
Kd elttem, kd utnam 
1969-ben a brazliai Sao Jos de Rio Preto vrosban egy kis csaldi sszejvetel volt, ahol a rokonsg az egyik nagybcsi szletsnapjt nnepelte. Az esemnyen rszt vett a 37 ves Paulo da Costa is. Dlutn kiment a teraszra egy kicsit krlnzni. A sarkig kitrt ajtn t mindenki ltta, amint a korltnl llva a vrost szemllte. Mg egy perc sem telt el, amikor a hga csodlkozva felkiltott. Paulo eltnt! Ez a megllapts azonban nem teljesen felelt meg a valsgnak, mivel a tbbi csaldtag egyntet vlemnye szerint nem egy pillanat alatt tnt el. Semmiv vlsnak folyamata 8-10 msodpercig tartott. Elszr a kt lba tnt el. Rmiszt ltvnyt nyjthatott a levegben lebeg csonka test, gy nem csoda, hogy a rokonok nem mertek a segtsgre sietni. Paulo alighanem szrevette a rmlt pillantsukat, s lenzett a lbra. Dbbenten llaptotta meg, hogy nagy bajban van, s seglykr pillantst vetett a csaldjra. Kiltani is akart, de erre mr nem volt ideje. A szemtank elmondsa szerint testnek szlei vibrlni kezdtek, majd eltntek a karjai s a feje is. A kontrvonalak elmosdsa gy ment vgbe, ahogyan knikulban a forr orszgt felett reszket a levegrteg. Utoljra mg lttk a szemt, azt a ktsgbeesett, segtsgrt knyrg nma szemprt. Utna nyomtalanul eltnt a vilgunkbl. A jajveszkel rokonok riasztottk a szomszdokat, majd kihvtk a rendrsget is. tkutattk a terasz krnykt, majd a kertet, vgl a szomszdos hzakat, de sehol sem talltk meg. Msnap lebontottk az egsz teraszt, de hiba vizsgltk a trmelket, nem bukkantak a nyomra. A csald ma sem rti, hogy mi trtnt. Egy id utn a brsg hivatalosan holtt nyilvntotta az eltntet. A csald ebbl a nem mindennapi fizikai jelensgbl csupn annyit fogott fel, hogy Paulo "sztfolyt a levegben".

Gz van! 
Az 1979.-es v egyik reggeln Helen Tillotson t rakor arra bredt lmbl, hogy valaki erteljesen kopog laksa ajtajn. Egyszerre csak felismerte, hogy desanyja szlongatja: "Helen, ott vagy? Eressz be!" Helen gyorsan kntsbe bjt, majd odasietett az ajthoz, hogy megtudja, mi a baj.
desanyja Mrs. Marjorie Tillotson, aki philadelphiai laksban ppen az utca tloldaln lakott, szerette volna megtudni, hogy Helen mirt kopogott az ajtajn nhny perccel korban.
A huszonhat ves Helen lmosan tjkoztatta anyjt, hogy elz este 11-kor fekdt le, s az ta nem is bredt fel addig, amg meg nem hallotta anyja kopogst az ajtn.
"De ht lttalak! Beszltem veled!" - hborgott Mrs. Tillotson. lltsa szerint Helen felszltotta, hogy ne krdezzen semmit, csak azonnal kvesse t laksba.
Hirtelen risi drrens hallatszott kvlrl. A kt vitatkoz n az ablakhoz rohant: azt lttk, hogy az utca tloldaln lv hz - melyben Mrs. Tillotson is lakott - romokban ll. Mint ksbb kiderlt; gzszivrgs okozta a robbanst, melyet mindssze egyetlen lak lt tl: Mrs. Tillotson.
zenet a fld all 
A kzpkorban egy francia vroska lakinak hihetetlen tallkozsuk volt. Egy napon nagyszakll, piszkos br, furks botot szorongat idegenek bukkantak fel a patak szln, amely a kzeli hegybl csordoglt al. Kt frfi s egy n jtt a vzhez inni, de amikor a parasztok odagyltek, ijedten elinaltak onnan. Egy barlangban veszett nyomuk. A parasztok mg hetekig riztk a nylst abban a hiszemben, hogy elemzsia s vz nlkl nem brjk sokig, de sosem kerltek el.
