
  
Medzknak azokat az ttetsz, kocsonyaszer llnyeket nevezzk, amelyek az cenok vzeit npestik be a vz-tmeg legfels szintjtl, a legalskig. Angol elnevezsk a jellyfish (sz szerint kocsonyahal), is ebbl ered.

Rendszertani besorolsuk a kvetkez: - az rbel llatok trzsnek, a csalnozk altrzsnek, medzaflk osztlyba tartoz, szabadon sz, szvetekkel rendelkez egyedeirl beszlnk. Tgabb rtelemben olykor a medzk kz soroljk a kln cikkben trgyalt bordsmedzkat is, amelyek az rbelek msik trzst alkotjk. Br ezek sokban hasonltanak a csalnozk osztlyai kz tartoz medzkhoz, ezektl lnyegesen klnbznek annyiban, hogy a bordsmedzk ktszvetesek s idegrendszerk van.
  
Minden medzra jellemz: A felpt sejtek valdi szveteket alkotnak. Testszervezdsk, 2 sejtrteg (ekto- s endoderma), tbb mint 97%-ban vizet tartalmaznak. A sejtrtegek kztt mezogloea tallhat. Ez sok mukopoliszacharidot tartalmaz, ezrt kocsonys, vkony, sejtes elemekben szegny. Egyszer cs alak manubriummal rendelkeznek.
A hidromedzkra jellemz, hogy az erny peremn egy ftyol hzdik krbe, ezeket ftyolos medzknak is nevezik.
Az erny peremn egysges tapogatkkal rendelkeznek. Kltakarjuk egyrteg, hengerhmsejtek alkotjk.

Testkn egyetlen nyls van a szjnyls (rbl). A szjnyls peremn tapogatk helyezkednek el. A kisebbek planktonokkal, a nagyobb fajtk kis rkokkal tpllkoznak gy, hogy karjaikkal vizet ramoltatnak szjnylsuk fel, beszippantjk s kiszrik a tpllkot. Az emsztetlen salakanyag aztn szintn ezen a nylson t tvozik. Ragadozkat s planktonevket klntnk el.
Mivel csalnozk, karjaik vgn apr csalnsejtek tallhatak, amely a brfellettel rintkezve allergis reakcit vlthatnak ki. A cspsek, mely eleinte veszlytelennek tnhetnek, kb. egy ra elteltvel grcst s iszonyatos fjdalmakat okoznak. A csps hatsra a vrnyoms hirtelen felszkik, akr agyvrzst, szvbnulst is okozhat. Ha ilyen cspst tapasztalunk akkor azonnal jjjnk ki a vzbl, mert rendkvl fontos, hogy a cspst kvet 15-20 percen bell orvosi segtsget kapjunk.
A medzk az llatvilg legegyszerbb kpviseli kz tartoznak. A ktpolipos vagy desvzi medza 2 letalakja a helyhez kttt polip s szabadon mozg medza nemzedk-vltakozssal ll egymssal kapcsolatban. A medzk bimbzs tjn vlnak le a hidrapolipokrl. A medza megtermkenytett petjbl polipalak fejldik ki. Az els nemzedk 2 millimteres nagysg, egyszer testfelpts, tapogat nlkli polip. A msodik nemzedket kpvisel medzk azonban idvel 2 centimteresre is megnnek s tapogati szma a harangszer ernyk mentn 200-400 is lehet.
F fajti:
- Hidrallatok:
Telepes medza (Siphonophora): Gazdagon el vannak ltva csalnsejtekkel, melyek csalntelepekben, "tegekben" halmozdnak fel. A siphoniphora nem egysges llny, hanem szmos apr polip tpus s medza tpus llatkk telepe amelyek mindegyik fajtja, egymshoz tapadva kln lettani funkcival rendelkezik s magban nem is lenne letkpes.
- Kehely llatok
Fles medza: Fehres szn, tmrje 10-40 cm krl van. Nevt a ngy patk alak, flszeren hajlott ivarszervrl kapta, ami nem hallszerv, mint a neve alapjn gondolnnk. Ngy hosszan fodrozott karja van.
Kznsges gykrszj medza: ttetsz harang alak ernyjnek tmrje nha a 80 cm-t is meghaladja. Sajtos szerve a karjai sszenvsvel kialakult szjcsve, aminek segtsgvel, nagyobb falatokat is el tud fogyasztani. Nyolc, arnylag rvid karja van. lettere fknt az szaki tengerektl a Fekete-tengerig tallhat. Rajzsa tlen s tavasszal egyarnt megfigyelhet. A legtbb pldnyt az Adriban, az Isztriai-sziget krnykn figyeltk meg. Az emberre ez a faj teljesen rtalmatlan.
Pldakppen:
Fles medzk
A termszetben a fles medzk trpusi s mrskelt gvi vizekben egyarnt elfordulnak. Leginkbb a partkzeli vizeket rszestik elnyben. A 9-19C-os vz a legkedvezbb a szmukra, de elfordulnak ennl hidegebb s meleg vizekben is.
A fles medzk a csalnozk trzsbe, azon bell pedig a kehelyllatok osztlyba tartoznak. Maguk a csalnozk jellegzetes csalnsejtjeikrl kaptk nevket. A sejt belsejben felcsavarodott, tvisben vgzd csalntml rejtzik. Ha a zskmny – vagy akr egy ember – hozzr a sejt rznylvnyaihoz, a tml kicsapdik, s megsebzi a zskmnyt. A csalnsejtek bnt mrget termelnek.
A fles medzk szaporodsa lnyegesen eltr attl, ami pldul az emlsk, vagy a madarak esetben jellemz, s ami ezrt a tbbsgnk szmra „normlisnak” tnik. A medzkra ugyanis nemzedkvltakozs jellemz, ltezik ivartalanul szaporod hidraalakjuk („polip”), s ivarosan szaporod medzaalakjuk is.
Maguk a szabadon sz medzk ivarosan szaporodnak, a megtermkenytett petbl planktonikus lrva fejldik. Tbb lrvastdium utn vgl kialakul a helytl hidraalak. Ez a hidraalak csak ivartalan szaporodsra, n. bimbzsra kpes. A fles medzk hidraalakjnl a bimbzs specilis formja, a tbbszrs bimbzs figyelhet meg. A hidraalakrl levl, alig nhny millimteres egyedek lnyegben mr a medzaformnak felelnek meg, habr jellegzetes ernyjk csak ksbb fejldik ki. Nhny hnap alatt akr 30 cm-esre is megnhetnek.
A "Tovbb olvasom!" - gombra gyomva rdekessgeket olvashatsz s egy rgi grg mtoszt a medzrl.



Design©HoneyJen
|