|


Dinoszaoruszok
A „Dinosauria” regrend elnevezse 1842-bl, Richard Owen angol tudstl szrmazik, aki ezzel a szval utalt a „Sauria hllk megklnbztetett trzsre vagy alrendjre” melyeket Angliban s a vilg ms tjain talltak. A kifejezs az grg 'rettenetes', 'ijeszten nagy' vagy 'flelmetes' s 'gyk' vagy 'hll' szavak sszettelbl szrmazik. Ezzel Owen inkbb a kihalt llatok mrete s fensgessge irnti tisztelett kvnta kifejezni, mintsem az risi termetk, fogazatuk s llkapcsuk ltal kivltott flelmt.
|
|
A dinoszauruszok (Dinosauria) a hllk egy csoportja. Vltozatos mret (csirke nagysgtl a 30 mteresig terjed), szrazfldi llatok voltak, melyek 165 milli ven t uraltk az egyes koszisztmkat. A trisz idszakban, 230 milli ve jelentek meg, s a krta idszak vgn, 65 milli ve pusztultak ki. Szmos tuds szerint a madarak a dinoszauruszok leszrmazottai.

A dinoszauruszok a kultra rszv vltak, s megriztk npszersgket.
A dinoszaurusz szt nha tvesen hasznljk olyan shllkre is, mint a pelycosaurusok kz tartoz Dimetrodon, a szrnyas pterosaurusok, a vzi ichthyosaurusok, plesiosaurusok s a mosasaurusok, pedig ezek nem tartoznak a dinoszauruszok kz.
|
 |
Tyrannosaurus
A Tyrannosaurus, (jelentse 'zsarnokgyk') a theropoda dinoszauruszok egyik neme. A Tyrannosaurus rex faj, melyet gyakran T. rex-knt rvidtenek, az egyik legismertebb dinoszaurusz a populris kultrban. Maradvnyaira a mai szak-Amerika nyugati rszn bukkantak r, ms tyrannosauridknl nagyobb elterjedsi terleten, klnbz geolgiai formcikban, melyek kora a krta idszak utols hrom milli vre, a krlbell 68–65 milli vvel ezeltti maastrichti korszakra tehet; teht a krta-tercier kihalsi esemny eltt lt utols rpkptelen dinoszauruszok kortrsa volt.

|
Ms tyrannosauridkhoz hasonlan a Tyrannosaurus is kt lbon jr hsev volt, masszv koponyval, melyet hossz, nehz farka tartott egyenslyban. Hts lbai arnylag nagyok s izmosak, a mellsk kicsik, de mretkhz kpest szokatlanul ersek voltak, a kt ujj mellett lehetsges, hogy egy elcskevnyesedett harmadikkal is rendelkeztek. Br ms theropodk megkzeltik vagy esetleg tl is szrnyaljk a Tyrannosaurus mreteit, a tyrannosauridk kztt ez a legnagyobb ismert nem, s emellett az egyik legnagyobb valaha lt szrazfldi hsev. Hossza kzel 13 mter, a cspmagassga 4 mter, a tmegt pedig 6,8 tonnra becslik. Mivel krnyezetben messze a legnagyobb hsevk kz tartozott, valsznleg cscsragadozknt hadrosauridkra s ceratopsikra vadszott, br egyes szakrtk azt felttelezik, hogy elssorban dgev volt. A krds, hogy a Tyrannosaurus cscsragadoz vagy dgev volt-e, az slnytan trtnetnek egyik leghosszabb vitjt eredmnyezte.
|
Tbb mint 30 pldnyt azonostottk, nmelyiket majdnem teljes csontvz alapjn. Legalbb egy pldny esetben lgy szvetek s fehrjemaradvnyok felfedezsrl is beszmoltak. A fosszlik nagy szma jelents mennyisg biolgiai kutatmunkt tett lehetv, melybe lettrtneti s biomechanikai vizsglatok is beletartoztak. A Tyrannosaurus fiziolgija, tkezsi szoksai s felttelezett mozgsi sebessge vitk trgyt kpezi. Emellett rendszertana is vitatott, egyes tudsok az zsiai Tarbosaurus bataart msodik Tyrannosaurus fajnak tekintik, mg msok elklntve, a Tarbosaurus nembe soroljk be. Tbb szak-amerikai tyrannosaurida fajt is a Tyrannosaurus szinonimjnak tekintenek. |
|
A Tyrannosaurus nyaka S alak, mint a tbbi theropod, de az tlagosnl rvidebb s izmosabb vlt, hogy meg tudja tartani a slyos fejet. Az arnylag kicsi mells vgtagokon mindssze kt, karomban vgzd ujj tallhat, melyek mellett egy kis kzkzpcsont helyezkedik el, egy harmadik ujj maradvnyaknt. Ezzel ellenttben a hts lbak a testmrethez viszonytva a theropodknl a leghosszabbak kz tartoznak. A farok hossz s slyos, nha tbb mint negyven csigolybl ll, s a nehz fej, valamint a felstest kiegyenslyozsra szolglt. A hatalmas testtmeg cskkentse rdekben szmos csont regeket tartalmaz, gy az llat anlkl vesztett a tmegbl, hogy a csontvza jelentsen meggyenglt volna.

A leletek szmnak nvekedsvel a tudsok elemezni kezdtk az egyedek kzti klnbsgeket, s felfedeztk, hogy kt klnbz testalkat vagy alak ltezik, ahogy az ms theropoda fajoknl is megfigyelhet. Egyikk a szilrdabb felpts, avagy robusztus alak, mg a msik az gynevezett gracilis, amely karcs, vkony. Szmos morfolgiai klnbsg tallhat a kt alak kztt, melyeken a nemi ktalaksg kapcsn elemzst vgezve rendszerint azt llaptjk meg, hogy a robusztus alak a nstny. A csp pldul tbb robusztus egyednl szlesebbnek tnik, felteheten azrt, hogy lehetv tegye a tojsrakst. |
|
Sok ms kt lbon jr dinoszauruszhoz hasonlan a Tyrannosaurus rexet eredetileg a kenguruhoz hasonl, „hromlb” pozciban brzoltk, a fgglegestl 45 fokban vagy annl kisebb szgben megdlt testtel s a fldn hzott farokkal. Ez az elkpzels Joseph Leidy 1865-ben kszlt rekonstrukcijval ltott napvilgot, amely elsknt brzolt egy dinoszauruszt (egy Hadrosaurust), ebben a pozciban. Henry Fairfield Osborn, a New York-i Amerikai Termszetrajzi Mzeum egykori vezetje gy hitte, hogy a lny felegyenesedve llt, s ezt az elkpzelst 1915-ben megerstette az els teljes csontvz felfedezse. A lelet nagyjbl egy vszzadon t ebben a felegyenesedett helyzetben maradt, mgnem 1992-ben sztszedtk. 1970-ben a tudsok felismertk, hogy ez a pz helytelen, mivel egy l llat kptelen lett volna fenntartani, ugyanis az zletek kificamodshoz vagy meggyenglshez vezetett volna, pldul a csp vagy a fej s a gerincoszlop esetben. |

Design©HoneyJen
|
|
|
|
|
|