Tengerek-cenok
A tengerek felosztsa, fizikai s kmiai tulajdonsgai
Feloszts
1. cenok:
- nll medencvel rendelkeznek, melyekben ramlsi rendszerek alakulnak ki. Vizk startalma lland. Medencjket kontinensek fogjk kzre. Pl. Csendes-cen, Atlanti cen, Indiai-cen.

2. Tengerek:
- Peremtengerek: felsznket tekintve az cenok szerves rszei, azokrl mindssze szigetek vagy flszigetek vlasztjk le. Vizk sszettele is azonos az cenokval. nll medencjk nincs, ltalban a kontinentlis lemez megsllyedt szeglye alkotja az aljzatot, nem tartozik az ceni lemezhez. Pl.: szaki-tenger, Japn-tenger.

3. Beltengerek:
Kt f fajtjuk van az intrakontinentlis s az interkontinentlis. Mindkett csak szk szorosokon keresztl csatlakozik az cenokhoz, ezrt vizk startalma is eltr tlk.
Az intrakontinentlis tengerek a szrazfldek belsejbe nylnak, nll medencjk, vagy ramlsi rendszerk nincs.
Az interkontinentlis tengerek kt kontinens kztt hzdnak, nll medencvel rendelkeznek, de ennek nincsenek nll ramlatai.
Pl.: Intrakontinentlis: Balti-tenger, Adriai tenger, Interkontinentlis: Fldkzi-tenger, Vrs-tenger.

Tengerek kmiai tulajdonsgai
Tbbfle oldott svnyi anyagot tartalmaz vizk, elssorban klnfle skat. A tengerek si kzl legnagyobb rszarnya a konyhasnak van, ezen kvl elfordul magnzium-klorid s gipsz is. Az cenok startalma lland, 35 ezrelk krli, s az cen minden pontjn megegyezik. A peremtengereknl ugyanez a helyzet, viszont a beltengereknl nagyon vltozatos lehet. A startalmat kt tnyez befolysolja: a prolgs mrtke s a befoly desvzmennyisg. Ahol nagy a prolgs, de kicsi a hozzfolys, ott a startalom megn. Ilyen llapot fleg a sivatagos terletek partvidkn jellemz. Ez a helyzet pl. a Vrs-tengernl. Ahol nagy a beml desvz mennyisge, de kicsi a hozzfolys, ott a startalom lecskken, mint a Balti-tenger esetben.

Tengerek fizikai tulajdonsgai
Hmrsklet: A tengervizet a napfny melegti fel, ennek kvetkeztben a felmelegeds elssorban a legfels vzrtegre terjed ki. A hullmzs a befogott energit lekeveri a mlyebb rtegekbe is, de ez nem haladja meg az 50-100 m-t. Eddig a pontig nagyjbl egyenletes a vzhmrsklet cskkense. Itt hzdik a hmrskleti ugrrteg, mert hirtelen j nhny fokkal leesik a vz hmrsklete, ltalban nhny fokkal 0 fok fl. Ezt kveten a tengerek fenekig nincs jelents vltozs. A tengerek az Egyenlttl a sarkvidkek fel csak lassan vltoztatjk felsznhez kzeli hmrskletket.

Legmagasabb a Perzsa-blben (35 fok), a legalacsonyabb a sarkvidki tengerekben (-2 fok). A tengerek hmrsklete nem szablyosan vltozik, mert a hideg s meleg tengerramlsok megvltoztatjk az ghajlatok ltal elvileg kialaktott rtkeket. Ez al a vz mr nem tud hlni, mert ezen a hmrskleten mr jg kpzdik, a jg a tovbbiakban pedig szigetelrtegknt viselkedik, teht akadlyozza a tovbbi lehlst. A tengervzbl kialakult jg jgtblkat alkot, a tengeri jghegyek szrazfldi eredetek, vagyis desvizet trolnak.

A tengervz felmelegedse lassabb folyamat, mint a szrazfldek, aminek az oka a vz magas fajhjben keresend. A lassabb felmelegeds lassabb lehlst is jelent, ezrt a vzhmrsklet sokkal kiegyenslyozottabb, mint a leveg.

|