
  
Platypus-Isten trfja
Hihetetlen fura egy llat ez a kacsacsr emls. Ezrt is gondoltam, hogy felttlenl szeretnm nektek is megmutatni.

Egy bonyolult semls. Az evolci egyik fura teremtmnye a paradoxus nvre is keresztelt kacsacsr emls, amely az emlsk kztt az egyik legrgebben kialakult faj kz tartozik. A furcsa kinzet llny mr sokszor meglepte a termszettudsokat, legelszr felfedezsekor, napjainkban pedig azzal, hogy a tbbi emlshz kpest rendkvl bonyolultan dl el az llat neme.
A kacsacsr emls az emlsk osztlynak a kloksok rendjbe s a kacsacsr emlsk csaldjba tartoz egyetlen l faj. Kelet-Ausztrliban l, rszleges vzi letmdot folytat klns kinzet tojsrak emls.


Felfedezse
A 18. szzad msodik felre a fldrajzi felfedezsek egyik f clpontjv egyre inkbb az „Ismeretlen Dli Fldrsz” vlt. A korabeli felfedezk s a tudomnyos kzvlemny ezt a mai Ausztrliban vlte megtallni. Az els eurpai utazkat nagyon meglepte a fldrsz klns llatvilga, fleg az ersznyesek s a kenguruflk. Mg inkbb meglepte az eurpai termszettudsokat a tojsrak emlsk, leginkbb a klns kinzet kacsacsr emls felfedezse.
Amikor az els pldny 1798-ban Angliba kerlt, sok tuds egyszeren gyes hamistvnynak tartotta a maradvnyokat, amiket mintha egy hd farkbl, egy vidra trzsbl s egy kacsafle csrbl fabrikltak volna ssze. Tovbbi, jobban tartstott pldnyok lttn azonban el kellett fogadniuk, hogy a termszet ilyen teremtmnyeket is kpes „produklni”. Tovbbi meglepetseket okoztak azok az aranysk, akik beszmoltak rla, hogy a nstnyek tojsokat raknak. E hihetetlennek ltsz tulajdonsgai miatt els latin neve az Ornithorhynchus paradoxus volt.
Meglehetsen keveset tudunk arrl, hogyan alakultak ki a tojsrak emlsk sei. Fosszlik alapjn gy tnik, hogy az emlsk ezen csoportja a mezozoikum sorn jelent meg.
Ausztrlia klnleges, si jelleg fajokbl ll llatvilga azrt maradhatott fenn, mert kontinens a mezozoikum vge ta elklnlt ms fldrszektl. Ausztrlia egykor a Nagy Dli Kontinens rszt alkotta, amelyhez a mai j-Guinea, India, Antarktisz, Afrika s Dl-Amerika is tartozott. Jelenleg si jelleg emlsk Ausztrlin kvl szak- s Dl-Amerikban tallhatk: ms fldrszeken vagy az ghajlat vlt zordd, vagy a mhlepnyes emlsk szortottk ki az si jelleg emlsket.



A kacsacsr emls kb. 50 cm hossz llat. ramvonalas testalkata a hdra emlkeztet, m szles s lapos szjszerve („csre”) a kacsra hasonlt (viszont nem szarubl, hanem kemny brbl van, s ennek megfelelen rzkenyebb). Fogai sincsenek (csak az jszltteknek). Testtmege 700 s 2400 g kztt vltozik: a hmek nagyobbak, mint a nstnyek. A hmek hts lbaikon „sarkantykat” („fullnkokat”) viselnek, s azokhoz mregmirigy csatlakozik: a sarkantykat vetlkedseikben hasznljk. A mreg nem veszlyes, de rendkvli fjdalmat okoz, amit fjdalomcsillaptk (kzjk rtve a morfiumot is) sem mrskelnek. Valsznstik, hogy a kacsacsr emls mrge kzvetlenl a fjdalomreceptorokra hat.
A rszlegesen vzi letmd eredmnyeknt ujjai kztt szhrtya alakult ki. A vzben fleg lapos, a hdokra emlkeztet farkval hajtja magt.
A kacsacsr emls szs kzben nemcsak szemt csukja be, de orrlyukait s flt is szorosan bezrja, mikzben csrt oldalirnyban ide-oda ingatja (ezt szakkd mozgsnak nevezik). Csrnek mindkt felletn krlbell negyven-negyvenezer, vzszintes sorokba rendezett elektromos rzkel s tovbbi harmincezer nyomsrzkel plcika tallhat. A kt sejtfajta az ember ltkrgre emlkeztet mdon rtegzdik a csr felletn, s az agy tevkenysgnek jelents rszt az ezektl kapott informcik feldolgozsa kti le. gy tnik, a ktfle adat egyttes feldolgozsval a kacsacsr emls egyfajta "vz alatti trltsra" tesz szert. Az elektromos rzkelk felfogjk az egszen kis llatok egszen kis izommozgsai keltette jeleket is, a nyomsrzkelk pedig a vzben ll, lebeg, illetve mozg dolgokrl visszaverd (illetve ltaluk keltett) hullmokat szlelik. A ktfle informci egyttes feldolgozsa lnyegesen jobb kpalkotst tesz lehetv a zavaros vzben, mint a lts. Az rzkel prusok mdosult nylkamirigyek.
Prosods utn a nstnyek hosszabb reget vjnak, s ebben rakjk le, majd kltik ki tojsaikat ltalban kettt. A tojsok gmb alakak, fehrek, lgy hjak s kb. 11 mm tmrjek. A nstnyek testkkel melengetik a tojsokat, amg ki nem kelnek a teljesen fejletlen kicsinyek, akik az ersznyesek jszltteihez hasonlan vakok s csupaszok. A kicsinyeket a nstnyek anyatejkkel tplljk, m a tej nem az emlbimbikbl jn (az nincs nekik), hanem a hasi brszvet all szivrog, mint az izzadsg. A nstny 3-4 hnapig gondozza kicsinyeit, s ha vadszni megy, betemeti a nylst. A hmek nem vesznek rszt az utdok gondozsban.

Design©HoneyJen
|