1915-ben egy dl-franciaorszgi falu nyugalmt kavarta fel egy klns halott. A hegyi t mellett egy bozontos haj, nagyszakll, szrs atyafi testt talltk meg. Az illet 30 ves lehetett, s ami a legfurcsbb, a ruhzata csak egy vakondbrbl kszlt, llatinakkal sszevarrt, kezdetleges gykkt volt. A hall okt nem tudtk megllaptani, de a falu orvosa s patikusa egyhanglag lltotta, hogy rendkvl szles lba volt, amelyen valsznleg sohasem volt cip. sember benyomst keltette, de hogyan kerlt a faluba? A hbors viszonyok kztt szigoran ellenriztk a hatrokat s az utakat, gy ms orszgbl nem jhetett. Ksbb elkerlt egy tan, aki kt nappal korbban mg lve ltta az idegent, amint egy barlangbl elbukkant.
1960-ban egy skandinv orvos - ki szenvedlyes amatr fots is volt -, klns kalandrl szmolt be egy angol jsgnak. Szerette a lakott teleplsektl tvoli vadregnyes tjat fnykpezni. Az tja ppen egy hegyoldal mentn vezetett, amikor az egyik szikla megmozdult, s kiss odbbgrdlt. A rsbl kt kistermet, flmeztelen ember bjt el. A szemtan nem volt rest, nyomban kt kpet ksztett rluk. Tbbre nem volt lehetsge, mert azok ahogyan meghallottk a fnykpezgp kattogst, eltntek a nehezen jrhat szikls-boztos terepen. Az orvos nem merte ket ldzni, mivel azok ketten voltak, s botokkal voltak felfegyverkezve. Sajnos a kpeket nem volt hajland kzztenni, mert errl a felfedezsrl knyvet akart rni. Azt gondolta, hogy kellen felszerelkezve visszamegy a helysznre, leereszkedik a barlangba, hogy tovbbi informcikat gyjtsn errl a vilgrl. gy ltszik, megtette, mivel az jsg ksbb beszmolt rla, hogy az orvos nyomtalanul eltnt, s azta senki sem ltta.
1971-ben a spanyol-francia hatr mellett, nem messze Andorrtl, sajtos mdon kerlt felsznre a fld alatti vilgok egyike. Egy hegyi falu kbnyjban ppen leomlasztottk a soron kvetkez fldrteget, amikor az eloszlott porfelhben egy reg trult a falusiak szeme el. Benne ngy kistermet ember, kik a detoncitl s a hirtelen rjuk ml napfnytl kbultan lltak ott. Amint felocsdtak, csivitel kiltsokat hallatva eltntek egy alagtszer jratban. Ekzben valamilyen mdon gyorsan beomlasztottk maguk mgtt az alacsony folyost. Az omlsveszly miatt a helybeliek nem mertk ket kvetni. Egy szemtan szerint szles talpuk volt, s mintha brkemnyeds lett volna a trdkn, valamint a knykkn. Mg annyit meg tudtak llaptani rluk, hogy polatlan volt a hajuk, s nhny klns szerszm volt a kezkben.
1947-ben Jugoszlviban, a Dinri Alpok egyik hasadkban klns csoportba botlottak a helyi favgk. Ezek szintn alacsony termet, bozontos, szrks br emberek voltak, s kt gyerek is volt kzttk. ten-hatan lehettek, s csivitel nyelven beszltek, amikor egy svnyen szembetallkoztak a favgkkal. Amint a kt csoport megpillantotta egymst, klcsns volt a rmlet. Az idegeneken lev llatbrruhk, valamint a kezkben tartott k- s fabunkk alapjn a favgk azt hittk, hogy semberekkel tallkoztak. A primitv lnyek ijedelme nagyobb lehetett, mert gyorsan elszaladtak. A favgk mg sokig tancskoztak, hogy kvessk-e ket, s mire eldntttk, hogy utnuk mennek, mr nyomuk veszett.
