A skorpiók az ízeltlábúak törzsének, azon belül a pókszabásúak osztályának egy rendje. Majdnem 9000 fajuk ismert.8 lábuk van, mint a pókoknak. Megnyúlt potrohuk végén méregtüske van, amiben erős mérget tárolnak. Takarékoskodniuk kell, mert a méreg lassan termelődik újra. A méregtüskét egyrészt védekezésre használják, másrészt hogy megöljék zsákmányukat, például a pókokat, rovarokat és apró gerinceseket. Első pár lába ollóvá alakult az évmilliók során. A skorpió rovarokkal táplálkozik. Karmos tapogatólábaikkal kapják el zsákmányukat. A vékonyabb tapogatólábakkal rendelkező skorpiók ezután ollóikkal megragadják zsákmányukat, majd megszúrják tüskéikkel. A vastag tapogatólábakkal rendelkező skorpiók lefogják ollóikkal a zsákmányt, és csak akkor szúrnak, ha a zsákmány túlzottan ficánkol. A legveszélyesebb skorpiók a Szaharában, Arizonában és Mexikóban élnek. A 9000 faj közül csak néhány, köztük a trinidadi és egy afrikai skorpió szúrása lehet halálos, főként a gyerekekre. A skorpió általában csap egyet méregtövisével, ha egy csupasz lábú ember halad el mellette. Ugyanolyan veszélyes lehet viszont az is, ha bebújik a cipőbe. (A skorpiók gyakran a meleg, sötét helyeket keresik fel, mint például a cipőt alvóhelyként.) A legtöbb skorpió azonban ártalmatlan.
Bár a világon élő ezerötszáz skorpiófaj közül mindössze huszonöt veszélyes az emberre, ezek az ízeltlábúak mégis 800-2000 ember halálát okozzák évente. E szám a valóságban ennél nagyobb is lehet, hiszen a skorpiótámadások többsége a külvilágtól elzárt területeken történik, és az áldozatoknak csupán kis hányada jut orvosi segítséghez. A skorpió általában védekezésként támad az emberre, amikor odacsap egyet méregtövisével, vagy egy levetett cipő mélyéről támad.
A legveszélyesebb skorpiófajok a Szaharában, az amerikai Arizonában és Mexikóban élnek. Általánosságban elmondható, hogy a közhiedelemmel ellentétben nem azok a skorpiófajok a halálosak, amelyeknek veszélyesnek tűnő, ámde ártalmatlan, hatalmas ollóik vannak, hanem éppenséggel azok, amelyek ollója kicsi. Ezek a fajok ugyanis zsákmányszerzésük közben nem ollóik erejére, hanem az előrenyújtható testvégükön lévő tüskéből lövellő méregre támaszkodnak.
Pl: A skorpiók méregtövisének szúrása halálos lehet. A sárgafarkú skorpió marása zsákmányállataira végzetes hatással van ugyan, az emberre azonban ártalmatlan.
Az állatövi jegyek közül a 8-ik, jele: mint csillagkép 220-260° rektaszcenzió és 8-40° déli deklináció közt terül el. Délibb csillagjai, a Skorpió farka, ennélfogva Közép-Európában már nem láthatók. Heiss szerint a nálunk látható részben 41 szabad szemmel is észrevehető csillag van, köztük az Antares (Marséhoz hasonló vörös szinezése miatt igy nevezve) elsőrendü. A görög mitologia szerint a Skorpió azért került a csillagok közé, mert Gea parancsára Oriont szúrásával megölte.
A görög mitológia szerinti történet:
Egyik legenda szerint: Orion ki akarta a Föld minden vadállatát irtani. Viszont a Föld istennője, Gaia nem nézte jó szemmel Orion szándékát, ezért egy óriás skorpiót küldött a vadász megtámadására. Orion akárhogy próbálkozott, nem tudta legyőzni a skorpiót. Amikor Orion elfáradt, menekülni próbált, ekkor a skorpió halálosan megmarta a vadászt. A skorpiót Gaia a szolgálataiért feltette a csillagos égre. Mindmáig úgy látszik, hogy a skorpió üldözi Oriont az égen.
Egy másik monda szerint: Mivel Orion, a vadász szerelmével üldözte Artemiszt, az "örök szűz istennőt", ezért Artemisz parancsára egy skorpió szúrása ölte meg Oriont. Amióta Orion az égboltra került, azóta minden skorpiót gyűlöl, így azonnal eltűnik a nyugati látóhatáron, amint a Skorpió keleten feljön.
Harmadik monda szerint: Orion és Artemisz szerelmesek voltak. Ezt a szerelmet Artemisz testvére Apollón nem nézte jó szemmel. Ezért, hogy a vadászt elpusztítsa, egy óriás skorpiót küldött Orion vadászösvényére. Orion harcba keveredett a skorpióval. Ekkor Apollón (a fény, a világosság istene) egy fénysugarat bocsátott Orionra, aki a fény visszaverődésétől felismerhetetlen lett, és azt mondta testvérének, hogy nem tudja azt a fénysugarat eltalálni a nyilával. Artemisz (a vadászat istennője) kapott a kihíváson, célzott, lőtt így megölte a szerelmét. Artemisz bánatában Oriont, Apollón jutalomként a skorpiót tette fel a csillagos égre csillagképként.
Design©HoneyJen
|