Vizes bolygk
A Naprendszer s bolyginak ismerete rdekesen alakult az emberisg trtnelme sorn. A sumer civilizci idszmtsunk eltt 6.000 s 1.500 kztt tkletesen ismerte a Naprendszer minden bolygjt, a rnk maradt vgtelen szm krsos agyagtbla, pecsthenger, eposzok (teremts eposz, Gilgames eposz) tansga szerint.
Aztn ezek teljes feledsbe merltek, annyira, hogy jra fel kellett fedezni a bolygkat a 18-19. szzadban. Elgondolkodtat.

Ma mr egyrtelmen lltjk a tudsok, hogy a vz az let alapja. Az elmlt 20-30 vet leszmtva, mindenki azt hitte, hogy vz csak a Fldn van. Pedig ez hatalmas tveds. A sumerok lertk mr 4-5.000 vvel ezeltt, hogy Naprendszernk melyik bolygja rendelkezik vagy rendelkezett vzzel.

Merkr
A Naphoz legkzelebb kering bolyg, kis mret s magas hmrsklet uralkodik a felsznen, amennyiben volt is vz, mr nem valszn, hogy van a nagy meleg miatt.

  
Vnusz
Felszne nagyon meleg, lgkre vkony, fleg szndioxidbl ll, a felhk teltettek savakban, ezrt rendszeresek a savas esk.
A magas szndioxid szint miatt az veghz hats rvnyesl s ezrt a felszn hmrsklete egyre nagyobb.
A Mariner rszonda 1974-75-ben feltrkpezte a bolygt s megdbbenssel tapasztalta az emberisg, hogy a felsznt valamikor tengerek s cenok bortottk. A vzmennyisg a szmtsok szerint annyi volt, hogy a teljes felsznt be tudta bortani tbb mter mlysgben.
Mra ennek a vzmennyisgnek az 1%-a van jelen a lgkrben, pra formban, a nagy mekeg miatt nem tud lecsapdni.

  
Mars
Az elmlt vekben teljessggel bebizonyosodott, hogy a Marson befagyott tengerek, cenok vannak. Kln rdekessg, hogy a bolyg tengelymozgsa miatt, a Mars ghajlata 50.000 vente drasztikusan megvltozik. Az elmlt 4,5 millird v sorn, sszessgben kb. 100 milli vig volt fagypont feletti a felszn hmrsklete, ez is fleg az egyenlti rszen. Ilyenkor a vz megolvadt s kezdetleges letformk kezdtek kialakulni. Azonban a meleg id rvidsge miatt bonyolultabb letforma kialakulsa nem volt lehetsges.Jelenleg jgkorszak zajlik a bolygn.

  
Jupiter
A Naprendszer legnagyobb bolygja, 1.300x nagyobb a Fldnl s a Naprendszer tmegnek 90%-t tartalmazza.
Gzbolyg, a bolyg belseje radioaktv anyagokbl ll, vizet kimutattak az rszondk gz s csepp formban.Ami mg rdekesebb, a holdakon krterek tallhatk, vulkni tevkenysg szlelhet s a mlyedsekben vz tallhat.

  
Szaturnusz
A bolyg gzris, felszne nagyon sok vizet tartalmaz fagyott formban. A gyrk s a felszn tele van csillog jggel. Ugyanez elmondhat a holdjairl is.

  
Urnusz
A bolygt 1781-ben fedeztk fel jra (a sumerok utn), majd 1986-ban ltogatta meg a Voyager 2 rszonda.
Zecharia Sitchin a sumer korszak komoly szakrtje, az 1976-ban megjelent 12. bolyg cm knyvben lerta a sumer lersokat alapjn, az Urnusz kinzett, szerkezett.
1986-ig azt hittk, hogy az Urnusz egy gzbolyg, s kizrtnak tartottk, hogy a vz brmilyen formban is jelen legyen.
Sitchin elolvasva a sumer agyagtblkat azt lltotta, hogy a bolyg zldes-kk szn, felszne vzzel bortott s barns foltok lthatk rajta, melyek alapszint nvnyzet csoportokat jelentenek. Termszetesen senki nem vette komolyan, egszen 1986-ig, mikor a kldtt kpek ledbbentettk a vilgot. Pont gy volt, ahogy a sumerok rtk. Zldes-kk a bolyg szne, barns foltokban vegetci nyomai lthatk, hatalmas cenok mindenfele, a mlyben pedig a vz magas hmrskleten forr. Ennek oka, hogy a bolyg szilrd belseje radioaktv, ezrt ht termel.

  
Neptunusz
A bolygt 1846-ban fedeztk fel jra, szintn a Voyager 2 rszonda ltogatta meg, 1989-ben.
Sitchin az 1976-ban megjelent 12. bolyg c. knyvben a sumer lersokat idzve, egy, az Urnuszhoz hasonl bolygt r le, szintn zldes-kk sznben, sok tengerrel, cennal, s barns foltokban vegetcival. Termszetesen ezt sem hittk el, mert gzbolygnak vltk. Br az 1986-os Urnusz telitallat utn felfokozott kvncsisggal vrtk a kpeket. jra hatalmas volt a dbbenet, mert a bolyg valban zldes-kk, az cenok szne sok helyen mly tengerkk, barna foltokban vegetci nyomai, amelyek kezdetleges nvnyzetre utalnak.
A lgkr hliumbl, hidrognbl, metnbl ll, hatalmas orknok dlnak a felsznen, a vz fagyott llapotban tallhat meg.
Ugyanakkor a Neptunusz ht bocst ki, melyet radioaktv magjnak ksznhet.
A sumer lersok ezt a kt bolygt dupla bolygnak, vagy egyms ikertestvrnek neveztk. Teljesen ugyangy nznek ki, s br a Neptunusz lnyegesen tvolabb van a Naptl, mgis a kt bolyg felszne ugyanolyan hmrsklet. Ennek oka, hogy a tvolabbi bolyg esetn ersebb a radioaktv tevkenysg.

  
Plt
A sumer lersok szerint ez igazbl nem is bolyg, hanem egy hold, csak a Naprendszer kialakulsakor tkzsek, illetve tmegvonzsok miatt a jelenlegi plyjra llt, s bolygknt viselkedik.
Amit a sumer rgszeti leletek is bizonytanak, hogy a Naprendszer sszes bolygjn van vz valamilyen formban, illetve az let valamilyen egszen kezdetleges formban jelen tud lenni.
Msik rdekessg, hogy az Urnusz s Neptunusz bolygk radioaktv hvel ftik magukat, gy meg is tallhatk a kezdetleges vegetcik. Ha kicsit melegebb lenne a felszn, akkor az let komolyabb formja is ki tudott volna alakulni a Naptl ilyen tvol.
A sumer lersok ennek a kt bolygnak szentelnek nagy jelentsget, taln nem vletlenl.

|