A legklnsebb eset 1887. augusztus kzepn trtnt, amikor a spanyolorszgi Banjos falu kzelben a mezn dolgoz parasztok kt tizenves kor gyereket pillantottak meg. A furcsa ltzet kisfi s kislny egy barlangbl lpett el. Szemmel lthatan zavarta ket az ers napfny. A legmeghkkentbb az volt rajtuk, hogy olyan zld volt a brk, mint a falevl szne. Amikor a parasztok megszltottk ket, klns nyelven szlaltak meg. Beszdket ksbb a nyelvszeknek sem sikerlt azonostaniuk. A kt gyereket a helyi br hzba vittk, aki megprblta lemosni rluk a zld festket, de hamar rjtt, hogy ilyen a brk szne. Ezt kveten alapos orvosi vizsglatnak vettk al ket. Fajbeli besorolsuk azonban nem jrt sikerrel. Alapveten negroid vonsak voltak, de a szemk inkbb zsiai jellegnek tnt. Hiba knltk ket klnbz telekkel, italokkal, semmit sem fogadtak el. Csak a frissen szedett zldborst voltak hajlandak megenni. Emiatt hamarosan legyengltek, kiszradtak. A kisfi t nap mlva meghalt, de addigra a bre kifakult. A kislny mg t vig lt. A napfny hatsra az bre is elvesztette eredeti sznt, s a minkhez vlt hasonlv. A br hzban cseldknt dolgozott. Kzben valamennyire elsajttotta a spanyol nyelvet. gy elmondta, hogy az titokzatos vilga a fld alatt van. Orszgukban rk homly uralkodik, s sohasem st a nap. Egy hatalmas szlvihar ragadta el ket, s egy nagy, szles folyn tl sodorva a banjosi barlangban talltk magukat.
A XII. szzad kzepn egy farkasok elleni veremcsapdban kt sr gyereket talltak a Suffolk-i Woolpit mellett. Ruhjuk s rthetetlen beszdk itt is nagy megrknydst vltott ki a helybeliekben. A leginkbb azonban az egzotikus formj szemk, s a teljesen zld brk vltott ki csodlkozst. Itt szintn egy kisfit s egy kislnyt talltak, akiket a helyi fldbirtokoshoz, Sir Richard de Calne-hoz vittek, aki befogadta ket a kastlyba. Ez esetben sem tudtak semmilyen kedvkre val tellel, itallal szolglni nekik. k csak a nyers zldbabot fogadtk el. Ez esetben a kisfi mg egy vig lt, de a kislny felntt, s a krnyken telepedett le. Az bre is kifakult, s ksbb frjhez ment egy Lynn-bl szrmaz norfolki nemeshez. Valamennyire megtanult angolul, s elmeslte, hogy egy Szent Martin nev orszgbl rkeztetek, ahol nincs napsts, csak lland flhomly. ppen a nyjukat legeltettk, amikor kvncsisgbl bemerszkedtek egy barlangba. Belezuhantak egy gdrbe, s a fnyes Angliban ktttek ki.
PNTEK 13. 
Mirt szerencstlen ez a nap?
A trtnet Kr.u. 1112 krl kezddik... A francia Hugues de Payens mrki s 8 msik francia lovag megalaptja Krisztus Szegny Lovagjainak rendjt. s hogy mirt szegnyek, ha egyszer nemesek? A rend minden tagja kteles teljes vagyont a rend s a keresztny egyhz szmra felajnlani, s a korbbi vilgi lvezetekrl lemondani.
Kr.u. 1118-ban a lovagok az immr keresztny kzen lv Jeruzslembe rkeznek, s engedlyt krnek Jeruzslem pspktl, hogy a rend a zarndokutak vdelmt biztostsa az arabok ellenben. A pspk termszetesen hozzjrul a rend mkdshez s tborhelyet biztost a lovagoknak a Templom-hegyen, Salamon templomnak egykori helyn, ahol abban az idben arab istllk lltak. Ezek utn a rend j nevet vesz fel: Krisztus Szegny Lovagjainak s Salamon Templomnak Rendje, vagy ahogy mindenki hvja ket: a Templomosok.
