|
Palackorr delfin

A palackorr delfin (Tursiops truncatus) az emlsk osztlynak a cetek rendjhez, ezen bell a fogascetek alrendjhez s a delfinflk csaldjhoz tartoz faj.

A legismertebb delfin, nemcsak az cenokban s tengerekben val szles elterjedtsge okn, hanem, mert vele tallkozhatunk leggyakrabban a delfinriumokban, filmekben.
Nevt a borospalackra hasonlt szja ("csre") alapjn kapta, amit az els nvadk orrnak nztek.
A faji besorolsa mg ma sem tisztzott. Hagyomnyosan kt ikerfajt klntik el, a kznsges palackorr delfint, s az indiai-ceni palackorr delfint. Ezek mintzatban s sznben is vannak klnbsgek, az elbbiek szne inkbb kkes, az utbbiak sttszrke, a hason vilgos pettyekkel. jabb kutatsok szerint az indiai-ceni faj a pettyes delfinek nemzetsgbe tartozik. Egyes rendszerek mg kt alfajt is megklnbztetnek: a csendes-ceni palacorr delfint, valamint a fekete-tengeri palackorr delfint.
|
 |
Az llat maximlis testhossza a 370 centimter, testtmege ltalban 150-200 kilogramm, maximum 400 kilogramm. A hmek nagyobbak, mint a nstnyek. Arcorra rvid, az als llkapocs tlr a felsn. Mindegyik llkapocsflben 20-26 fog l. Htszja hegyesen hromszglet, lthatan htrahajlik. Hti rsze szrks-barna vagy fekete, hasi rszevilgosszrke vagy fehr. Homloka s arorra stt. Alkata erteljesebb, mint a kznsges delfin. A delfinek visszhang segtsgvel tjkozdnak (hangnavigci): az ltaluk kibocstott ultrahang csettint hangok sorozata a vzben vndorl „hangfalat” kpez. Ha ezek a hangok szilrd trgyba tkznek, visszhangknt verdnek vissza. A visszhangot krnyezetnek pontos hangkpeknt rtelmezi. gy tudja megllaptani zskmnya nagysgt, elhelyezkedst, haladsi irnyt s sebessgt.

A palackorr delfin az Atlanti-cen partjainl, a Csendes-cen mrskelt szaki vezetben, a Vrs-tengerben s az Indiai-cen trsgben egyarnt honos.Vilgszerte elterjedt a melegebb, szubtrpusi s trpusi tengerekben, de a meleg ramlatok rvn szakra s dlebbre, a mrskelt gvben is elfordulhat, a legszakibb populci Skcia partjainl. Nha elri a jeges-tengeri szigeteket s a Fehr-tengert is. Az egsz Fldkzi-tengerben s a Fekete-tengerben megtallhat, helyenknt gyakori. A Helgolandi-blben is rendszeresen megfigyelhet. Elssorban a seklyebb, part menti tengerrszeket kedveli, a kontinentlis talapzat hatrig. Gyakran lthat blkben s lagnkban, st a nagyobb folykba is felszhat. A melegebb, seklyebb vizekben l delfinek kisebbek, mint az szakiak.
|
 |
A delfin csoportosan l, trsasgkedvel. Nagyszer sz, ltalban 5-11 km/h-s sebessggel halad, de kpes felgyorsulni 35 km/h-ra is. Nem gy alszanak, mint sok ms emls. Egyes kutatk szerint a kt agyfltekje felvltva pihen s aktv, msok szerint apr, pr msodperces alvsi peridusai vannak.
A nagy tmegben egytt sz zskmnyra sszehangoltan, csapatban vadszik. Tpllka partkzelben l halak, klnsen kapeln, szardella, kznsges makrla s lazac, valamint tintahal s garnla. Egy delfin tlagosan 6-7 kilogramm tengeri llatot fogyaszt el naponta.
Termszetes ellensgei a nagyobb cpk s a kardszrny delfinek lehetnek. Azonban ritkn vlnak zskmnny, st, a cpkkal szemben sokszor maguk lpnek fel tmadlag.
Fejlett szocilis kapcsolatokon alapul csoportokban l. Egy csapat tbbnyire egy tucat delfinbl ll, de idnknt tbb szzan is sszegylhetnek egy-egy kedvezbb tpllkelltottsg terleten. A csapatok sszettele vltoz: llhat a nstnyekbl s utdaibl, vagy fiatal egyedekbl (nstnyekbl s hmekbl) egyarnt. A kifejlett hmek tbbnyire egyedl, vagy 2-3 fs csapatokban lnek.
A szocilis kapcsolatokat, belertve a vadszat sszehangolst is, fejlett kommunikcija segti. A fttyk sorozatt tbb kutat nyelvnek vli. Ha ez igaznak bizonyul, akkor akr az ember s delfin kommunikcija is lehetv vlhat. Az biztos, hogy minden egyes delfinnek sajt, megklnbztethet "beszde" van, amellyel informcikkal szolgltathat sajt magt, helyzett, kondcijt illeten a trsai szmra. Msok nem fogadjk el a "delfin-nyelv" ltezst, mindenesetre eddig 30 fttyjelet mr meg tudtak klnbztetni a tudsok.
|
 |
A delfinek a homlokukban lv, szonrknt mkd echolokcis szerv segtsgvel tjkozdnak a vzben. Nagyfrekvencij (akr 200 ezer Hz) hangokat bocstanak ki, amely segtsgvel egy msodpercen bell szlelik az akr tbb szz mterre sz halrajokat is. Maguk a hangkpz szervek az orrregben helyezkednek el, ezek az gynevezett orrzskocskk. Mivel a hanghullmok a szilrd anyagban is terjednek, a vz alatt csukott orral is gond nlkl tudnak hangokat kibocstani a koponyacsontokon keresztl. A visszaverd hangokat a szem mgtt tallhat apr flnylson keresztl fogja fel hallcsontocskival, amelyek a ceteknl a legkemnyebbek az egsz llatvilgban. A jobb tjkozdst az is segti, hogy a kt fl mkdse fggetlen, gy egyrtelmen meg tudja hatrozni a hang irnyt. Egyes kutatsok szerint a hangkpzsben s fogadsban az llkapocs ells rsz is szerepet vllal, amelyben rengeteg idegvgzds tallhat. A ltsuk is les, viszont a szaglsuk fejletlen.
Az ivarrettsget krlbell 8 ves korban ri el. A hmek kemny csatkat vvnak a nstnyekrt. A rvid ideig tart prkapcsolatot a hm kezdemnyezi, mikor a nstnyhez csatlakozik, s aktvan udvarol neki. Nincs meghatrozott przsi idszaka, de a legtbb jszltt nyron jn a vilgra. A vemhessg 11-12 hnapig tart, ennek vgn 1 utd szletik. Az elvlaszts 16 hnap utn kvetkezik be. A nstnyek rendszerint 2-3 vente ellenek, kivve, ha az utduk hamar elpusztul. Az anya s utda kztt 4-5 vig marad fenn a rendkvl szoros kapcsolat. A nstnyek 5-12, a hmek 9-13 vesen vlnak ivarrett. A nstnyek krlbell 40 ves korukig, mg a jval stresszesebb letmd hmek 30 vig lnek. |
 |


Design©HoneyJen
|
|
|
|
|
|