad, vagy gzmrgezs vgez vele, s a holtteste a vz al kerl.
A bermuda hromszgben eltnt replgpek 1967-ig:
1. 1950. mrcius 4. - Globemaster tban rorszg fel eltnt a hromszg szaki vgben.
2. 1952. februr 2. - York tpus teherszllt gp (brit tulajdon) tban Jamaicba eltnt a hromszg szaki rszn; 32 utas s szemlyzet.
3. 1954. oktber 30. - Super Constellation (az amerikai tengerszet replgpe) eltnt a hromszg szaki rszn, fedlzetn 42 emberrel
4. 1956. november 9. - az amerikai tengerszet P5M tipus jrrgpe 10 fnyi legnysggel a Bermudk kzelben eltnt.
5. 1962. janur 8. - az amerikai lgier KB-15 tpus zemanyagtlt replgpe eltnt tban a Virginia llambeli Langley Field tmaszpontrl az Azori szigetekre.
6. 1963. augusztus 28. – az amerikai lgier kt j ngy sugrhajtmves, KC-13 tipus, magaslgkr zemanyag replgpe tban a Florida llambeli Homestead lgitmaszpontrl az Atlanti-cen fltt fekv titkos zemanyag pont fel, a Bermuda-szigetektl 300 mrfldre dlnyugatra eltnt.
7. 1965. jnius 5. - C-119 Flying Baxcar; fedlzetn 10 szemly eltnt a Bahamk dlnyugati rszn.
8. 1965. prilis 5. – polgri teherszlltv tptett B-25-s bombz; az cen „nyelvtl” dlkeletre tnt el, hromfnyi legnysggel.
9. 1967. janur 11. – Chase YC-22 teherszllt gpp talaktva, a fedlzetn 4 szemly, elveszett a Golf-ramlatban, Palm Beach s Grand Bahama kzt.


  

|