A kezdeti 9 lovagbl hamarosan hatalmas rend lett, mely jelents gazdasgi s katonai hatalomra tett szert. A Templomos lovagrendnek nagy kiterjeds birtokai voltak, amelyeket 8 langues-ra (nyelvterlet) s 10 olyan tartomnyra osztottak, melyek hatrait az orszghatrok figyelembevtele nlkl hztak meg. Rendhzaik, kastlyaik, hatalmas birtokaik csaknem egsz Eurpt behlztk, Skcitl egszen az akkori Palesztinig. Ezenfell kereskedelmi flottjuk, hajkszt s -javt mhelyeik s kiktik is voltak, kztk La Rochelle, ahol a flottjuk llomsozott. Ms katonai lovagrendekkel ellenttben a Templomosok pnzklcsnzssel is foglalkoztak, st idvel a keresztny vilg bankraiv lettek, s adsaikk vlt tbb eurpai uralkod is.
Vgl risi gazdasgi befolysuk s a rend krl kering misztikus mende-mondk miatt V. Kelemen ppa s a vagyonukra fltkeny IV. (Szp) Flp francia kirly titokban sszefogva cselekvsre sznta el magt. 1307 szeptemberben a ppa lepecstelt leveleket kldtt szt Eurpa minden szegletbe azzal az utastssal, hogy minden levelet egyazon napon felbontva, a tartomnyi vezetk mindenhol egyszerre cselekedjenek. Ez a nap pedig 1307. oktber 13-a, pntek volt.
Pntek 13-n aztn Eurpa szerte feltrtk a pecsteket, s elolvastk a levelek tartalmt. A levelek dbbenetes "tnyeket" lltottak! Kelemen ppa azt lltotta, hogy isteni ltomsa volt, amely arra figyelmeztette, hogy a templomos lovagok a stnimds, a homoszexualits, a kereszt megszentsgtelentse, a blvnyimds s ms eretnek cselekedetek bnben vtkesek. Tovbb azt lltotta, hogy Isten azzal bzta meg, hogy tiszttsa meg a Fldet a bns Templomosoktl, s addig knvalassk ket, amg be nem ismerik Isten ellen val vtkeiket.
A ppa terve jl mkdtt. Azon a napon sok ezer lovagot fogtak el, - kztk Jacques de Molay-t, a Templomos rend Nagy Mestert - akiket kegyetlenl megknoztak, majd mglyra kldtk ket. A rendet feloszlattk, a birtokaikat elvettk, az letben maradott kisebb rang templomosokat beolvasztottk az Ispotlyos rendbe.
Ez a tragikus nap, melyen tbb ezer keresztny lovagot knoztak s ltek meg, mindmig megmaradt a mai modern kultrban is, mint "szerencstlen nap", br az igazi jelentst mr csak kevesen ismerik.
A falevl mesje: a csodrl, a hitrl 
Rges-rgen egy kislny slyosan megbetegedett. llapota naprl-napra romlott. Szlei felkerestk a legjobb orvosokat, akik minden tlk telhett megtettek, de mindhiba. Betegsgre nem talltak gygyrt. Teltek a napok, s a kislny ereje fogyni kezdett. tvgytalann, sztlann vlt, arca halovny lett, s gynak dlt.
Maghoz intette aggd szleit, s ezt mondta nekik:
Drga desanym, desapm! Nagyon beteg vagyok, fogytn minden erm. rzem, nemsokra elhagylak benneteket. Ha az gyambl kinzek az ablakomon t, ltok egy tereblyes ft, rajta sok-sok szp, zld levllel. Mire ennek a fnak az utols levele is lehull, n sem leszek mr kztetek.
Eljtt a nyr, majd beksznttt az sz. A levelek megsrgultak s hullani kezdtek a frl.
A kislny mr nem tudott felkelni az gybl, csak onnan tekintett ki bnatosan az ablaka eltt ll fa leveleinek tnct kvetve.
Tl lett s hideg. Egy jeges szlvihar lesprte a frl a maradk leveleket. Kivve egyet, egyetlenegyet.
Ez az egyetlen, rva falevl a legdzabb telet s hzivatart is tllte. A kislny ahnyszor kitekintett az ablakon, mindig ott ltta, fenn, a fa koronjnak a kzelben.
Kitavaszodott. a tereblyes ft jra zldell levelek leptk el s a kislny, csodk csodjra, jobban lett. llapota naprl-napra javult, ereje lassan visszatrt, mg egy napon gygyultan kelhetett ki az gybl.
Odastlt az ablakhoz, s ekkor vette csak szre, hogy valaki odafestett egy falevelet.




|