A Fldrl
(folytats 2. rsz)
A fldi lgkr fknt nitrognbl (78%) s oxignbl (21%) ll. A tbbi alkotrsz kzl legnagyobb mennyisgben vzgz, argon s szndioxid fordul el. A talajszinten mrt tlagos nyoms 101325 Pa, ami megfelel egy 76 cm magas higanyoszlop vagy egy 10 m magas vzoszlop nyomsnak.
A fldi lgkr sszettelnek vltozsai nagyon megnveltk az atmoszfra als rsze ltal befoghat hmennyisget -ezt a jelensget nevezik veghzhatsnak. Az ultraibolya sugarak elnyelse miatt a lgkr fels rtegben egy klnleges oxignmolekula-fajta keletkezik: az zon (O3), amely szinte teljesen megakadlyozza az ultraibolya sugarak tovbbi terjedst.

Mg magasabban nyeldnek el a rntgensugarak, amelyek a molekulkrl s atomokrl elektronokat szaktanak le, s azokat ionokk alaktjk. A lgkr fels rszben tbb ilyen, j elektromos vezetkpessg zna is van, amelyek fontos szerepet jtszanak a rdizsban, tkrknt visszaverik a hosszabb hullm rdisugarakat a Fld krl, a rvidhullmokat viszont tbocstjk.

A Van Allen sugrzsi vezetekben sszegylt elektronok s ionok alkalmanknt kikerlhetnek e znkbl, s lejuthatnak a lgkr fels rtegeibe, fknt bolygnk mgneses plusainak vidkre.
Ezek a Fld mgneses tere ltal irnytott rszecskk sszetkznek a fels lgkr molekulival, s sugrzst bocstanak ki, amely azutn a sarki fny csodlatos formiban s szneiben jelenik meg.

Az atmoszfra vd bennnket a meteorok sokasgtl, kisebbektl s nagyobbaktl is, amelyek jjel-nappal bombzzl Fldnket. A kozmikus sugrzst, amely a vilgr minden rszrl, igen tvolrl jut el hozznk, ugyancsak a lgkr gyengti. Ha e sugarak gyengtetlenl rnnek el bennnket, jvtehetetlen krosodst okoznnak szervezetnkben.

A troposzfra 0 -12 km magassgig, az idjrsi folyamatok jrsznek szntere, a hmrsklet felfel haladva cskken, 17C-rl kb. - 56C-ig, amely minimumot mintegy 10 kilomter magassgban ri el.
Az idjrs lthatv teszi a Fld forgst, mivel a bolyg forgsnak hatsra a vilg szl hajtotta idjrsi rendszerei gy festenek mint ovlis spirlok.
A lgkri ciklonok spirlis alakjai a mholdfelvtelen vilgosan felismerhetk mint spirl alak felhvonulatok egy kis nyoms terlet fltt. (A kis nyoms rendszerekben a meleg leveg felfel szll, gy a felszll leveg ptlsra a leveg spirlis plyn befel mozog.)

A sztratoszfra a troposzfrtl 50 km magassgig, a hmrsklet a magassggal emelkedik, ez a rteg tartalmazza az zont; mezoszfra a kvetkez rteg, a hmrsklet a magassg nvekedsvel cskken, kb. 85 km magassgban a legalacsonyabb, - 88C .

A termoszfra 85 kilomteres magassg fltt, ahol a ritka gzok a napfnytl felmelegszenek s elrik a nappali 900C -os, valamint a 500C-os jszakai hmrskletet; kb. 500 kilomteres magassgban a knnyebb atomok (pl. hidrogn) kpesek kiszkni a lgkrbl.
Az veghzhats az tlagos felszni hmrskletet 17 C krl tartja, mintegy 35 fokkal magasabban, mint amekkora lgkr hinyban lenne.

Az atmoszfra, klnsen az alsbb rtegek, a csillagszati megfigyelseket is befolysoljk. A le- s felszll lgramok eltrtik a csillagokrl s ms gitestekrl rkez fnysugarakat eredeti irnyuktl.
A fentiekkel magyarzhat a csillagok fnynek pislkolsa, ami elkeni az gi objektumok fnyt, s ami megakadlyozza, hogy a finomabb rszleteket is tanulmnyozzuk. Azt is megfigyelhetjk, hogy a csillagok kpe tncol a tvcs ltmezejben, mikzben sznk s fnyessgk is vltozni ltszik.
Mivel a csillagszoknak jobb kpekre volt szksgk, olyanokra, amelyeken kisebb szgtmrj rszletek is felismerhetk, knytelenek voltak teleszkpjaikat hatalmas lggmbkkel mintegy 30 kilomteres magassgba felbocstani.

A Fld krl kering mestersges holdakrl (s rtvcsvekrl) vgzett megfigyelsek elnye ppen az,
hogy ezek az eszkzk teljesen zavartalanul dolgozhatnak, mivel a lgkr felett jrnak. A csillagok fnye egyltaln nem szikrzik, s ilyen holdakrl a tvoli ultraibolya sugrzs ppen gy tanulmnyozhat, mint a Fld felsznre soha el nem jut tbbi elektromgneses hullm.

Bolygnk lgkrnek molekuli a rjuk es napfnyt minden irnyban szrjk. Ez a szrs sokkal ersebb a kk fnyre, mint a vrsre, hisz ppen emiatt ltjuk kknek az gboltot. Ahogy az rhajsok bolygnk krl keringve tbbszr is felhvtk r a figyelmet, a kk szn ltalban is jellemz Fldnkre. gy klnsen jl kivehetk a fehr felhk megklnbztet jegyei. A spirl alak szeglyek mindig ciklonokra utalnak.
Az szaki fltekn mindig az ramutatval ellenttes irnyban forognak, a dlin pedig azzal megegyezen.
A Fld adatai:
- Tmeg: 5,98 * 1024 kg
- Egyenlti sugr: 6378 km
- Kzepes srsg: 5,05 gm/cm3
- Naptl mrt kzepes tvolsg: 149 600 000 km
- Tengelyforgsi id: 23 ra 56 perc 4 msodperc
- Keringsi id: 365,26 nap
- Kzepes plyamenti sebessg: 29,8 km/sec
- A plya excentricitsa: 0,017
- Az egyenlt hajlsszge a plyaskhoz: 23 27'
- A plyasknak az Ekliptikval bezrt szge: 0
- Egyenlti nehzsgi gyorsuls: 9,78 m/sec2
- Egyenlti szksi sebessg: 11,3 km/sec
- Albed (Fnyvisszaver kpessg): 0,39
- Felszni hmrsklet (tlagos): 15 C
- Lgnyoms: 100 kPa
A lgkr sszettele:
Nitrogn: 78 % Oxign: 21 % Egyb: 1 %
|