Valls
(Folytats: 2. rsz)
Isten
Istennek azon termszetfeletti lnyt vagy lnyeket nevezik, aki vagy akik a vallsok szerint a vilgot teremtettk, vagy annak mkdst, trtnseit irnytjk vagy ellenrzik. A klnbz vallsok ms-ms tulajdonsgokat tulajdontanak neki(k), s ltalban egyetrtenek abban, hogy kpessgei(k) az emberekt meghaladjk. Az ateistk az Isten s istenek ltben nem hisznek.

Buddhizmus
A Buddhizmus szlfldje az kori India. Ltrejttnek dnt oka valsznleg a kasztrendszer, s az azt szentest Brahmanizmus megmerevedse volt, amellyel szemben Buddha vallsi reformja megvltst, dvssget, az rk krforgsbl val kilpst s szilrd erklcsi tmaszt grt.
A vallsalapt Guatama Sziddhtra, a Buddha (Megvilgtott), a hagyomny szerint i.e. 560 s 480 kztt lt szak-Indiban. A legenda szerint kirlyfi volt, akinek rendkvlisgt csods szletse is bizonytotta.

Felntt korban egy reggel, egy beteggel, egy halottal s egy aszktval tallkozva jutott el a Megvilgosodshoz, a szenveds s a mlandsg beltshoz.Maga is remetv lett, gy fogalmazta meg az j vallsi-filozfiai rendszer, a Buddhizmus elveit. Tantsainak legsibb gyjtemnye a Tripitaka (Hrom Kosr), az j valls pli nyelven rtszent Knyves Gyjtemnye.Az emberi tuds alapja az a felismers, hogy az let szenveds, aminek az oka az rzkisg, az let utni vgy s a tudatlansg. Ezrt lekzdsnek tja sem lehet egyb, mint az rzkisgtl, a cselekvstl val tartzkods, a szemlld passzivits, az letsztn kikapcsolsa, a radiklis aszkzis s a meditci.Aki mindezek gyakorlsra kpess lesz, az megszabadul a llekvndorlssal jr jjszlets terhtl, s eljut a Nirvnba, ami a ltvgy kialvsa, a teljes megsemmisls, a nemltezs.

Buddha szerint, minden ltez, egyszer alkotelemek vegylke, az sszetartozs csak idleges. A rszecskk mozgst a Vilgtrvny, a Dharma szabja meg, s az egyes elemek maguk is a Vilgtrvny tredkei, darabki. A dharmk kztt egyarnt vannak ltez tulajdonsgok, s folyamatok. Dharma a fld, vagy a vz, a lts vagy az alvs, a szpsg, a szlets, a vgy, a gondolkods, az rzkels, a sznek s a hangok.

Metafizikjn tl, a Buddhizmus elssorban erklcsfilozfiai rendszer. Olyan valls, amelynek nincsenek istenei, s nincs mitolgija sem. Maga Buddha nem tagadja istenek ltezst, de nem tulajdonit nekik nagy jelentsget.A Buddhizmus lnyege erklcsi s viselkedsi elveinek, letszablyainak sora. Alapja t szably, amelyek a Nirvna fel vezetnek. Tilos brmely llny elpuszttsa, msok tulajdonnak elvtele, ms asszonynak rintse, a hazugsg, s a rszegsg. A szerzeteseknek szzessget, s vagyontalansgot kell fogadnia, s aszktikus mdon kell lnie. Az aszkzis clja a teljes passzivits s a lt utni vgyak kioltsa.Az j hit hamarosan npszer lett Indiban, s ers misszis hajlandsgval gyorsan utat tallt Kna, Tibet, Dlkelet-zsia fel. Idvel sajt mitolgit s rtust is teremett, magba ptve a befogad vidkek vallsi kpzeteit s szoksait.

Ennek megfelelen sok irnyzata jtt ltre, a legfontosabb a Hinajana ("Kis Szekr"). s a Mahajana ("Nagy Szekr"). Az elbbi fokozott aszkzist hirdet, s a szerzetessg npszersgt npszersti. gy vli, hogy az dvssg elrse, csak kevesek privilgiuma. Ez az "exkluzv" felfogs, csak szk krben terjedt, s mra Sri Lanka kivtelvel, szinte mindentt elenyszett.

A Buddhizmus terjedsben a fszerep a msodikknt emltett (Mahajana) irnyzatnak jutott. E tant a szemlyes istenek sokasga, a mitolgia s a gazdag ritulis formalizmus jellemzi. A tkletessg tja mindenki eltt nyitva ll, a Nirvnba eljut Buddhiszatvk e hit sajtos szentjei.Az elmlt kt vezred sorn a Buddhizmus gyakorlatilag kiszorult szlfldjrl, Indibl. Ugyanakkor npszerv vlt a Tvol-Keleten, Knban, Japnban s Mongliban, ahol helyi vallsi elemekkel keveredve tovbb l. Tibetben, s Mongliban kialakult a Buddhizmus ersen mgikus, mitologikus vltozata, a Lmaizmus, amely ma taln a Buddhizmus legjellegzetesebb irnyzata. A Buddhizmus keretben Japnban szletett meg a Zen vallsi, meditcis iskola.

A Dalai Lma zenete
/Instrukcik az lethez/
1. Vedd szmtsba, hogy a nagy szerelem s a nagy siker kockzattal jr!
2. Mikor vesztesz, legalbb a leckt tanuld meg!
3. Kvesd a hrom T-t! Tiszteld nmagad! Tisztelj msokat! Tetteidrt vllalj felelssget!
4. Ne felejtsd el, hogy nem megkapni azt, amit kvnsz, nha csodlatos szerencse!
5. Tanuld meg a szablyokat, hogy tudjad, hogyan lehet thgni ket!
6. Ne hagyd, hogy egy kis nzeteltrs tnkre tegyen egy nagy bartsgot!
7. Mikor rdbbensz, hogy hibt kvettl el, azonnal tgy lpseket a kijavtsra!
8. Tlts mindennap egy kis idt magaddal!
9. Trd ki a karjaidat a vltozsnak, de ne engedd el az rtkeidet!
10. Emlkezz, hogy nha a csnd a legjobb vlasz.
11. lj j, becsletes letet, gy amikor regebb leszel s felidzed az emlkeidet, kpesleszel msodszor is lvezni azokat!
12. A szeretetteljes lgkr az otthonodban, megalapozza az letedet!
13. Szeretteiddel val nzeteltrsed alkalmval foglalkozz csak az adott problmval, ne hnytorgasd fel a mltat!
14. Oszd meg a tudsod! Ez az egyik t a halhatatlansghoz!
15. Lgy gyengd a Fldhz!
16. vente egyszer menj olyan helyre, ahol mg nem voltl!
17. Emlkezz, hogy az a legjobb kapcsolat, amelyben az egyms irnti szeretetetek meghaladja az egymssal szembeni rdekeiteket!
18. Mrlegeld a sikeredet annak fnyben, hogy mit kellett fladnod azrt, hogy elrd!
19. Vakmer nfeladssal kezeld a szerelmet s a fzst! |

|